Opuštěné filmové kulisy, které můžete navštívit

Dnes se spousta filmů točí v obrovských filmových ateliérech nejrůznějších studií. Čas od času ale nezaškodí vyjít do světa, do přírody a točit něco, co skutečně stojí nebo roste. O tom vás přesvědčí seznam filmů, které se natáčely také v onom skutečném světě. Dokonce si štáby postavily své vlastní kulisy. Některé skromné, jiné okázalejší. Když se dotočilo, kulisy čekalo rozebrání či přímo demolice. Ale v následujících případech to neplatí. Filmové kulisy, které můžete navštívit také u našich sousedů, setrvávají na svých místech dodnes. Ať už proto, že se na ně zapomnělo, nebo přišli tvůrci na fakt, že ponechat stavby svému osudu vyjde levněji než bourací práce.

Pojďte se podívat na místo, kde se Will Turner poprvé potkal s Jackem Sparrowem. Kde leží jeskyně z prvního Iron Manova filmu. Nebo se ubytujte v domcích v Hobitíně z Pána prstenů. Navštívit můžete řadu míst, kde se natáčel jeden z nejúspěšnějších seriálů současnosti, Hra o trůny.

13Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly

Dobrodružný snímek z roku 2003 s pirátskou tématikou zaznamenal takový úspěch, že je dnes považovaný za klasiku. A nedávné finančně i divácky úspěšné páté pokračování je důkazem, že je o sérii stále velký zájem.  Kromě Dominikánské republiky se film natáčel na dalších ostrovech ve střední Americe (hlavně ostrov Svatý Vincent a Grenadina). Některé záběry se natáčely na různých místech v Kalifornii a nemůžou chybět kulisy ve studiu Universal. Kulisy z prvních Pirátů můžete navštívit „zdarma“ bez placení vstupného (když nepočítám cestu do Karibiku ?). Přesně v zátoce Wallilabou Bay na ostrově Sv. Vincent a Grenadina můžete navštívit kulisy, které reprezentují základnu Port Royal. Místo, kde se Will Turner poprvé setkal s kapitánem Jackem Sparrowem.

12Iron Man

První Iron Man zaznamenal obrovský úspěch a odstartoval sérii navazujících filmů Marvelu, které vznikají v dnešních dnech, a ještě hodně dlouho bude tato tradice pokračovat. A jestlipak si vzpomínáte na jeskyni, ve které drželi Tonyho Starka teroristi. Scéna se tváří, že byla natočená někde v Afghánistánu nebo alespoň v nejbližším okolí. Jenže tam byste jeskyni hledali marně. Najdete ji na ranči Blue Cloud v státě Kalifornie.

KOUKNI SE  8 herců, kteří za svou velkou roli nedostali skoro nic

11Velká ryba

Dobrodružné fantasy drama v režii Tima Burtona s hudebním doprovodem Dannyho Elfmama a bohatým hereckým obsazením podle knižní předlohy. Pokud jste film neviděli, tak to koukejte napravit. Pokud ano a budete mít v budoucnu cestu do Alabamy, můžete navštívit místní opuštěný plácek, který byl vybudovaný pro potřeby filmu. Opuštěné filmové městečko Spectre v dnešní době pomalu pohlcuje příroda. Díky tomu to vypadá strašidelně (hlavně v noci). Chátrající domky, ve kterých se natáčel film, stojí poblíž města Montgomery v Alabamě v USA.

10Looper

Vcelku originálně pojatý sci-fi snímek, který využívá cestování v čase. Rian Johnson coby režisér a ústřední herecká dvojice Joseph Gordon-Levitt s Brucem Willisem. Všichni, kteří chtějí živěji zavzpomínat na film, můžou navštívit jídelnu, ve které se natáčelo. Jenom nečekejte, že vás někdo obslouží. Jídelna je opuštěná, docela vyrabovaná a ponechaná svému osudu uprostřed jakéhosi pole poblíž Napoleonville v státě Louisiana.

9Osamělá hvězda

Romantické mysteriózní krimi drama z roku 1996 se silným nádechem westernu. Městečko Frontera, ve kterém se děj odehrává, už nenajdete. Zato malý kostel, kde se také natáčely scény k filmu, ještě stojí. Jde o malý kostelík bez střechy, který má už nejlepší léta dávno za sebou, tak s návštěvou moc dlouho neotálejte. Směr. V okolí města Contraband v Texasu.

8Pepek námořník

Pepka námořníka znají snad všichni v jeho kreslené podobě. Málokdo ale ví, že existuje také hraná verze z roku 1980 s Robinem Williamsem v hlavní roli. Pro potřeby filmu nechalo studio v Mellieně na Maltě postav malou vesnici. Odtud také pochází veškeré filmové záběry. A cestovatelé/filmoví fanoušci mají možnost prohlédnout si kulisy zblízka. Vesnička stojí dodnes, protože se zjistilo, že vyjde levněji, když místo ponechají svému osudu, než aby se platilo za bourací práce.

7Pán prstenů: Společenstvo prstenu

Pán prstenů je hodně profláknutý film a je celkem dlouho známo, že mnoho postavených kulis z filmu stále stojí. A některé dokonce plní svůj účel dodnes. Nejznámější je město hobitů, Hobitín se svými kulatými dveřmi zasazenými do země. Některá obydlí jsou prázdná a pomalu chátrají, jiná dodnes obývají místní. Dokonce je možnost si pronajmout jeden pokoj nebo rovnou celý domek, ve kterém „žili“ hobiti. Hobitín a další filmové kulisy spatříte na vlastní oči na Novém Zélandu.

KOUKNI SE  Idris Elba a Kristofer Hivju ze Hry o trůny mají koronavir

6Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje

Časově první trilogie je známá tím, že filmy fungovaly především na principu praktických efektů. Pro natáčení filmu bylo postavené neuvěřitelné množství kulis a digitálními triky se dolaďovaly záběry. Tunisko je často vyhledávanou destinací českých turistů. A po této informaci by mohl počet ještě o něco vzrůst. Když navštívíte oblast solného jezera Chott el-Gharsa a skalní útvar Onk Ejmel (Velbloudí hřbet), budete se cítit, jako byste se přenesli na plantu Tatooine. Tato část země je skutečně vyprahlá jako ve filmu, ale to by nebyl ten správný pocit, že jste někde jinde. Ten vám dodají všudypřítomné stavby/domky, na které se po natáčení čtvrté epizody jaksi zapomnělo.

5Schindlerův seznam

Sedmi Oscary a třemi Zlatými Globy ověnčené mistrovské válečné životopisné drama Stevena Spielberga nepotřebuje ke své prezentaci nic dalšího. Jen to, že zbytky postavených kulis pro film můžete navštívit osobně. A tentokrát to opravdu není daleko. Hned u našich sousedů. V polském Krakově stojí zrezivělý zbytek obrovského filmové koncentračního tábora Plaszow. Jak si, za ta léta našla příroda cestu skrz stavbu a roste úplně všude, jeví se místo dnes stejně strašidelně jako to původní.

4Propast

Kultovní sci-fi Propast vznikla v roce 1989. Po Terminátorovi a Vetřelcích šlo o třetí celovečerní film v režii Jamese Camerona. Ani v tomto „komornějším“ stylu nezklamal. Vtip je v tom, že tvůrce Avatara žádnou filmovou školu ani podobný obor nevystudoval. Začínal jako prostý řidič kamiónu. A vidíte, kam to dnes dotáhnul. Teď zpět ke snímku Propast. Pro natočení podvodních scén využil prostory nedokončené jaderné elektrárny Cherokee poblíž města Gaffney v Jižní Karolině. Tak snad si herci neodnesli nějaký radioaktivní dárek. ?

KOUKNI SE  První role herců a hereček ze seriálu Hra o trůny

3Hory mají oči

Také horory vsadili na kulisy postavené do skutečného prostředí. Konkrétně známý horor Hory mají oči v režii Alexandra Ajy. Většina záběrů řežby zbloudilé rodinky partou zmutovaných kanibalů byla natáčená v Souss-Massa-Draa v Maroku. Také v tomto případě se studio dalo levnější cestou. Ponechali kulisy včetně vozidel z filmu na místě. Jedinečná příležitost vypravit se na místo, aniž by vám hrozila smrt jako ve filmu.

2Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic

Film Jeníček a Mařenka ulítlého norského režiséra Tommyho Wirkoly se stal v roce 2013 pro mnohé včetně mně příjemným překvapením. Jistě znáte pohádku o Jeníčkovi a Mařence. Jak se ztratili v lese, našli perníkovou chaloupku a jak je pak jedna ježibaba chtěla sníst. Film vnáší pohled na události, které následovaly o pár let později. A jde o vskutku zábavnou podívanou plnou akce, vtipu a nějakých těch digitálních triků. Aby prostředí městečka Augsburg, kde probíhala značná část děje, vypadalo věrohodně, nechal si štáb postavit rozšířené základy přímo uprostřed lesa. Dnes už impozantně velké filmové kulisy zejí prázdnotou a pomalu chátrají. Zbytky po filmové krvavé jízdě se nacházejí na kraji stejnojmenného města v Německu.

1Hunger Games

Do velkých stavebních prací pro film se pustili také tvůrci a štáb první filmu čtyřdílné série, Hunger Games. Samozřejmě se natáčelo na spoustě dalších místech. Pokud ale chcete vidět, v čem bydleli filmový představitelé dvanáctého kraje, musíte vyrazit do malé vesnice s názvem Henry River Mill v Severní Karolíně. Kdo z vás snímek viděl, mi dá za pravdu, že domky na obrázku níže skutečně vypadají, jako ty, ve kterých žili obyvatelé 12. kraje. Stejně prosté, stejně zašlé. Zkrátka pro ty nejchudší obyvatele.

 

 

Ondřej Blahut

 

 

 

www.imdb.com, www.ranker.com, www.whatculture.com, www.wikipedia.org, www.kinobox.cz

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

eight + twelve =