Nejočekávanější sci-fi a fantasy filmy roku 2019

Letošní nejočekávanější sci-fi a fantasy filmy se nesou v duchu Disneyovských klasik jako Dumbo nebo Aladin. Ale hlavně nebude chybět tuna pokračování. Monstra, se kterýma se znovu porve Godzilla. Cestování vesmírem, nové dobrodružství ve světě Jumanji, nový přímý nástupce druhého Terminátora nebo závěrečná devátá epizoda z předaleké galaxie.

1Dumbo

Jeden z nejstarších klasických pohádkových příběhů od Disneyho se rozhodl oživit velký režisér Tim Burton (Beetlejuice, Střihoruký Edward, Ospalá díra, Karlík a továrna na čokoládu, Alenka v říši divů, Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti). Příběh o modrookém slůněti, kterému se všichni ostatní smáli pro jeho obrovské uši, se kterýma dokázal to, co žádný slon, létat, zná snad úplně každý. Tim Burton se rozhodl tento animovaný muzikál pro celou rodinu z roku 1941 oživit. Dumbo se tak letos dočká hrané verze plné známých hereckých hvězd, ale hlavně slůněte s modrýma očima, velkýma ušima a ještě větším srdcem.

Nový pohled na příběh představí Maxe (Danny DeVito), zlovolného majitele upadajícího cirkusu, který pověří bývalou cirkusovou hvězdu Holta (Colin Farrell) a jeho dvě děti (Nico Parker, Finley Hobbins), aby se postarali o sloní novorozeně s nadměrně velkýma ušima. Dumbova schopnost létat zvedá krachující cirkus z popela jako fénixe. Brzy se o senzaci doslechne vypočítavý podnikatel Vandervere (Michael Keaton), který by Dumba rád zařadil do programu ve svém novém zábavním parku Dreamland. Zde se poprvé setkává Dumbo a Holt s dětmi s půvabnou akrobatkou Colette (Eva Green). Jenže lesk a sláva parku Dreamland skrývá hned několik temných tajemství.

Jestli se podaří Burtonovi navázat na úspěch původního snímku oceněného Oscarem, to je zatím ve hvězdách. Nicméně trailer vypadá naprosto kouzelně a hudební doprovod Dannyho Elfmana (Beetlejuice, Muži v černém, Mission: Impossible, Ospalá díra, Spider-Man, Wanted, Ocelová pěst, Avengers: Age of Ultron, Grinch) celou nostalgickou podívanou jenom umocňuje. Rodinné fantasy s létajícím slonem přiletí do kin 28. března. 2019.

2Ad Astra

Brad Pitt ve vesmíru? Proč ne! Ve Světové válce Z, kde mu společnost dělala hromada infikovaných lidí/zatraceně rychlých zombíků z roku 2013 se rozhodně neztratil. Takže není až tak překvapivé, že se jeden z nejpopulárnějších herců rozhodl tentokrát pro sci-fi žánr.

O co v americko-brazilském sci-fi snímku půjde? Před dvaceti lety se vydal Royův otec Clifford McBride na nejzazší hranici naší Sluneční soustavy v naději, že nalezne známky inteligentního mimozemského života. Po čase se přestal jeho otec hlásit. Vědci na Zemi se okamžitě začali domnívat, že buď došlo k nehodě nebo ke střetu s asteroidem či jiným vesmírným objektem. Roy, vesmírný inženýr po otci, se rozhodne podniknout svou vlastní výpravu v otcových stopách, aby zjistil, proč mise skončila neúspěchem a co se skutečně jeho otci stalo. A nejen to. Odhalí pravdu, která ohrožuje celou lidskou existenci a naše skutečné místo ve vesmíru.

Ad Astra je hvězdně obsazený sci-fi thriller (Brad Pitt, Tommy Lee Jones, Donald Sutherland, Ruth Negga, John Ortiz, Jamie Kennedy a další) v režii Jamese Graye, který do svých počinů začleňuje svůj charakteristický režisérský rukopis. Patrné je to ze snímků Malá Oděsa, Temná zákoutí, Noc patří nám, Milenci nebo z jeho dosud nejnovějšího snímku Ztracené město Z. Sci-fi s Bradem Pittem o pravé existenci lidstva dorazí do kin 23. května 2019.

KOUKNI SE  5 nejsympatičtějších seriálových záporáků

3Godzilla II Král monster

Na rozdíl od universa hororových postav, které ztroskotalo na Mumii s Tomem Cruisem, universum kultovních filmových monster úspěšně pokračuje. Ať už se vám Godzilla z roku 2014 líbila nebo ne, výdělky měla více než nadprůměrné. Nové ztvárnění Konga také uspělo, a tak se finální souboj mezi Kongem a Godzillou neúnavně blíží. Ještě nás letos čeká druhá Godzilla, která se bude muset postavit hned třem ikonickým monstrům – Mothře, Rodanovi a King Ghidorahovi. Nejen větší počet monster, ale i hvězdnější herecké obsazení. To vše nás čeká od 6. června 2019. Více podrobností zde.

4Terminator Reboot

Dosud nepojmenovaný díl z Terminátoří série by měl být rebootem a přímo navazovat na události dvojky. To znamená, že letošní Terminátor bude kompletně ignorovat slabou čtyřku s podtitulem Salvation, pro některé překombinovaný Genisys, ale také Vzpouru strojůtrojce, kdy naposledy Schwarzeneggera digitálně vyhlazovali.

O ději není známo vůbec nic. Víme, že vedle spousty nových postav se vrátí dvě původní. Samozřejmě Arnold Schwarzenegger jako „Starý Terminátor“ a Linda Hamilton coby Sarah Connor. Novými postavami bude Grace v podání Mackenzie Davis (Nadechni se, Marťan, Blade Runner 2049), terminátor T-800 s tváří Bretta Azara (Terminator Genisys, Želvy Ninja 2, Centrální inteligence), „Nový Terminátor“ ztvárňovaný Gabrielem Lunou (Agenti S.H.I.E.L.D., Všechno, co mám), Diego Boneta (Pelé: Zrození legendy, Before I Fall) se svou dosud nespecifikovanou rolí a Dani Ramos, kterou si zahraje Natalia Reyes (Stěhovaví ptáci).

Podaří-li se novému Terminátorovi uspět, mají tvůrci v plánu udělat z letošního filmu odrazový můstek pro zbrusu novou trilogii. Režie se ujal Tim Miller, autor prvního Deadpoola. Scénář napsala čtveřice – Josh Friedman, David S. Goyer, Billy Ray a Justin Rhodes. Film mimo jiné produkuje James Cameron. Datum premiéry je stanoveno na 31. října 2019, takže na nějaké konkrétnější informace si musíme ještě počkat.

5Jumanji Sequel

Letos bychom se měli dočkat také jednoho z nejočekávanějších pokračování za poslední roky. Na to, že Jumanji: Vítejte v džungli šlo do kin týden po osmé epizodě Star Wars a týden před životopisným muzikálovým dramatem Největší showman, přišel šokující komerční úspěch a jedno z největších překvapení na konci roku 2017. Při rozpočtu 90 milionů dolarů dokázal navzdory konkurenčním filmům vydělat 962 milionů dolarů a nějaké drobné k tomu. A to jsou věru snadné počty. Velice brzy po narůstající částce byly oznámené práce na pokračování.

Kam se podíváme tentokrát a co budou muset naši hrdinové podstoupit, tvůrci momentálně drží pod pokličkou. Svůj návrat potvrdila celá čtyřka dospělých herních avatarů (Dwayne Johnson, Karen Gillan, Jack Black, Kevin Hart). K nim se přidají další tři herecké posily. Danny DeVito (Přelet nad kukaččím hnízdem, Batman se vrací, Dvojčata, Muži v černém, Velká ryba), Awkwafina (Sousedi 2, Šíleně bohatí Asiati, Debbie a její parťačky) a Danny Glover (Smrtonosná zbraň, Maverick, Saw: Hra o přežití, 2012, Děda je lotr). Na pozici režiséra se vrací Jake Kasdan stejně jako Jeff Pinkner a Scott Rosenberg na posty scénáristů.

KOUKNI SE  5 nejsympatičtějších filmových a komiksových záporáků

Jelikož pokračování dobrodružného fantasy snímku přijde do kin až 12. prosince 2019, na spoustu informací si budeme muset ještě nějaký ten čas počkat.

6Star Wars: Epizoda IX

Asi nejočekávanějším filmem letošního roku v žánru sci-fi a fantasy je devátá a zároveň poslední epizoda Star Wars. O ději není známo zhola nic. Víme pouze, že se vrací všechny postavy a jejich herečtí představitelé z osmé epizody. Ty doplní blíže nespecifikované nové postavy v podání herců a hereček jako Keri Russell (Údolí stínů, Mission: Impossible III, Wonder Woman, Úsvit planety opic), Richard E. Grant (Drákula, Domácí štěstí, Mrtvá nevěsta Tima Burtona, Logan: Wolverine), Matt Smith (Pán času/Doktor Who, Terminator Genisys; Pýcha, předsudek a zombie), Naomi Ackie (Lady Macbeth) nebo Dominic Monaghan (Pán prstenů, Ztraceni, X-Men Origins: Wolverine, Mute). Naposledy se do svých rolí vrátí také Mark Hamill jako Luke Skywalker a Carrie Fisher coby Leia Organa. Nepůjde o žádné digitální oživení Carrie Fisher. Tvůrci jednoduše použijí natočený materiál, který vystříhali ze sedmé a osmé epizody. Z původní trilogie se vrací Billy Dee Williams coby Lando Calrissian a odvěký přítel Hana Sola.

Představitel Finna John Boyega akorát prozradil, že děj dosud nepojmenované deváté epizody se bude odehrávat rok po Posledním z Jediů. K režii se po sedmé epizodě vrací J. J. Abrams a spolu s Chrisem Terriem (Argo, Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti), Colinem Trevorrowem (Jurský svět, Jurský svět: Zánik říše) a Derekem Connollym (Jurský svět, Kong: Ostrov lebek, Jurský svět: Zánik říše) sepsali scénář. Hudbu složil John Williams. Finální epizoda z předaleké galaxie dorazí do českých kin 19. prosince 2019.

7Další adepti – Chlapec, který se stane králem

Pradávná kouzla a čáry se setkávají s moderní dobou v novém a netradičním rodinném fantasy dobrodružství. Vše začíná u školou povinného Alexe, který není ničím výjimečný. Jednoho dne po škole najde meč v kameni, který bez námahy vytáhne. Podle starého písma na meči má jít o bájný Excalibur, což Alex a jeho kamarád neberou vážně. Až do té doby, co se v okolí začnou dít podivné věci. Za pomoci kouzelníka Merlina v těle čtrnáctiletého chlapce musí Alex dát dohromady ty nejodvážnější kluky coby rytíře novodobého kulatého stolu a spolu se postavit vzrůstajícím silám zlé čarodějnice Morgany.

Říkáte si, další Král Artuš? Ano. S tím rozdílem, že dobrodružné rodinné fantasy si na nic nehraje jako stejnojmenný snímek od Guye Ritchieho. Už z traileru je patrné, že půjde o odlehčené dobrodružství plné akce a humoru i pro daleko menší diváky. Film s názvem Chlapec, který se stane králem se nebere vážně. Naopak si sám ze sebe dělá tak trochu legraci. To by mohla být cesta k úspěchu, kterou historické velkofilmy s fantasy prvky poslední doby nepamatují. S herci jako Rebecca Ferguson a Patrick Stewart má film v režii Joea Cornishe docela dobře našlápnuto. Britský počin má premiéru 2. května 2019.

8Chaos Walking

Dobrodružné sci-fi v režii Douga Limana (Agent bez minulosti, Na hraně zítřka, Barry Seal: Nebeský gauner) vychází z knižní předlohy Patricka Nesse. Kromě štábu, hereckého obsazení a základům děje není nic o chystaném filmu známo. Nutno podotknout, že herecké obsazení vypadá nabitě. Ústřední dvojici Todda a Violu mají ztvárnit dva mladí talentovaní herci – Tom Holland (nejnovější Spider-Man, V srdci moře, Ztracené město Z) a Daisy Ridley (Star Wars: Epizoda VII – IX, Vražda v Orient expresu, Králíček Petr). Hlavního záporáka a diktátora Prentisse ostřílený dánský herec Mads Mikkelsen (Casino Royale, Královská aféra, Rogue One: Star Wars Story, Doctor Strange).

KOUKNI SE  Kteří hollywoodští herci si letos vydělali nejvíce peněz?

Film bude o lidské kolonizaci nové planety ve vesmíru, kde po válce s místními domorodci unikl podivný virus, který zahubí veškerou ženskou populaci a muži spolu se všemi zvířaty získají schopnost slyšet i vidět myšlenky ostatních. To by se zdálo jako perfektní věc, ale ve světě, kde není jediná myšlenka soukromá, jsou pomalu lidé dohánění k šílenství k neustálému myšlenkovému pochodu tisíců dalších. Nejhorší to bude pro Todda, který jednoho dne najde v takzvaném „Hluku“ díru absolutního ticha, a tím se stává lovnou zvěří pro všechny, kteří chtějí odhalit tajemství ticha, o kterém ví. Napříč kontinentem na nové planetě musí utíkat před náboženskými sektami i samotným diktátorským starostou města Prentissem. Vše se ještě zkomplikuje, když dorazí nová várka osadníků ze Starého světa. Na planetu přilétá mezi osadníky také dívenka Viola, která jak se časem ukáže, může být klíčem ke všemu.

Jelikož má film vzniknout podle knihy, tak doufám, že to nesplácají dohromady jako v případě Temné věže. Že nenacpou děj celé knižní trilogie do jednoho filmu. Na to, že premiéra filmu je zatím stanovená na přelom února a března, tak je docela podivuhodné, že dosud nevyšel jediný trailer. Jediné, co existuje, je pár fotek z natáčení. Tak uvidíme.

9Aladin

Kdo by neznal příběh o Aladinovi, princezně Jasmíně a džinovi z láhve, který splní každé přání. Nemluvě o bezpočtu verzí klasického příběhu, video her a seriálů. Ať už těch známějších nebo těch, o kterých nikdo neslyšel. Nejúspěšnější je původní animovaný dobrodružný fantasy muzikál od Disneyho z roku 1992. Žádná další verze neměla takový úspěch. Nemluvě o dvou Oscarech a dvou Zlatých Globech, které animovaný film získal.

Letos nás čeká hrané převyprávění právě oné klasické animované disneyovky z roku 1992. Hraný dobrodružný fantasy muzikál zrežíruje Guy Ritchie, který tak dostal možnost napravit svou reputaci po zpackaném Králi Artušovi a jeho legendě o meči. U nás ku překvapení všech neměl tak negativní recenze, ale fakt, že film nevydělal ani na svůj rozpočet se přehlédnout nedá. Vedle režie napsal spolu s Johnem Augustem scénář, při kterém se nechal hodně inspirovat scénářem z devadesátého druhého. Aladina si zahraje Mena Massoud, džina z láhve Will Smith (Mizerové, Den nezávislosti, Muži v černém) a Jasmínu herečka Naomi Scott (Marťan, Power Rangers: Strážci vesmíru). Ritchie se snažil kromě Smithe, Scott a pár dalších obsadit do rolí neznámé herci z Blízkého východu a Egypta, aby udržel autenticitu filmu.

Stále ale Aladin zůstává spíše nadějným snímkem s velkým potenciálem, který může jako černý kůň seznamu pouze překvapit. Jestli to bude příjemné nebo nepříjemné překvapení zjistíme od od 23. května 2019 v českých kinech.

 

Ondřej Blahut

 

www.comingsoon.net, www.imdb.com, www.youtube.com

Předchozí článekRick a Morty se vrací na televizní obrazovky! Připomeňte si 5 nejlepších epizod
Následující článekMilenka nebo manželka?

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

3 + eleven =