Nejtalentovanější mladé herečky pod 30 let

Mandatory Credit: Photo by Startraks Photo / Rex Features (1842820e) Jennifer Lawrence 'Silver Linings' film premiere, Toronto International Film Festival, Canada - 08 Sep 2012

Jsou mladé, sympatické a neuvěřitelně herecky nadané. Ještě jim nebylo ani 30 let a jejich jména pomalu zná celý filmový svět. Řeč je o patnácti nejtalentovanější mladých herečkách.

15

Jennifer Lawrence

Herečka, kterou někteří diváci nemají moc v lásce, začínala epizodickými roličkami v seriálech Médium, Můj přítel Monk a Odložené případy. První úspěšný filmový zářez se dostavil s romantickým dramatem Spálené životy. Za něj získala cenu na filmovém festivalu v Benátkách. Dalším úspěšným počinem se stali noví X-Meni a jejich První třída, kde si Jennifer poprvé zahrála postavu Mystique. Vstupenkou do světa Hollywoodu bylo romantické drama Terapie láskou, kde si ústřední dvojici zahrála s Bradleym Cooperem. Terapie láskou herečce vynesla Oscara, Zlatý Glób, mezinárodní cenu AACTA a cenu filmových kritiků Los Angeles. Její kariéra odstartovala jako revoluce krajů proti Capitolu ve filmové sérii Hunger Games (kde ztvárnila hlavní postavu Katniss Everdeen). Následující rok slavila úspěch také se Špinavým trikem. Odnesla si cenu BAFTA, Zlatý Glób, mezinárodní cenu AACTA a ocenění New Yorkských filmových kritiků.

Úspěšné přežila Hladové hry a svrhla Capitol, aby se mohla zapojit do světa mutantů. V roce 2016 si ještě odnesla Zlatý Glób za svůj herecký um v životopisném komediálním drama Joy. Momentálně svádí a likviduje mužské protějšky ve filmu Rudá volavka. A určitě to není naposledy, co jsme o ní slyšeli.

14

Brie Larson

Rodačka ze Sacramenta začala s herectvím již v šesti letech. Nejprve přišla na řadu její účast v televizních seriálech. V roce 2001 si poprvé zahrála ve filmu. Poté přišla herecká spolupráce na několika kvalitních titulech jako Scott Pilgrim proti zbytku světa, 21 Jump Street, Kouzlo přítomného okamžiku, Dočasný domov.

Její hereckou kariéru a vzrůstající talent naplno odstartovala účast v kanadsko-irském dramatu Pokoj/Room podle stejnojmenné knižní předlohy. Za roli hlavní postavy ve filmu Pokoj/Room získala hned tři ceny. Oscara, Zlatý Glóbus a cenu BAFTA. Od té doby její kariérní talent stoupá vzhůru tak, že si může dovolit střídat vážnější snímky s popcornovými a blockbusterovými kusy. Po americkém dramatu The Glass Castle si zahrála v nejnovějším Kongovi. Poté herečku čekají další seriózní projekty nakombinované s rolí Captain Marvel, která by se mohla objevit již v Avengers po Infinity War. A to je teprve začátek.

13

Alicia Vikander

Rodilá Švédka je jednou z nejúspěšnějších a nejobsazovanějších hereček pod 30 let současnosti. S klidem se vyrovná Jennifer Lawrence. Coby herečka začínala na domácí scéně. Ve švédském dramatu Milovaná sehrála perfektně hlavní roli. Zabodovala také druhým švédským snímkem Korunovační klenoty. Poté si nadějné snědé herečky začali všímat režiséři z jiných evropských zemí. Kvůli roli v historickém životopisném romantickém dramatu v koprodukci Dánska, Švédska a Česka, v kterém si zahrála královnu, byla ochotná naučit se dánsky. Film plný kostýmů sklízel úspěch a ocenění na mnoha festivalech. To už dostala nabídky i z Ameriky. Po historickém velkofilmu v novém podání Anny Kareniny přišlo definitivní proslavení jejího jména po celém filmovém světě.

Za roli robotické ženy v úspěšném sci-fi snímku Ex Machina byla nominovaná na Zlatý Glóbus, cenu BAFTA a cenu Evropského filmu. Nezískala jen ocenění filmových kritiků v Los Angeles. Co se Alicii nepodařilo s Ex Machinou, toho dosáhla dramatem Dánská dívka. Vedle opětovných nominací na Zlatý Glóbus a BAFTA po právu získala Oscara. Vedle příležitostné švédské tvorby rozšiřuje své celosvětové filmové portfolio. Vidět jste ji dosud mohli coby tajnou agentku v nejnovějším pokračování Jasona Bournea. Své ladné křivky poodhalila v postelových scénách s Danny DeHaanem v romantickém dramatu Tulipánová horečka. Za pár dní vtrhe do kin jako nová tvář nebojácné archeoložky Lary Croft. U ní se skutečně dveře s nabídkami netrhnou. Můžeme jen čekat, v čem si zahraje příště.

12

Shailene Woodley

Herecký talent mladé Shailene Woodley není tak raketový, ale za pozornost rozhodně stojí. Stejně jako jiné herečky v našem seznamu, i ona začínala u seriálů. Seriály střídala s televizními filmy. První větší popularitu zaznamenala roce 2014. Nejprve novou young adults sérií podle stejnojmenných knih. První film nese název Divergence. Poté rolí Hazel v romantickém dramatu Hvězdy nám nepřály (opět podle stejnojmenné knižní předlohy spisovatele Johna Greena).

Od roku 2015 je považovaná za novou hereckou vycházející hvězdu. Díky zdařilému pokračování dystopické Rezistence, dramatu Snowden a úspěšnému seriálů Sedmilhářky. Aliance moc dobře nedopadla. A tak se závěru série v nejbližší době nejspíš nedočkáme. Shailene se může soustředit na nové projekty. A přejme herečce šťastnou ruku při výběru. Mladá herečka navíc nemá problém sehrát odvážnější scény.

11

Mia Wasikowska

Australská herečka narozená v hlavním městě Canberra. Začínala s baletem, ale nakonec to u Mii vyhrálo herectví. První dva filmy, ve kterých se objevila, nebyly zrovna trefou do černého. Dobrodružný sci-fi horor Krokodýl: Návrat do krvavé laguny, ani komediální drama Poprask na předměstí díru do světa neudělaly. Poté došlo na úspěšnější snímky, ve kterých sehrála vedlejší roli. Zlom v její kariéře a otevření bran do Hollywoodu přišel s rokem 2010. Ve velké konkurenci se Mii podařila ukořistit hlavní role v pohádkové fantasy Tima Burtona- Alenka v říši divů znamenala pro herečku s polskými kořeny úspěšný start do světa velkých herců. Tentýž rok si zahrála po boku Marka Ruffala a Julianne Moore v komedii Děcka jsou v pohodě. A to byl jenom začátek.

KOUKNI SE  Nesmrtelné hlášky z českých filmů

Spolupráce na dalších kvalitních filmových snímcích jako Jana Eyrová, Země bez zákona, Přežijí jen milenci, Paní Bovaryová udělaly z Mii Wasikowske australskou hvězdu první velikosti. I přes vlažněji přijaté pokračování Alenky v říši divů s podtitulem Za zrcadlem to její úspěšnou kariéru nezbrzdilo. Přes svůj talent a velké rozpětí hereckých zkušeností stále čeká na jakékoliv filmové ocenění.

10

Margot Robbie

Další australská herecká krasavice začala s profesionální dráhou filmové hvězdy docela pozdě. První známý film, ve kterém sehrála podstatnější roli, pochází z roku 2013 (Vlk z Wall Street). To znamená, že její herecká kariéra trvá teprve 5 let. A už má za sebou neskutečné výkony, které stále ještě neodkryly její plný potenciál. Dá se říct, že její herecká kariéra měla ten nejraketovější vzestup, jaký existuje. Začátek Margotiny kariéry je úzce spjatý s nahotou. Své křivky vystavila na odiv širému světu hned v prvním filmu režiséra Martina Scorseseho. Vyprávět o tom může herecký kolega Leonardo DiCaprio, kterému se představila v rouše Evině.

Od Vlka z Wall Streetu si zahrála roli Harley Quinn v komiksové akční jízdě Sebevražedný oddíl. Na kontě má hereckou účast na romantickém fantasy Lásky čas. Hlavní roli sehrála v novém zpracování podle knižní předlohy o Tarzanovi. V režii Davida Yatese ztvárnila roli Jane- Tarzanova osudová láska. Nejnovějším počinem australské herečky je hlavní role ve sportovním dramtua podle skutečné události – Já, Tonya. Za roli ve filmu Já, Tonya byla nominovaná na Oscara, Zlatý Glób a cenu BAFTA. Za roli ve sportovním dramatu získala Mezinárodní ocenění AACTA.

9

Chloë Grace Moretz

Mladičká americká herečka letos oslavila své jednadvacáté narozeniny. I přes svůj nízký věk má na kontě neuvěřitelný počet filmů. Chloëina filmografie čítá více filmů, než u některých hereckých kolegyň. A to jsou kolikrát i o dekádu starší než ona. Může za to hereččin brzký start filmové kariéry. Poprvé se před televizními kamerami objevila již ve čtyřech letech, a to v seriálu Ten, kdo tě chrání. Její filmová kariéra začala nabírat na obrátkách v roce 2005. To Chloë bylo pouhých osm let. Její kariéru odstartovala čtveřice filmů – Rodina podle plánu, Heart of the Beholder, Dnes zemřeš!, 3:15 zemřeš. Ano. Tak mladá a už si vyzkoušela roli v hororu. Tím to neskočilo. Její obsazovaní do převážně béčkových hororových snímků pokračovalo i následující roky (Zombies, Kazatel smrti, Oko).

Zlom přišel s komediálně romantickým dramatem 500 dní se Summer, kde herečka naplno uplatnila svůj herecký talent a odstartovala hvězdnou kariéru. V roce 2010 ztvárnila postavu Hit-Girl ve filmu Kick-Ass. Filmu plném superhrdinů bez super schopností. Drsňačka Hit-Girl je dosud její nejlepší a nejznámější rolí. Hlavní ženskou roli ztvárnila v rodinném dobrodružném filmu Hugo a jeho velký objev. Následovalo pokračování Kick-Asse, drama Equalizer, ne úplně povedené sci-fi Pátá vlna a životopisné drama Mozek v plamenech. Nezanevřela ani na hororovou tvorbu. Ve filmu Ať vejde ten pravý si zahrála krvelačnou upírku a stala se hlavní hrdinkou remaku z péra Stephena Kinga Carrie. To je jen stručný výčet filmů, ve kterých účinkovala. Velké plány do budoucna poukazují na stále rostoucí hereččinu popularitu.

8

Saoirse Ronan

Newyorská rodačka ve svých pouhých třiadvaceti letech ukázala, že její touha po úspěchu nezná hranic. Musím podotknout, že má čich na výběr těch správných kvalitních snímků. Svou filmovou hereckou kariéru odstartovala v roce 2007. Vedle méně známých filmů vynikla v romantickém válečném drama Pokání. Jeden z první filmů a už si stihla zahrát se svým vzorem, herečkou Keirou Knightley. To se jen tak někomu nepoštěstí. Díky svému neuvěřitelně přesvědčivému výkonu ve snímku Pokání se rychle dostala do hledáčku významných hollywoodských režisérů. Také byla nominovaná na Oscara, Zlatý Glób a cenu BAFTA.

Zvýšený zájem o její talent herečce dovolil více si vybírat mezi jednotlivými projekty. Díky tomu si zahrála stěžejní roli ve filmu Pevné pouto režiséra Petera Jacksona, autora trilogie Pána prstenů a Hobita. Jednu z hlavních postav ztvárnila ve filmu Útěk ze Sibiře. Historické dobrodružné drama vzniklo podle knižní předlohy, která byla sepsaná podle skutečného příběhu. S Gemmou Arterton si zahrála sestru-upírku, která se musí mít neustále na pozoru před okolním světem (Byzantium). Hereččin herecký talent neustále roste stejně jako počet filmů. Grandhotel Budapešť, Brooklyn, S láskou Vincent, Lady Bird. To je jen stručný seznam filmů, ve kterých si za posledních pár let zahrála. Poslední jmenovaný Saoirse vynesl Zlatý Glób a cenu filmových kritiků New Yorku.

KOUKNI SE  15 nejlepších akčních filmů všech dob

7

Emma Watson

Herečka původem z Francie se ke svému povolání dostala víceméně úplnou náhodou. Narodila se totiž rodičům-právníkům. Takže žádní herečtí předci, ani přímo rodinní příslušníci se ve světě filmu nepohybovali. Svůj plnohodnotný herecký talent představila o pár let později. Ale její úspěšná herecká kariéra odstartovala poté, co vyhrála casting na roli Hermiony ve fantasy sérii o Harrym Potterovi. Úspěšná premiéra Harryho Pottera a Kamene mudrců z roku 2001 udělala z teprve desetileté Emmy dětskou hvězdu, stala se slavnou. O deset let později dorazilo do kin epické finále s názvem Harry Potter a Relikvie smrti 2. část. Mezitím si našla čas na sehrání menších rolí v televizním dramatu Baletní střevíčky. Svůj hlas propůjčila animáku Příběh o Zoufálkovi. Objevila se také v životopisném dramatu podle stejnojmenné knižní předlohy, Můj týden s Marilyn.

Konec série Harryho Pottera neznamenal konec herecké kariéry Emmy Watson. Právě naopak. V následujících letech zužitkovala všechny dovednosti, které nasbírala během dekády v kouzelnickém světě. Naplno představila svůj herecký um a talent. Začalo to hlavní rolí v romantickém dramatu Charlieho malá tajemství. Dále účastí na kvalitních snímcích jako například biblický Noe v režii Darrena Aronofskeho, v historickém dramatu Kolonie a v hrané verzi klasické pohádky Kráska a zvíře. Sebe sama ztvárnila v ulítlé komedii Apokalypsa v Hollywoodu, Jako oběť temných sil se objevila v mysteriózním kriminálním dramatu Regresión. Po boku Toma Hankse si zahrála ve sci-fi thrilleru The Circle, který se zaobýral tématem lidského soukromí a jeho hranic. Takže určitě jsme o Emmě neslyšeli naposledy. Vedle herectví se věnuje také modelingu, charitě, návrhářství a spolupráci s neziskovými organizacemi. Aktivně bojuje za práva žen po celém světě.

6

Elizabeth Olsen

Elizabeth Olsen letos v únoru oslavila dvacátédeváté narozeniny. Na rozdíl od svých dvou sester Mary-Kate a Ashley si musela na úspěch počkat. Její sestry se staly populárními především v komediích pro teenagery mezi lety 1987 a 2002. Elizabeth zakouší slávu a rozvíjí svůj talent až nyní.

Vsechno začalo hraním malých vedlejších rolí. Poté dostala možnost zahrát si manželku hlavního hrdiny v nejnovějším zpracování Godzilly a začlenit se do Marvel univerza počínaje snímkem Captain America: Návrat prvního Avengera. Poté následoval Age of Ultron a Občanská válka. Jejím největším hereckým úspěchem je role mladé agentky FBI v kriminálním dramatu Wind River po boku Jeremyho Rennera. Co Elizabeth čeká dál? Dozajista Avengers: Infinity War. Doufejme, že si brzy střihe roli mimo Marvel. Byla by škoda mrhat takovým talentem.

5

Emma Stone

Herečka, která třicítku oslaví až příští rok. Emma Stone měla herecké začátky klidnější a pozvolnější. Ne tak jednoduché jako ostatní herečky. První kariérní průlom přišel s komedií Superbad. Definitivní tečku za komplikovanými začátky udělala Emmě až hororová komedie Zombieland. Mezi lety 2009 až 2013 si zahrála v nejednom úspěšném filmu (ať už finančně nebo kriticky). Za zmínku stojí komedie Bejvalek se nezbavíš. Hlavní roli sehrála v komediálním filmu Panna nebo orel. Následovalo koprodukční drama Černobílý svět a romantická komedie Bláznivá, ztracená láska.

Nakonec si našla cestu do světa komiksových filmů. Získala roli Gwen Stacyové, středoškolské lásky Petera Parkera. S Andrewem Garfieldem tvořili filmový pár v Amazing Spider-Manovi 1 a 2. Druhá spolupráce mezi herečkou Emmou Stone a režisérem Rubenem Fleischerem nese název Gangster Squad – Lovci mafie. Jde o akční krimi drama podle knižní předlohy, kde si zahrála po boku Ryana Goslinga, Seana Penna nebo Joshe Brolina a dalších hvězd. Jejím nejúspěšnějším přírůstkem do seznamu filmů je romantické komediální drama plné písniček La La Land. Výkon ve filmu vynesl herečce nejen Oscara, ale také Zlatý Glób, cenu BAFTA, cenu na benátském festivalu a mezinárodní ocenění AACTA. Jen tak dál Emmo. Jen tak dál. Doufejme, že se přírodní blondýnce bude i nadále dařit.

4

Elle Fanning

Elle Fanning to ve své herecké kariéře neměla jednoduché. Jako nejmladší herečka na seznamu se musela vyrovnat se stínem své starší a úspěšnější sestry Dakoty. Jelikož si jsou dost podobné, využívali této „výhody“ filmoví tvůrci. Říkáte si jak? Místo shánění jiné herečky, která by odpovídala Dakotině podobě, sáhli pokaždé po její sestře Elle. Tak se nejednou stalo, že Elle ztvárnila svou sestru v mladší verzi. Této sesterské podoby využil také Steven Spielberg pro svůj seriál Uneseni. Komedie Bláznivá školka a mysteriózní romantické drama Dveře v podlaze daly Elle možnost se nadechnout a vystoupit ze sestřina stínu. Od té doby talent modrooké blondýnky neustále roste. Objevila se v akčním filmu Déja Vu a dramatu Bábel. V roce 2008 si zahrála v jednom filmu s Bradem Pittem. Jde o romantické fantasy drama Davida Finchera Podivuhodný případ Benjamina Buttona. O rok později získala cennou zkušenost zahrát si hlavní roli v rodinném fantasy Phoebe v říši divů.

Abramsovo sci-fi Super 8, rodinný příběh podle skutečné události Koupili jsme ZOO, role Šípkové Růženky ve fantasy Zloba – Královna černé magie a další filmy Elle vydláždily cestu k úspěchu. V roce 2014 získala cenu v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon na Filmovém festivalu v Karlových Varech. Za roli dospívající dívky v životopisné dramatu Až na dno. Jednu z hlavních rolí sehrála také v bizarním experimentálně pojatém pohledu do světa modelingu ve filmu Neon Demon. Nejnovější film, ve kterém si střihla hlavní roli, nese název Jak balit holky na mejdanech. Nehledě na název filmu, nejde o žádnou tuctovou romantickou komedii. Tento festivalový kousek přinutí citlivější povahy vytáhnout kapesník. Je jasné, že Elle čeká ještě hodně zářná herecká kariéra.

KOUKNI SE  Nesmrtelné hlášky z českých filmů

3

Dakota Fanning

Starší ze sester Fanningových, Dakota, patří mezi nejobsazovanější mladé herečky. Úspěch přišel již s jejím druhým filmem Jmenuji se Sam. Za svou roli v tomto dramatu získala několik ocenění, i když Dakotě bylo teprve sedm let. Vynikající herecký výkon předvedla ve Spielbergově seriálu Uneseni, dostala se tak do širokého povědomí hollywoodských tvůrců. Akční krimi thriller Muž v ohni a další spolupráce se Spielbergem na sci-fi podle knižní předlohy Válka světů udělaly z Dakoty Fanning úspěšnou a vysoce žádanou herečku. A to oslavila teprve své desáté narozeniny. Hlavní role v hudebním dramatu Hounddog, drama Tajný život včel a další počiny předcházely jejímu zapojení do Twilight ságy. Objevila se ve druhém, třetím a finálním snímku série. Mezitím stihla propůjčit svůj hlas vysoce kladně hodnocenému dobrodružnému fantasy pro celou rodinu- Koralína a svět za tajnými dveřmi.

Po vydařeném romantické dramatu Teď a tady z roku 2012 přišla éra slabší tvorby. Až krátkometrážní snímek The Escape a mysteriózní western Brimstone oživil v roce 2016 lehce vyhasínající Dakotinu hvězdu. V současnosti hraje především hlavní role. To je rozhodně plus pro její kariéru a důkaz jejího nezměrného talentu. Zmínit můžu krátkometrážní sci-fi horor Neilla Blomkampa Zygote a komediální drama Please Stand By. Ve svých 24 letech toho má dost za sebou a rozhodně nehodlá skončit. Jak sama řekla, hraní Dakotu baví a utužuje její zvědavost pro další projekty, do kterých se v budoucnu zapojí.

2

Abigail Breslin

Herečka Abigail Breslin není ještě tak známá jako jiné mladé herečky ze seznamu. Na svůj nízký věk však předvedla herecký talent a um napříč celým žánrovým spektrem. Od psychologického sci-fi M. Night Shyamalana Znamení, přes romantické drama Koření života, hororovou komedii Zombieland, animák Rango, sci-fi Enderova hra po drama Blízko od sebe a Obludárium.

Je držitelkou filmové ceny z Tokia za film Mála Miss Sunshine. A jestli to tak půjde dal, mohla by klidně v budoucnu pomýšlet i na Oscara. Je také pátou nejmladší herečkou, která kdy byla nominovaná na Oscara za herecký výkon ve výše zmíněném filmu.

1

Kristen Stewart

Herečka narozená v Los Angeles má kariéru jako na houpačce. Jednou je nahoře, jednou dole. Přesto si myslím, že si zaslouží pozornost, které se Kristen dostalo v prvním celovečerním debutujícím snímku Životní jistoty. O rok později o sobě dala vědět při ztvárnění dcery herečky Jodie Foster v thrilleru Úkryt. Úkryt odstartoval její houpačkovou kariéru. Po průměrné rodinné sci-fi Zathura: Vesmírné dobrodružství sehrála vedlejší roli v kriticky úspěšném životopisném drama podle skutečných událostí, Útěk do divočiny. Následoval horor se zabitým potenciálem Prokletí domu slunečnic. V roce 2008 plnoletá Kristen získala hlavní roli Belly Swan. Přesně tak. Řeč je o prvním snímku Twilight ságy. První film z plánované série nesl název Stmívání a z Kristen Stewart udělal idolku všech tehdejší teenagerů. Všechny díly série slavily komerční úspěchy. Bohužel kvalita se rovnala průměru. Pět filmů v průběhu čtyř let vydělalo slušné finance a z nepříliš známé Kristen se stala jedna z nejlépe placených hereček té doby. Je to paradox, protože kvalitativní úroveň filmů se pohybovala vždy okolo 50 %.

Mnohem lepší herecký výkon podle kritiků ukázala v britském dramatu Svět podle Mallory, ve francouzsko-švýcarsko-německém dramatu Sils Maria, po boku Julianne Moore v drama Pořád jsem to já nebo v romantické komedii Woodyho Allena Café Society. Dle mého názoru lépe než jsem čekal dopadlo nové převyprávění pohádky o Sněhurce. Dospělejší, akčnější a hutnější fantasy Sněhurka a lovec si určitě zaslouží vaši pozornost. V mysteriózním thrilleru Personal Shopper dala pro změnu na odiv svůj odhalený hrudník. Co má herečka v plánu dál? Určitě další filmy, protože téměř každý Kristen zná z Twilight ságy. A co si budeme nalhávat, šlo o kvalitativně neúspěšnou sérii. Pro Stewart to byl jasný přešlap. Vedle dvou Zlatých malin je držitelkou ceny BAFTA z roku 2010, kterou vyhrála v kategorii Vycházející hvězda. Dalo by se říct Objev roku. Za její nejúspěšnější film je považovaný snímek Sils Maria, který herečce vynesl cenu César a cenu filmových kritiků New Yorku.

 

 

 

 

 

 

 

Ondřej Blahut

 

 

www.imdb.com

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

eighteen − eight =