Nejlepší fantasy knihy roku 2017

Čas plyne kupředu bleskovým tempem, a tak tu již máme Nový rok a spolu s ním i spoustu nových knih, zážitků a příležitostí. Závěr roku je však spojený s bilancováním a nejspíše každý čtenář právě přemýšlí nad tím, jaké nejlepší knihy za uplynulý rok přečetl. Pojďme si tedy shrnout to nejlepší z jednoho velmi rozmanitého žánru. Představme si ty nejlepší fantasy roku 2017. Připravte se na přehlídku těch nejpovedenějších kousků s větším či menším nádechem fantasy, které mají však jedno společné – naprosto jim propadnete.

7Císařovy čepele (Brian Staveley) 

Císař byl úkladně zavražděn, v srdci Annurské říše bují spiknutí s cílem vyhladit celý císařský rod a dávní nepřátelé lidstva jsou zpět. Naštěstí Císařovy čepele, tři potomci císaře, jsou připravení k boji. Kaden, Valyn a Adare. Dědic trůnu, elitní voják a princezna zběhlá v politických intrikách. Každý z nich čelí jiným nebezpečím a úkladům. Všichni ale musí bojovat o svůj život.

Největší objev letošního roku. Pořádná vymazlená epická fantasy, z které se příznivcům klasické fantasy roztřesou kolena. Podobných kousků u nás vychází poměrně málo a zrovna Císařovy jsou naprostým klenotem svého žánru. Brian Staveley je rozený vypravěč a jeho kniha je nabitá bojem, temnou atmosférou, plná řinčení mečů a tvrdých zkoušek. Císařovy čepele si právem zaslouží čestné místo na poličce vedle George R. Martina a J.R. R. Tolkiena.

6Rudý úsvit (Pierce Brown) 

Rudý úsvit je další knihou, z které budete upadat při čtení slastí do mdlob. Rudý úsvit si zařaďte na čestnou poličku hned vedle Císařových čepelí, kterým slušně šlape na paty. Představte si, že na nebi přeletí kometa, září tam už několik měsíců a vy ji pořád přehlížíte. Asi tak se dá přirovnávat fakt, že spousta čtenářů ještě neví o Rudém úsvitu. Nejvyšší čas, udělat si knižní výlet na Mars. Společnost rozdělená na kasty, utiskovaní Rudí, mocní Zlatí. Spousta krve, pár pulsních zbraní a odhodlaný hlavní hrdina, který chce prolomit okovy a dát lidem svobodu. Trochu sci-fi, trochu fantasy, no nezní to dobře? 

KOUKNI SE  Největší rozdíly mezi knihami a filmy o Harrym Potterovi

5Plamen v temnotě (Sabaa Tahir)  

Jiskra v popelu nemá svůj název náhodou. Skutečně ve vás zažehne jiskru, která se bude s každou další stránkou rozdmýchávat v plameny, až na konci spálí vaše srdce na prach. Úplně stejné účinky na vaši oběhovou soustavu bude mít i její pokračování Plamen v temnotě, ve kterém autorka rozehrála velkolepou hru. Znovu vás zavede do Impéria,  země písku, ostrých mečů a chladnokrevných válečníků. Čeká vás svištění naostřených šamšírů, ale i naděje a láska, které budou hořet jako plamen v temnotě.

4Mořeplavec (Diana Gabaldon)

Jedinečný příběh Jamieho a Claire pokračuje a ani ve třetím díle série neztrácí nic na své kráse, síle a velkoleposti. Claire je odhodlaná nalézt svého milovaného a věřte, že jim budete opravdu přát, aby si k sobě našli cestu. Diana Gabaldon čaruje se slovy a podmaní si všechny čtenáře  mistrnou kombinací romantického příběhu, historického pozadí a drobné špetky fantazie. Ano, té fantazie je tu skutečně již jen trocha, ale i tak si Mořeplavec své místo v tomto žánru zaslouží.

3Dvůr mlhy a hněvu (Sarah J. Maas)

Sarah J. Maas je královnou young adult fantasy. Jestli jste zatím neslyšeli o její sérii Skleněný trůn, nacházíte se v nějaké podivné informační bublině, protože Skleněného trůnu je všude plno. Tuhle sérii obdivuje řada čtenářů a podobný fenomenální úspěch má i její druhá série Dvůr trnů a růží. Pokud vás bavil již první díl, věřte že jeho pokračování s názvem Dvůr mlhy a hněvu budete doslova hltat, až se vám budou dělat boule za ušima. Dočkáte se totiž nabitého děje, šarmantního vládce Rhysanda a řady překvapení.

KOUKNI SE  Vánoční pohlazení po duši

2Divotvůrce (Sebastien de Castell) 

Někdy vám život rozdá karty, se kterými nejde hrát a jedinou cestou k přežití je naučit se triky. Jako například, když nejste žádné magické eso, umíte jen jediné kouzlo a váš nejlepší přítel je mluvící kočkoveverka. Pak to chce trochu důvtipu a s osudem se musíte poprat, jak umíte. Přesně tak se s údělem černé ovce vypořádává hlavní hrdina Kellen a  i když jde do tuhého, nepřestává vše brát s humorem.  Divotvůrce je neodolatelně originální a svěží fantasy. Jeden z největších objevů roku. Pokud milujete sarkastické hrdiny, vtipné hlášky a nebo knihy ve stylu Ricka Riordana, rozhodně byste neměli Divotvůrce vynechat.

1Šest vran (Leigh Bardugo)

Radost. Smutek. Uchvácení. Úžas. To všechno ve vás dokáže vyvolat nejnovější příběh od Leig Bardugo. Šest vran přináší do žánru fantasy opět něco nového. Přesněji příběh šesti zlodějíčků, kteří se pokoušejí o nemožné. Vloupat se do nejstřeženější pevnosti na světě není hračka a  chce to ty nejlepší profesionály. Zázračného střelce, špionku, trestance a především mazaného vůdce. Tahle partička trestanců vás bude bavit a jejich příběh nepochybně patří k tomu nejlepšímu, co se na fantasy scéně za minulý rok urodilo.

Hlubiny fantasy žánru jsou velmi rozlehlé a dobrých knih je v něm spousta, takže je neobyčejně těžké vybrat jen pár. Nový rok 2018 tyto pestré vody ještě rozšíří a určitě nám přinese spoustu nových dobrodružství a kouzelných příběhů. Užívejte si bloudění napříč fantastickými světy i v roce 2018!

KOUKNI SE  10 zajímavostí ze světa Harryho Pottera

Sabina Poláková

úvodní foto: www.pinterest.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

eleven + 12 =