30 úžasných míst z Hry o trůny, která můžete navštívit

Na jeden z nejúspěšnějších seriálů všech dob, Hra o trůny jsme se dívali z několika úhlů pohledu. Od děje přes postavy, po herce a herečky seriálu. Následující řádky se zaměřují na začínající i profesionální cestovatele, kteří rádi spojují užitečné s příjemným a chtějí se alespoň částečně stát součástí historického fantasy seriálu. Pro profesionální cestovatele může jít o oživení cest. Výhodu naleznou také začínající cestovatelé a dovolenkáři. Drtivá většina míst se totiž nachází v Evropě, další pak na severu Afriky – v Maroku. Takže, pokud rádi cestujete a jste fanoušky Hry o trůny, bude pro vás seznam 30 úžasných míst, kde se seriál natáčel, tím pravým ořechovým.

1Sedm království je spravováno odtud

Královo přístaviště je hlavním městem Sedmi království a centrem mnoha akcí a intrik seriálu Hra o trůny. S trochou toho zeleného plátna a digitálních efektů by se těžko dalo poznat, jaké město stálo předlohou Králova přístaviště. Dubrovnik, přímořské město Chorvatska, je skutečným Královým přístavištěm (samozřejmě s trochou úprav). Turisticky atraktivní místo je opevněné kamennými zdmi a nachází se na poloostrově obklopeném útesy. Místní ale už ztrácí se vším tím natáčením a uzavírkami částí měst trpělivost. To, co místní zpočátku brali jako oživení stereotypu, se jim dnes zajídá. A to se v Dubrovniku jako v jednom z měst natáčela osmá epizoda ze série Star Wars.

2Daenerys a její Neposkvrnění ovládali toto starobylé město

Daenerys pochodovala s armádou Neposkvrněných přes tři města. Oblast tří měst se jmenuje Zátoka otroků. Dvě fiktivní města ze seriálu – Yunkai a Pentos – byla natočená v Ait-Ben-Haddou. Toto opevněné město najdete severně od Marekéše ve státě Maroko. V Ait-Ben-Haddou se natáčely i další trháky jako Mumie, Gladiátor, Lawrence z Arábie, Princ z Persie, Babel a spousta dalších.

3Daenerys vládla v Astaporu

Daenerys přinesla svou protiotrokářskou filozofii také do města Astaporu. Do města s vysokými zděnými hradbami. Astapor je ve skutečnosti Essaouira, která se nachází na Atlantickém pobřeží Maroka. Rybářský přístav města je známý svými opevněnými zdmi a v šedesátých letech jako ráj hipíků.

4Místo, kde se konala svatba Daenerys a Khala Droga

Při natáčení svatby Daenerys Targaryen a Khala Droga nebylo použito žádných speciálních digitálních efektů. V pozadí ceremoniálu můžete spatřit přírodně vytvořený vápencový oblouk. Nese název Azurské okno a nachází se na maltském ostrově Gozo. Ostrov je velmi oblíbený především u potápěčů. Tento přírodní unikát je možné zahlédnout také ve filmech Souboj titánů nebo Hrabě Monte Christo.

5Aréna, kde se setkal Tyrion s Daenerys

K této události došlo v páté sérii. Tyrion se setkává tváří v tvář s Daenerys. K tomuto střetnutí došlo v jedné z gladiátorských arén. Záběry setkání pořídili kameramani na místě známém jako Plaza de Toros do Osuna ve španělské Seville.

6Luxusní palác rodu Martellů

Nikdy jsme neměli možnost vidět Oberyna Martella živého v jeho domovině. Naštěstí nás tvůrci neobrali o záběry z jeho domoviny. V páté sérii jsme dostali možnost nahlédnout hned několikrát do palácových Vodních zahrad v Dorne. Právě Dorne nazývají Martellové domovem. Pokud byste chtěli tyto zahrady navštívit ve skutečnosti, musíte zajet do Španělska. Konkrétně do lokace The Alcázar de Sevilla ve městě Sevilla.

KOUKNI SE  Nesmrtelné hlášky z českých filmů

7Theon Greyjoy se plavil do tohoto přístavu

Když se Theon Greyjoy vracel na Železné ostrovy, připlul do přístavu v Pyke. V reálném světě se přístav nazývá Ballintoyův záliv. Záliv se nachází poblíž města Lordsport v hrabství Antrim v Severním Irsku. A určitě stojí za to jej navštívit.

8Melisandra spálila Staré Bohy u tohoto chrámu

Melisandra spálila Staré Bohy na pobřeží Dragonstoneu. Také jde o místo, kde Stannis Baratheon (uchvatitel trůnu) pozvedl z plamenů svůj meč Lightbringer. Ve skutečnosti jde o Downhillskou pláž a Mussendenský chrám nad ní. Obojí najdete, když navštívíte Severní Irsko.

9Král Robert Baratheon a Ned Stark zde rozmlouvali při lovu

Na nádvoří Zimohradu stojí dům v goticko-klasické architektuře. Právě v těchto místech, v průběhu první série, spolu mluví král Robert a Ned Stark. Záběry na hradní čtvrť natočili na zřícenině Strangford Lock, taktéž v Severním Irsku. Celých 820 akrů klidných lesů v okolí zříceniny pak filmaři použili pro natočení scén severu. Konkrétně pro okolí Zimohradu a oblasti mezi Zimohradem a Zdí.

10Arya Stark honila kočku v této lokaci

Jednotlivé lokace hlavního města Sedmi království se natáčely na různých místech. Už víme, že mnoho záběrů Králova přístaviště pochází z chorvatského Dubrovniku. Scénu, ve které nahání Arya kočku poblíž vězení Rudé bašty a odposlechne část rozhovoru, filmaři natočili v pevnosti St. Angelo ve městě Birgu na ostrově Malta. Město bylo v průběhu druhé světové války vážně poškozeno.

11Zimohrad viděný v pilotní epizodě

V úplně prvním dílu seriálu byl hrad na obrázku níže použit, aby reprezentoval Zimohrad. Domovinu Starků. Tato středověká pevnost se nazývá Doune Castle. Doune Castle můžete navštívit v severní části britského ostrova, ve Skotsku. Hrad zde stojí od té doby, co byl přestavěný a opravený. Tedy od čtrnáctého století.

12Jeskyně, kde to spolu rozjeli Jon Snow a Ygritte

Nyní si odskočíme od všem těch městských a kulturních památek k místu, které stvořila sama příroda. Určitě si pamatujete na jednu z erotických scén seriálu a románek mezi Jonem Snowem a zrzavou divokou ženou Ygritte. Jeskyně, ve které se postava Jona Snowa stala mužem po všech stránkách. Díky Ygritte. Jeskyně, ve které se natáčelo, skutečně existuje. Musíte ale letět na Island. Na severovýchodě ostrovního státu najít jezero Mývatn. V blízkosti jezera se nachází malá jeskyně Grjótagjá, ve které se natáčelo. Jde o lávovou jeskyni. Pokud by venku sebevíc mrzlo, teplota vody v jeskyni může dosáhnout až padesáti stupňů Celsia.

13Místo, kde byl sťat Ned Stark

Pokud budete chtít navštívit místo, kde se psala jedna ze smutných kapitol seriálu Hra o trůny, budete se muset dostat na ostrov na opačné straně Evropy. Na Maltu. Právě zde, v pevnosti Manoel na ostrově Manoel, v přístavním maloměstě Marsamxett severozápadně od Valletty, přišel Ned Stark o hlavu. Pevnost byla dostavěná v roce 1755 rytíři z Malty a použitá Brity za druhé světové války.

14Cerseino absolvování „Uličky hanby“

V epizodě „Matčino milosrdenství“ (v originále Mother´s Mercy) musí Cersei absolvovat takzvanou Uličku hanby. Tou je míněná chůze v rouše Evině po ulici, aby činila pokání za své hříchy. Pokud chcete tuto cestu také absolvovat, akorát bez nutnosti se svléknout, vydejte se do Chorvatska. Ano. Opět je to Chorvatsko a opět Dubrovnik. Ve městě pak stačí najít Stradun Street a jste tam.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s mimozemšťany

15Palác, kde se Khal Drogo poprvé setkal s Daenerys

V seriálu jde o hrad Illyria Mopatise, kde se Daenerys a její bratr Viserys poprvé setkali s Khalem Drogem. Reálně jde o palác Verdala, který používá president Malty od roku 1987 jako letní sídlo. Palác a okolní Baskett Gardens byly používány už v 16. století rytíři z Malty. V 18. století sloužila Verdala jako vojenská věznice pro Napoleona. Přestože je vnitřek budovy pro veřejnost uzavřený, můžete se alespoň projít po nádherných zahradách.

16Daenerys zachránila své draky v Domě nehynoucích

Scéna, kdy se Daenerys blíží k věži, které se říká Dům nehynoucích (The House of The Undying), se natáčela v okolí a uvnitř Minceta Tower v Dubrovniku. Já vím, zase Chorvatsko. Jak se zdá, tak se filmařům docela dost zalíbilo.

17Cersei přebývá v tomto paláci v páté sérii

Cersei stráví mnoho času v paláci nebo v jeho okolí. V podstatě téměř celou pátou sérii se nehne dál od paláce v Králově přístavišti. A co víc? Vy můžete taky. Stačí navštívit pro změnu jiné chorvatské město. Split a v něm Diokleciánův palác, ve kterém bydlel a žil samotný římský císař Dioklecián.

18Braavos je domovem Železné banky a ukrývající se Aryi Stark

V páté sérii jsme se podrobněji seznámili s ulicemi svobodného města Braavosu. Braavos poskytl Aryi úkryt a možnost výcviku v duchu Mnohotvářného boha. Domov Železné banky má předlohu v dalším chorvatském městě – středověkém Šibeniku.

19Melisandra přišla na břeh seriálové oblasti Shadowlands

Před tím než porodila stvoření stínů, které zabilo Renlyho Baratheona, Melisandra přišla na břeh Shadowlands, aby s Davosem Mořským vstoupila do jeskyně. A právě tuto pláž s více než jednou jeskyní najdete v Severním Irsku. Jeskyni Cushendun příroda formovala v rámci 400 milionů let trvajícího extrémního počasí.

20Daenerys plánovala svůj návrat k moci v této pevnosti

V seriálu je tato lokace novinkou. Jde o středověkou pevnost na kopci, kde Daenerys pomalu spřádá své plány k návrat na Železný trůn a vládě. Předlohou byla pevnost Klis, která se vypíná nad stejnojmenným městečkem, kousek od Splitu (zase Chorvatsko 🙂 ).

21Brienne porazila Lorase Tyrella v turnaji

Pamatujete si souboj Brienne z Tarthu a Lorase Tyrella? Pokud ne, nevadí. Stačí, že můžete navštívit místo, kde dostal chlap rytířskou nakládačku od ženské. Turnaj na území Shadowlands je ve skutečnosti Larrybaneskou oblastí poblíž Ovčího ostrova v Severním Irsku.

22Bitva o Černovodí u Králova přístaviště se natáčela tady

Rudá bašta je tlukoucím srdcem Králova přístaviště a záliv před pevností byl použitý jako hlavní dějiště Bitvy o Černovodí. Tím místem, kde se bitva natáčela, je pevnost Lovrijenac se zálivem na samém okraji chorvatského města Dubrovnik. Pevnost se tyčí na necelé 37 metrů vysoké skále u pobřeží.

23Varys a Tyrion začali plánovat věci v této zahradě

Scéna, kdy se po dlouhé době dostává Tyrion z dřevěné bedny. A kde spolu s Varysem rozmlouvají nad tím, kdo by měl vládnout Sedmi královstvím. A nakonec jejich plánování cesty k Daenerys. To všechno se natáčelo na reálném místě. Za krásnými, exoticky vypadajícími zahradami nemusíte cestovat daleko. Takzvané Trsteno Arboretum naleznete v malé vesničce Trsteno, severně od Dubrovniku.

KOUKNI SE  Nejlepší hororové anime všech dob

24Tato brána Rudé bašty přijala některá klepání

Pokud se potřebovaly natočit nějaké záběry na bránu Rudé bašty do Králova přístaviště, nejčastěji k tomu posloužily záběry na bránu pevnosti Ricasoli na Maltě. Tuto pevnost již v 17 století vystavěli rytíři z Malty ve vesnici Kalkara. Vojenské vybavení pevnosti bylo téměř zničeno během druhé světové války a oblast uvnitř za zdmi je návštěvníkům/turistům nepřístupná. Musíte si vystačit s impozantními hradbami a obrovskou bránou. Tvůrci seriálu si s tím také vystačili.

25Sever za Zdí, kde se potulují Bílí chodci

Pokud byste chtěli najít Bílé chodce – jako že je určitě nenajdete – museli byste se vydat za Zeď. Co to znamená pro diváky ve skutečném světě? Cesta na Island a návštěva Vatnajökullu – největšího ledovce v Evropě. Právě odtud pochází záběry severu za Zdí. Natáčelo se zde také několik scén k filmu Batman začíná.

26Mance nájezdník rozbalil svůj tábor na tomto místě

Než Divocí v čele s Mancem nájezdníkem zaútočili na Zeď, tábořili na jednom místě, kde se ocitl také Jon Snow. V seriálu to tak nevypadá, ale Mance rozbil svůj obrovský tábor na lávovém poli s neobvyklými skalními útvary. Oblast se nazývá Dimmuborgir a podle islandského folklóru je toto místo spojené s peklem a vyskytují se zde smrtelně nebezpeční trollové.

27Pouliční prodavači a hlavy popravených kriminálníků zdobily tento most

V seriálu Hra o trůny je Dlouhý most města Volantis plný stánků pouličních prodavačů a zdobený hlavami popravených zločinců. Realita je úplně jiná. Ve skutečnosti na mostě nenajdete žádné pouliční prodavači se svými stánky. Maximálně ty drobné jako na Karlově mostě v Praze. A už vůbec není most zdobený uťatými hlavami. I tak jde o překrásnou památku postavenou lidmi, kterou musíte navštívit. Ohromný římský most se nalézá ve Španělsku, ve městě Cordóba. A stojí zde od první století před naším letopočtem.

28Jon Snow narazil na Divoké v těchto horách

Pohoří Frostfangs, nacházející se za Zdí, je zrádným místem a domovem Divokých, kteří v pohoří mají své hlídky. Právě v těchto místech Jon Snow poprvé naráží na Divoké a setkává se s Ygritte. Realita. Oblast Höfðabrekka leží blízko města Vik, které je nejjižnějším městem na Islandu.

29Arya Stark a Sandor Clegane prošli touto oblastí

Skalnatá oblast s pohořím, kterou na své cestě překonává Ohař spolu s Aryou. Cestou narážejí na pár vesnic Západozemí. Stačí zhlédnout čtvrtou sérii. Pro tyto účely se natáčelo v národním parku Thingvellir na ostrově Island.

30Pohoří, které prošla Sansa Stark v páté sérii

Mnoho záběrů páté série, především přírody, pochází ze Španělska. Jenže výjimka potvrzuje pravidlo. V tomto případě scenérie pohoří se zapojením Sansy Stark se zachycovaly v Severním Irsku. The Cliff Edge Binevenaghských hor se rozkládá na území dvou hrabství – Londonderry a Antrim.

 

 

Ondřej Blahut

 

 

www.ranker.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

eight + five =