Nejočekávanější strategie roku 2018

Herní stratégy čeká řádně nabitý rok. Zejména žánr budovatelských strategií nám přinese řadu nadějných a zajímavě vypadajících titulů. Těšit se ale můžeme i na pokračování slavných sérií strategických her Total War, Tropico, Anno a snad i Age of Empires. Mimo to vyjdou i ekonomické simulátory, real-time strategie či taktické strategie se zaměřením na boj. Ale ze všeho nejlépe uděláte, když si náš seznam projdete sami. 

Railway Empire

Datum vydání: 26. ledna 2018

Pro všechny milovníky vlaků nastanou druhé vánoce hned v lednu příštího roku. Tehdy totiž vyjde budovatelská strategie s vlaky Railway Empire. Vývojáři ze studia Gaming Minds Studios se rozhodli vydat klasickou cestou, kterou známe třeba ze série Railroad Tycoon. K dispozici dostaneme vlastní přepravní společnost a drobný kapitál do začátku. Sami se pak musíme chopit příležitostí, které herní svět nabídne a co nejrychleji vybudovat železniční síť, která nám zajistí dost výdělku pro další a další expanzi, a to i do jiných odvětví, například do průmyslu nebo turistiky. Rychlost bude důležitá, protože spolu s námi se o místo na trhu budou prát i další společnosti. S těmi lze poctivě soutěžit, ale využít půjde i nekalejších praktik – například průmyslové špionáže nebo přepadávání vlaků konkurence. Hra se totiž bude odehrávat především v 19. století. Těšit se můžeme na 40 do detailu vymodelovaných vlaků a na obsáhlý technologický strom, obsahující přes 300 různých technologií.

Rise of Industry

Datum vydání: první čtvrtina roku 2018

Do předběžného přístupu se má v první čtvrtině roku 2018 dostat i duchovní nástupce legendární budovatelské strategie Industry Giant. Výrobním procesem si projdeme hezky od začátku do konce – od surových materiálů, přes jejich přepravu až po výrobu finálních produktů a jejich dopravu k zákazníkům (produktů bude prý až 100 různých typů). Samozřejmě se ale budeme moci zaměřit i na jediné odvětví – třeba na zemědělství nebo na dopravu. Zabývat se budeme i reklamou a PR stránkou obchodní činnosti. Vývojáři z Dapper Penguin Studios slibují, že komplexnost hry uspokojí i ty nejnáročnější fanoušky žánru. A to i díky hernímu světu, který bude obrovský, uměle generovaný a bude reagovat na naši činnost.

Total War Saga: Thrones of Britannia

Datum vydání: 2018

Příští hra ze série Total War prozatím nemá pevně dané datum vydání, ale bude to někdy během roku 2018. Hra se zaměří na oblast Britských ostrovů během raného středověku. Začínat budeme v roce 878 a vývojáři z Creative Assembly vytvářejí obsah až do raného 11. století. Daleko jsou zatím časy, kdy bude Velká Británie světovou mocností. Prozatím jsou ostrovy rozdrobeny mezi několik malých králů a pozor si budeme muset dát i na divoké Vikingy, kteří se v té době usadili hned na několika místech Britských ostrovů. Boj ale vypukne především mezi krály Anglie, Irska, Skotska a Walesu. Má se opět jednat o klasický historický díl, ve kterém si prý užijeme habaděj historických reálií, historickou přesnost i skutečné dějinné události v podobě různých eventů. Také se prý vůbec nemusíme obávat menší rozlohy herní mapy. Ačkoliv se vše bude odehrávat jen na Britských ostrovech, bude to kompenzováno vyšším množstvím oblastí a sídel, které prý bude zhruba stejné jako ve „velkých“ dílech série Total War, které zahrnují třeba celou Evropu. Dokonce se má prý jednat o dosud nejdetailnější mapu, jaká byla v rámci série vytvořena.

BattleTech

Datum vydání: časně roku 2018

Roku 3025 budou bitevní pole brázdit obrovší bitevní mechové. Alespoň podle vývojářů z Harebrained Schemes. V jejich vizi budoucnosti se lidstvo nachází v nekonečné válce a primární zbraní se stali právě gigantičtí mechové, ověšení různými typy zbraní. To prozatím vypadá spíš na popis nějaké střílečky, ale ve skutečnosti půjde o strategii – tahovou. Tentokrát se nepostavíme do čela nějaké velmoci, ale povedeme vlastní žoldnéřskou skupinu. Kromě 30 různých variant mechů budeme moci i najímat jejich piloty s odlišnými statistikami a různě je cvičit a upravovat. Totéž půjde dělat i s výsadkovou lodí a v neposlední řadě i s naší základnou, ve které budou mít místo i opraváři a mechanici. Na bojišti pak nebudou rozhodovat jen zbraně a schopnosti našich mechů, ale i prostředí. Přesné datum vydání prozatím není dané, ale stane se tak během roku 2018.

KOUKNI SE  Nejlepší hra roku 2021

Ancestors Legacy

Datum vydání: 2018

Okusit nejtemnější stránku středověku nám umožní strategie Ancestors Legacy od vývojářů ze studia Destructive Creations. Soustředit se bude totiž především na boj ale věnovat se budeme i stavbě nebo správě zdrojů, i když půjde jen o nájezdnický tábor nebo malou osadu. Největším zážitkem budou v každém případě bitvy, a to nejen díky realistické grafice s možností blízkého přiblížení. Vývojáři se totiž chlubí výjimečnou historickou přesností své hry. K dispozici dostaneme 4 hratelné frakce, Vikingy, Anglosasy, Němce a Slovany, z nichž každá bude mít vlastní kampaň pro jednoho hráče, založenou na některých historických událostech. Boj nebude tak velkolepý, co se počtu vojáků týče (na bojišti najdeme desítky jednotek), ale nabídne výrazný taktický zážitek. Vliv na výsledek bitvy tu bude mít i terén, zkušenosti a morálka.

Tropico 6

Datum vydání: 2018

Příští rok se už po šesté pokusíme vybudovat svůj diktátorský ráj na některým z tropických ostrůvků Karibiku. Opět budeme kompletně spravovat naši malou banánovou republiku – starat se o výstavbu komunikací, bytů, farem, továren, pracovních táborů…Ano, Tropico je poněkud originální série budovatelských strategií. Co by diktátoři (můžeme si vybrat, jestli komunističtí, socialističtí, nacionalističtí a další) se nebudeme starat jen o ekonomickou prosperitu, ale budeme moci využívat i takových věcí, jako je tajná policie, vraždění politických odpůrců z řad obyvatel, různé typy propagandy a spoustu dalších věcí, které nechybí v repertoáru žádného správného diktátora. Vývojáři z Limbic Entertainment sice na hře ze série Tropico pracují poprvé, ale drží se osvědčených mechanik. Přesto tu najdeme i novinky – správu několika ostrovů najednou, stavbu tunelů a mostů a dokonce i zvláštní mise, během kterých naši noshledi budou okrádat svět o jeho nejcennější monumenty. Vedle našeho paláce tak najednou bude stát třeba Socha svobody. Jak ironické.

Frostpunk

Datum vydání: 2018

Jediná naděje na přežití v mrazivé pustině jste vy. A také parní energie. Ta ve steampunkové survival strategii Frostpunk bude představovat životadárnou energii celé společnosti. frostpunk představuje další projekt vývojářského studia 11 bit studios, které stojí za emotivní survival hrou This War of Mine. I v jejich chystané hře se ujmeme vedení zoufalé skupiny přeživších a budeme se snažit přežít v pustinách, kde není nic než mráz a sníh. Čeká nás tu klasická stavba a správa budov, aby naši lidé měli kde spát, co jíst, kde pracovat, zkrátka takové ty klasické věci, které řešíme v každé budovatelské strategii. Ale protože tady se jedná o zoufalou snahu přežít v postapokalyptické pustině, dočkáme se i řady dilemat. Necháme své nevyléčitelně nemocné v klidu zemřít, nebo na nich budeme provádět experimenty, ze kterých by mohli mít živí lidé užitek? Necháme malé děti vykonávat nebezpečnou práci a umírat při tom, nebo je za cenu menších zisků necháme dělat práci bezpečnější? Ale co když pak bude takový nedostatek zdrojů, že vypukne hladomor? Zkrátka to vypadá, že budeme moci prozkoumat hranice své vlastní morálky. Pořádat budeme moci i výpravy do okolního světa a kdoví, možná i poodhalit něco o jeho minulosti.

Jurassic World Evolution

Datum vydání: červen 2018

Jurská série o dinosaurech neslaví úspěch jen na plátnech kin, ale možná ji čeká i slavný vstup na obrazovky našich počítačů. Jak jste nejspíš už ohodli, ve této hře od vývojářů z Frontier Developments budeme mít na starosti výstavbu a správu naší vlastní ZOO plné dinosaurů. Kromě budování ohrad, atrakcí a obchůdků pro turisty, nás čeká i vývoj technologií, tedy především klonování nových a nových přírůstků do naší ještěří rodinky. V tuto chvíli si už určitě říkáte, jestli budou dinosauři také utíkat a žrát nebohé návštěvníky. Odpověď zní ano! Můžeme se těšit na mnohatunové T-Rexe, kterak budou pobíhat po parku a kazit turistům dovolenou. Správa bezpečnostních složek bude tedy jistě jedna z nejdůležitějších věcí, které nám hra položí na bedra. Vývojáři slibují dopad našich rozhodnutí na to, kterou cestou se události vydají, což povede i k mimořádným výzvám.

Surviving Mars

Datum vydání: 2018

Pokud se vám také nechce čekat na naplnění snů Elona Muska o kolonizaci Marsu, už příští rok přijde hra, která nám to vynahradí alespoň virtuálně. Ve studiu Haemimont Games se snaží nám zážitek z kolonizace cizího světa snaží zprostředkovat opravdu od píky. Na začátku naší cesty bude jen jedna (byť masivní) raketa a pár robotických vozítek pro těžbu a stavbu. Na jejím konci pak bude obrovská kolonie pulzující životem, plná kolonistů se slušnou životní úrovní. Nejdůležitější budou samozřejmě základy, tedy vybudovat infrastrukturu pro těžbu nebo zajistit soběstačnou výrobu potravin. Jak se ale kolonie bude rozrůstat, nároky obyvatel se budou zvyšovat – výzkumné stanice, parky, obří obytné kopule nebo mrakodrapy. Připravit se máme i na různé katastrofy, které nám budou naši kolonizaci komplikovat. A v neposlední řadě se postupně budeme moci pokusit i rozkrýt tajemná a možná i nebezpečná tajemství rudé planety.

KOUKNI SE  Megahit Among Us si nyní pořídíte zcela zdarma

Anno 1800

Datum vydání: 2018

Příští rok nás čeká i pokračování jedné z legendárních sérií strategických her. Některým hráčům se nelíbil výlet série Anno do budoucnosti, takže jistě ocení, že tentokrát si na vlastní kůži zažijeme průmyslovou revoluci během 19. století. Toto časové období skýtalo téměř nekonečné množství možností, svět se rapidně měnil a i my budeme mít na výběr, jak se do kroniky dějin zapíšeme. Jako průzkumníci? Vizionáři? Utiskovatelé? Či snad jako osvoboditelé? To bude na nás. Mnoho detailů zatím bohužel nemáme, ale vývojáři z Ubisoftu mají se hrou velké plány. V Anno 1800 má začít zcela nová éra série a zkombinuje osvědčené herní mechaniky se svěžími novinkami. Co přesně to ale znamená, to se dozvíme až později. Hra vyjde až v zimě příštího roku.

Forged Battalion

Datum vydání: v polovině 2018

Na klasické real-time strategie typu Red Alert se pokusí zhruba v polovině příštího roku navázat vývojáři ze studia Petroglyph. Těšit se můžeme na klasickou RTS hratelnost – desítky jednotek, hektický boj na krátkou vzdálenost nebo výstavbu budov a výzkum technologií. Kromě toho se ale Forged Battalion bude pyšnit i jedním neobvyklým prvkem. Kromě generálů si totiž zahrajeme i na inženýry a navrhneme si svou frakci i své vlastní jednotky. Pochopitelně ne úplně. K dispozici budeme mít typ vozidla s několika sloty, které si už zaplníme podle svého. Sloty zde budou pro pancéřování, zbraně, motor a jeden pro zvláštní schopnost. Díky tomu budeme moci vytvářet obrovské mnosžtví různých kombinací. Snad se vývojářům povede celý systém dobře vybalancovat. V každém případě to ale hře dodá pořádný kus znovuhratelnosti a hře pro více hráčů poskytne ještě větší dynamiku.

Age of Empires IV

Datum vydání: neznámé

Jedna z nejslavnějších strategií všech dob se konečně dočká pokračování! Bohužel nevíme kdy přesně. Je klidně možné, že to bude až po roce 2018, protože k dispozici zatím máme jen oznamovací trailer a hrstku informací. Přesto zde hru raději uvedeme, protože neinformovat o tomto projektu by zavánělo svatokrádeží. Ale zpět k věci. Na hře pracuje studio Relic Entertainment, které pracovalo například na hrách Homeworld, Company of Heroes nebo mnoha strategií ze světa Warhammeru. Série je tedy evidentně v dobrých rukou. Zatím ale nevíme ani to, do kterého časového období se vlastně hra vydá. Trailer jich vedle sebe háže hned několik, takže zatím můžeme jen spekulovat.

Industries of Titan

Datum vydání: 2018

Udělat ze Saturnova měsíce Titanu útulné místečko k životu budeme moci vyzkoušet někdy během příštího roku. Půjde především o budování průmyslové kolonie, ale i dělníci musí někde žít a někde je třeba zkoumat i nové technologie, takže v tomto ohledu v podstatě půjde o klasickou budovatelskou strategii. Ovšem s futuristickými budovami a se Saturnovými prstenci na obzoru samozřejmě. Kromě stavění budov a jejich spravování nás ve hře ale čeká i boj a tady dojde na bitevní lodě. I ty budeme moci značně upravovat a navrhovat své vlastní typy. Na protivníky však kromě ekonomické a vojenské síly půjde uplatnit i moc politickou. Na hře pracuje studio Brace Yourself Games.

Initiative: Red Dawn

Datum vydání: podzim 2018

Pokud nemáte dost dobrodružnou povahu na virtuální kolonizaci cizí planety, můžete příští rok zkusit roli manažera, který kolonizaci vesmíru řídí z pohodlí a bezpečí planety Země. Ve studiu Indelve totiž pracují na simulátoru budování vlastní kosmické společnosti a počátek kolonizace Marsu tu představuje vyvrcholení hry. Hnát kupředu nás bude i stálá hrozba, že nás jiná agentura předběhne, ať už bude ovládaná umělou inteligencí nebo skutečným hráčem v rámci multiplayeru. Prim zde bude přirozeně hrát výzkum technologií a stavba nových vesmírných plavidel, ale dbát budeme muset i o najímání talentovaných vědců a inženýrů. Připravit se bude třeba dokonce i na pronikání špionů konkurence. Na druhou stranu i my budeme moci vysílat agenty k našim protivníkům. Vítaným zdrojem příjmů pro nás budou různé kontrakty od vlád i soukromých společností. To vše, abychom splnili několik milníků v cestě na Mars, jako je například provoz vlastní kosmické stanice a základny na Měsíci.

KOUKNI SE  Nedávno vydaný eFootball vypadá tragicky

Phoenix Point

Datum vydání: 2018

Tento projekt nadchne zejména fanoušky původní série X-COM z 90. let. Vývoj totiž vede její hlavní tvůrce Julian Gollop ve svém studiu Snapshot Games. Phoenix Point má být skutečně hardcore taktická strategie, kde bude například fungovat i realistická balistika zbraní. Ve hře se zřetelným hororovým laděním se pustíme do boje s nebezpečným virem, který dokáže rychle mutovat DNA a přizpůsobovat se. To se ve hře ovšem nenachází jen proto, aby na nás mohla posílat hordy roztodivných mutantů. V hratelnosti se tento prvek odrazí i tak, že nepřátelé se postupně budou adaptovat na naši taktiku, třeba na to, jaké používáme zbraně. Ale i tady najdeme strategickou část, ve které se svou mobilní základnou budeme cestovat po planetě Zemi a pouštět se do boje na důležitých bodech zájmu.

Total War: Arena

Datum vydání: 2018

Experiment série Total War s free2play modelem právě finišuje. Probíhá otevřená beta a hotová verze tedy přijde už poměrně brzy. Pro milovníky série Total War ovšem půjde možná trochu o šok. Musíme zapomenout na ovládání mnohatisícových armád a spokojist se jen s ovládáním tří jednotek. V multiplayerových bitvách se spolu pak utkají dva týmy o 10 hráčích. Na nás už ovšem bude, jaké jednotky si s sebou do hry vezmeme. Na výběr budeme mít kontaktní a střeleckou pěchotu, jízdu, obléhací zbraně a válečné psy. Rovněž musíme počítat s poněkud arkádovějším stylem hry. Koneckonců titul vydává společnost Wargaming. Jednotlivá utkání mají svižné tempo a hra vůbec neřeší, za jakou frakci vlastně kdo bojuje. Jsou dohromady tři – Řím, Řecko a barbaři. V bitvě se ale mydlí všichni se všemi. A to nemluvě ani o tom, že každý hráč si do bitvy přivádí slavného generála, takže v jednu chvíli po bojišti pobíhá třeba 6 Caesarů, 2 Boudicy a 12 Arminiů.

Warhammer 40,000: Gladius – Relics of War

Datum vydání: 2018

Do světa Warhammeru nás příští rok vezme tahová 4X strategie od vývojářů z Proxy Studios. Už na první pohled se podobá například sérii Civilization, ale pro svět Warhammer jde o novinku. Ujmeme se role některé ze čtyř ikonických frakcí – vesmírných mariňáků, orků, nekronů či Astra Militarum. Každá z frakcí bude výrazně odlišná – vlastní jednotky, technologické stromy či hrdinové. Všechny ale budou toužit po nadvládě nad planetou.

Farm Manager 2018

Datum vydání: 2018

Hra, která o sobě už názvem prozradí nejspíš úplně všechno. Provoz vlastní farmy tu bude komplexní – od kultivace půdy, přes najímání personálu až po nákup techniky, chov hospodářských zvířat, sklizeň plodin a jejich prodej zákazníkům. Možnosti budou každopádně velké. Kromě obligátního obilí tu uvidíme růst třeba i sady ovocných stromů. Plodin bude k dispozici více než 20. Kromě přehledného strategického pohledu si prý budeme naši farmu moci projít i v kůži libovolného zaměstnance.

Phantom Doctrine

Datum vydání: 2018

Líbilo by se vám zkusit si někdy roli šedá eminence, která ze stínů tahá za nitky a štve proti sobě celé národy? Pak se můžete těšit právě na tento projekt od vývojářů z CreativeForge Games. Hra se bude odehrávat během studené války v roce 1983, respektive v tak trochu alternativní historii, abychom neměli tak svázané ruce. Hned dvě příběhové kampaně budou mít strategickou i tahovou taktickou (bojovou) část. Ve strategické části nás čeká výzkum, infiltrace, najímání nových agentů a tak dále. A když už je řeč o technologií, jedná se samozřejmě o techniky jako lepší vymývání mozku nebo skryté tělesné modifikace. Takže pokud jste si někdy chtěli zahrát na „Ilumináty“, tohle je skvělá příležitost.

 

 

Jan Marek

Předchozí článekSoutěž o knihu Sněhulák – filmové vydání
Následující článekRecenze: Léto plné neskutečných věcí

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

5 + 8 =