Nejlepší české point-and-click adventury

Tentokrát se podíváme na ty nejlepší a zároveň nejúspěšnější české point-and-click adventury jaké jsme mohli dost hrát, především na PC. Pro ty, kteří netuší, co znamená point-and-click. Dá se volně přeložit jako ukaž a klikni. Patří sem například Discworld, The Legend of Kyrandia, Broken Sword. Z českých pak Samorost, 7 dní a 7 nocí, Posel smrti, 6 ženichů a 1 navíc a další. Ty nejlepší české vám představím v článku.

6Posel smrti

V roce 2003 přišli vývojáři z Unknown Identity s detektivní point-and-click adventurou obohacenou hororovými prvky. Tenkrát ještě nevěděli, jaký úspěch bude hra slavit.

V adventuře se vžijete do role mladého šlechtice Samuela Gordona z anglického panství Black Mirror. Samuel se vrací do míst po dlouhých 12 letech, kde prožil značnou část svého života. Při požáru části sídla totiž uhořela jeho manželka. Záhadná smrt jeho dědečka Samuela nutí k návratu. Místní detektiv to považuje za sebevraždu, ale samotný Samuel tomu nevěří. Odstartuje své vlastní pátrání po tom, co se skutečně stalo. Jeho pátrání ho zavádí na místní faru, do nedaleké vesnice Willow Creek, sanatoria Ashburry a mnohých dalších míst. Jenomže průběhu děje začnou umírat další osoby z řad poddaných, rodinných příslušníků, rodinných známých a místních obyvatel. Někdo brutálně krvavými způsoby vraždí postavy okolo Samuela. Podaří se mladému šlechtici přijít bestiálnímu vrahovi na stopu? Dokáže zjistit, kdo vraždí? Jak se vypořádá s tajemstvími svým bližních a podivnou kletbou, která se pomalu naplňuje. Nalezne dostatek sil pohlédnout nečekané pravdě do očí?

Adventura vyniká na svou dobu (a musím podotknout, že i dnes) perfektním grafickým ztvárněním všech lokací, které ve hře navštívíte. Ponurost atmosféry podtrhávají skvěle zpracované atmosférické efekty jako bouřky či déšť. Hratelnosti byla věnována spousta času a je to vidět. Hudební doprovod mluví sám za sebe. Mimořádně povedený a s citem promyšlený je dabing postav, o který se postarali přední čeští herci. V jistém směru originální je možnost logické smrti. Zkr336576-poselsmrti2-800x600átka když šáhnete na utrhnutý stále probíjející kabel, je logické, že vás tak silný proud zabije. Skrývá to v sobě také drobné mínus. Hra nedisponuje možností automatického ukládání. Je tedy jen na vás, kdy si hru uložíte. Ale když umřete bez uložení, vrátí vás hra zpět na začátek kapitoly. Z toho můžou někteří jedinci vyskočit z kůže. Drobností je občasná vysoká náročnost hádanek či puzzlů. Přes malé neduhy, kterými hra disponuje, jde o mistrovské dílo českých tvůrců s kvalitně propracovaným příběhem, který vás vtáhne a nepustí. Často označovaná jako nejlepší point-and-click adventura všech dob.

KOUKNI SE  Nejlepší hry roku 2023

Po dlouhých 12 letech se hra dočkala pokračování. Následně pak závěrečného třetího dílu. Ty už bohužel nevzešly ze zlatých českých ručiček, nýbrž od našich sousedů z Německa. Naštěstí to původnímu Poslovi smrti neublížilo, ale pozvedlo adventuru do celosvětového povědomí.

5Série Polda (1-6)

Kdo by dnes neznal českou klasiku – šestidílnou sérii Polda, která si získala hráče díky svému svéráznému policistovi a později soukromému detektivovi Pankrácovi a humoru. První Polda vyšel v roce 1998 s přesným názvem Polda, aneb s poctivostí nejdřív pojdeš. Adventura vyniká líbivou dětsky animovanou grafikou, perfektním obsazením dabingu postav a neotřelým humorem. Od prvního do posledního dílů poldu Pankráce namluvil herec a komik Luděk Sobota. Je vidět, tedy především slyšet, že si to užil a bavil se přitom. O rok později vyšel Polda 2 (1999), který slavil úspěch ve stejném měřítku.

Polda 3 (2000) si liší pouze v jediném detailu oproti předchozím dvěma dílům. Pankrác pověsil policejní řemeslo na hřeb. Stává se z něj soukromý detektiv, což mu ale vůbec neubírá na ulítlosti a vtipnosti. Naopak si udržuje kvalitu stále stejně vysoko. Grafika doznala změn kupředu. O dva roky později vyšel Polda 4 (2002). Čtyřka drží několik prvenství. Poprvé se cestuje v čase. Bývá označovaný za nejvážnější díl série. To ale neznamená, že není prosycený humorem Luďka Soboty. Vývojáři opustili kreslené 2D prostředí a postavy dostávají třetí rozměr. Polda 5 poté vychází v roce 2005. Jeho grafické provedení v komiksovějším stylu nebylo fanouškům po chuti. Jde o hlavní důvod proč je pětka považovaná za nejslabší hru série. Dlouho to vypadalo, že se hrdina Pankrác odebral do důchodu. Až přišel rok 2014 a s ním šesté dobrodružství poldy Pankráce. Graficky se vrací k prvním třem dílům ovšem ve vylepšené verzi. Pankráci propůjčil i tentokrát komik Luděk Sobota.  obsahuje vše dobré – humor, netradiční zápletku, grafiku na úrovni, hádanky a hlášky v podání Luďka Soboty.

4Machinarium

Machinarium je point-and-click adventura od vývojářského studia Amanita Desing. Hra vyšlo v roce 2009 a zakrátko slavila úspěch u hráčů i kritiků. Hlavním hrdinou hry je malý robot žijící v robotickém městě Machinarium. Jeho příběh začíná ve chvíli, kdy je vyhozený na vrakoviště. Abyste mohli začít hrát příběh malého robota, musíte ho nejprve poskládat. Děj je jednoduchý. Vracíte se zpět, abyste zachránili město a svou robotickou kamarádku. Příběh je vyprávěný netradičně pomocí krátkých nedabovaných animací popřípadě obrázků.

KOUKNI SE  Podrobnosti k DLC Cyberpunk 2077: Phantom Liberty

Malý robot si získal srdce malých i velkých hráčů svou nádherně kreslenou 2D grafikou, netradičně pojatým vyprávěním příběhu a v neposlední řadě vtipem. Postava robota má oproti postavám v jiných adventurách jednu specifickou schopnost, která povyšuje hraní těchto her na zcela jinou úroveň. Robot může smršťovat a roztahovat své tělo nahoru a dolů. Díky tomu dokáže manipulovat s předměty v různých výškách.

3Botanicula

Botanicula (2012) je druhou nejnovější adventurou od vývojářů Amanita Design. Hlavními aktéry hry je skupinka roztomilých lesních tvorečků. Jejich a vašim úkolem je zachránit životadárný strom před zlými parazity, kteří z něj vysávají živiny.

V Botanicule autoři kombinují vše, co fungovalo v jejich předchozích hrách (Samorost, Machinarium). Každá postavička má svou unikátní schopnost. Jeden umí létat, druhý se prodloužit. Na rozdíl od podobných jiných her, nemůžete mezi postavičkami přepínat, ale ovládáte celou skupinku najednou. To může být při řešení některých puzzlů matoucí nebo na obtíž. Opět tvůrci přišli s originálním graficky velice pohledným prostředím. (Je vidět, že nápady jim nechybí.) Logické hádanky a hlavolamy jsou zastoupeny ve všech kategoriích. Od primitivních po logické úkoly, které dají zabrat i dospělým. Adventura slavila úspěch především díky neokoukaným a roztomilým hlavním hrdinům a kouzelné hudbě, kterou složila česká skupina DVA.

2Trilogie Samorost

Samorost 1 patří mezi úplnou prvotinu vývojářů ze studia Amanita Design. První Samorost vyšel v roce 2003 jako freeware. Byla tedy volně stažitelná a zdarma. Jejich první pokus o adventuru dopadl velice úspěšně. I přesto, že hra se skládala jen z několika obrazovek. Hlavním smyslem hry bylo v každé obrazovce sestavit přesný postup činností, který vás dovedl k další části. Hlavní postavou je skřítek, který létá vesmírem na pařezu podobné planetce. Když hrozí srážka s jinou planetkou, musí skřítek nasednout do své rakety a vyřešit situaci v cílové destinaci. Úspěch Samorostu tkví v originálním pojetí klikací adventury, grafice a skvělému hudebnímu doprovodu.

Samorost 2 pak vyšel o dva roky později. Dvojka se již neodehrává na jediné pařezové planetce ale ve světě plném létajících pařezů. Dochází k rozdělení hry do několika lokací. Příběh nepřímo navazuje na jedničku. Ze skřítkova domovského pařezu ukradnou mimozemské bytosti hrušky i jeho věrného psa. Tak se malý skřítek vydává na další větší dobrodružství. Adventura opět vyniká skvělou grafikou jednotlivých lokací a hudbou. Bohužel je hra rozdělena na dvě poloviny. První je zdarma ale za druhou část si musíte zaplatit. To je jediné mínus na hře Samorost 2.

KOUKNI SE  Nejlepší hry roku 2023

Na 9388etího Samorosta jsme si museli počkat dlouhých 11 let. Vyšel totiž až letos. Jde tak o nejnovější hru od vývojářů Amanita Design. Adventura je rozsáhlejší než předchozí díly. Ale také rozsáhlejší než jiné předchozí adventury studia. Příběh se odehrává na šesti planetách. Skřítek Gnom našel tajemnou flétnu a chce zjistit, odkud pochází. Opět pluje vesmírem, prozkoumává planety a řeší hádanky a hlavolamy. Stále jde o, v jádru, stejný princip klikací adventura jako u předchozích dílů. Musíte jednotlivé hlavolamy vyřešit, aby mohl skřítek dál. Novinkou je možnost vracet se do již navštívených lokací. Hra disponuje nádherně kouzelnou propracovanou grafikou jednotlivých planet a samozřejmě úchvatně pohádkovou hudbou. Pozadu nezůstává ani dobře promyšlená hratelnost.

1Nibiru: Posel bohů

Přesněji Ni.Bi.Ru.: Posel bohů je point-and-click adventurou od studia Unknown Indetity, které vám přineslo Posla smrti. Hra z roku 2005 je remakem adventury Posel bohů z roku 1998. Předními vývojáři hry Nibiru jsou ale hoši od Future Games.

V roli mladého archeologa Martina Holana pátráte po stopách neznámé mimozemské technologii, kterou zde zanechala mimozemská civilizace, údajně z tzv. třinácté planety zvané Nibiru. Pátrání Martina zavede do Prahy, německé štoly z druhé světové války v Čechách, Francie a Mayských chrámů v Mexiku. V honbě za pomyslným pokladem svádíte souboj s mužem, který v cestě za svým cílem jde přes mrtvoly. Podaří se Martinovi najít důkaz o podivném stroji a spatřit, co obsahuje? Dokáže naplnit sen jeho strýčka (a bývalého profesora) z Francie?

Advent363777-nibirucz-653x367ura těží z grafického kabátku na vysoké úrovni. Samozřejmostí je profesionální dabing předních českých herců. Příběh je velice dobře napsaný. I když oproti Poslovi smrti nedochází k tak velkým dějovým překvapením a zvratům – celý příběh do sebe zapadá a funguje. Hra navíc kombinuje pestrobarevné 2D pozadí s interaktivními věcmi a postavami vymodelovanými ve 3D. Jde o méně známého bratříčka zmiňovaného Posla smrti ale neméně úspěšného.

 

Ondřej Blahut

 

www.ranker.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

one × two =