Nejzajímavější premiéry v kinech v týdnu od 22.3.

Hunger Games

Sci-Fi / Drama / Thriller / Akční, 2012
USA, 142 minut
Režie: Gary Ross
Hrají: Jennifer Lawrence, Liam Hemsworth, Elizabeth Banks, Josh Hutcherson, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Kalia Prescott, Donald Sutherland, Lenny Kravitz

Kandidátem číslo jedna na trofej pro neočekávanější premiéru tohoto týdne je bezesporu dobrodružné sci-fi Hunger Games, které je filmovou adaptací prvního dílu stejnojmenné románové trilogie pro mládež. Knižní trilogii má na svědomí americká spisovatelka Suzanne Collinsová a českému čtenáři je kompletní trilogie také již dostupná, protože jejího vydání se chopilo nakladatelství Fragment (první díl pod názvem Aréna smrti). Hladové hry, jak by zněl doslovný překlad, jsou přirozeně inspirovány soudobou společenskou situací, kterou lze charakterizovat skrze konzumerismus, militarismus, úpadek hodnot a morálky. Děj se odehrává v blíže nespicifikované budoucnosti v Severní Americe, jež byla zničena ve válce. Nástupním útvarem je země Panem a hlavním městem je Kapitol, který autoritářsky vládne přilehlým 12 distriktů. Ty jsou každoročně trestány za své minulé činy vůči Kapitolu v kruté reality show, do které musí každý distrikt nedobrovolně vyslat jednu dívku a jednoho chlapce.  Účastníci show jsou nuceni před zraky zbytku země bojovat v aréně smrti o přežití, přičemž vítěz může být jen jeden. První díl se zaměřuje na osud Katniss Everdeen (Jennifer Lawrence), jež se do zvrácené hry na život a na smrt přihlásila dobrovolně, aby před účastí a téměř jistou smrtí zachránila svoji mladší sestru. V krutém postapokalyptickém světě se chyby neodpouštějí, proto Katniss musí napnout veškeré své síly a využít každé příležitosti, která ji bude nabídnuta, aby se právě ona stala vítězkou tohoto ročníku Hunger Games. Zajímavý příběh odkazující na posedlost soudobé společnosti fenoménem reality show a současně na vždy přítomné válečné konflikty, o nichž je dnes běžně referováno přímo z bojiště skrze moderní technologie. Ačkoliv se film zaměřuje především na teenagery a mladší publikum, tak si osobně myslím, že snímek bude mít co nabídnout i ostatním věkovým kohortám a nelze jinak než návštěvu kina doporučit.

KOUKNI SE  Seriál Ozark vyslal upoutávku na 4.sezónu

Miláček / Bel Ami

Drama, 2012
Velká Británie / Francie / Itálie, 120 minut
Režie: Declan Donnellan, Nick Ormerod
Hrají: Robert Pattinson, Uma Thurman, Holliday Grainger, Kristin Scott Thomas, Christina Ricci,Natalia Tena, Colm Meaney, Philip Glenister

A opět filmová adaptace úspěšného knižního titulu, ovšem tentokrát malinko jiného střihu a z jiného období. Filmový Miláček vychází  ze stejnojmenného románu francouzského spisovatele Guy de Maupassanta, jenž žil a psal ve druhé polovině 19. století a byl představitelem naturalismu a realismus. Tento román z roku 1885 je kritikou stavu francouzské společnosti a amorálnosti jejích členů, kteří jsou schopni udělat pro vlastní úspěch cokoliv, přičemž společenský systém takové jednání umožňuje, nepřímo podporuje a odměňuje. Hlavním hrdinou je pohledný mladík Georges Duroy (Robert Pattinson), který před sebou nemá příliš valné vyhlídky po návratu z vojenské služby. Rozhodne se nepodvolit se tíživému osudu, jenž mu předurčuje živoření na pařížském předměstí a svou budoucnost vezme pevně do vlastních rukou. Začne pracovat v novinách jako pomocník, ale větší příležitost na sebe nenechá dlouho čekat a naskytne se mu možnost realizovat se jako politický redaktor v jednom pařížském plátku. Při své cestě na výsluní, kde na něj čeká respekt, peníze a možnosti, neváhá využít vlastní šarm a obratně i bezohledně jde za svým cílem. Jeho přezdívka Miláček naznačuje, že se kolem jeho osoby točí neustále mnoho žen, které se Georges nebojí využít pro vlastní prospěch. Síť intrik, pokrytectví, sobeckosti a promiskuitního chování se pomalu komplikuje a věci se stávají stále složitějšími. V tomto evropském dramatu se v hlavní roli představuje Robert Pattinson, který se ze sebe snaží setřást nálepku „sexy upíra“ z teenegerovské upírské série Twilight. Proces ohledně jeho hereckých schopností sice stále ještě  pokračuje, ale je pravdou, že ve snímcích jako Voda pro slony nebo Nezapomeň na mě podal obstojné výkony. Hvězdně obsazené jsou i role jeho milenek, protože těch se ujaly Uma Thurman, Christina Ricci a nestárnoucí Kristin Scott Thomas.

KOUKNI SE  Baldwin střílel bezdůvodně, zřejmě neujde trestu

Musíme si promluvit o Kevinovi / We Need to Talk About Kevin

Drama / Thriller, 2011
Velká Británie / USA, 112 minut
Režie: Lynne Ramsay
Hrají: Tilda Swinton, John C. Reilly, Ezra Miller, Siobhan Fallon, Alex Manette

Britský snímek Musíme si promluvit o Kevinovi jemně vybočuje z tradiční mainstreamové nabídky, protože se jedná o kombinaci thrilleru a velmi hutného, ponurého a depresivního dramatu o komplikovaném vztahu matky a syna. Příběh se zaměřuje na Evu (Tilda Swinton), která se kvůli synovi vzdá perspektivní kariéry. Jejich vztah má však již od počátku hluboké trhliny a Kevin (Ezra Miller) se již od útlého věku jeví jako velmi agresivní a těžko zvládnutelný. Vrcholem jeho jednání je vražda a následný pobyt ve vězení. Film jasně a zřetelně zachycuje ambivalentní vztah Evy ke Kevinovi, kde se mísí mateřská láska, zodpovědnost a rodičovské obavy s nenávistí, zklamáním, hořkostí a lítostí. V této volné adaptaci knihy americké spisovatelky Lionely Shriver exceluje Tilda Swinton, která dle většinových reakcí předvádí vskutku obdivuhodný výkon. Je zcela přirozené, že na tento snímek by měl jít člověk s určitým očekáváním a ve správné náladě, jelikož jeho vyznění je brutální a nesmlouvavé.

Další premiéry tohoto týdne

Meruňkový ostrov / Apricot Island
Drama / Romantický, 2011
Slovensko, 102 minut
Režie: Peter Bebjak
Hrají: Szidi Tobias, Attila Mokos, Peter Nadasdi, György Cserhalmi

Hurá do Afriky / Animals United
Animovaný / Rodinný, 2010
Německo, 93 minut
Režie: Holger Tappe
Hrají: Oliver Kalkofe, Bastian Pastewka, Christoph Maria Herbst

KOUKNI SE  Epická výprava do dějin Středozemě. Představuje se seriálový Pán prstenů

Jaroslav Mrázek

Předchozí článekRecenze: Zkrat
Následující článekTelevizní tipy na týden 19-25.3.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

18 + 1 =