Knižní nej: Vadné hrdinky a hrdinové

Vybočují z řady. Jsou jiní, než ostatní. Vadné hrdinky a hrdinové. V podstatě jsou stejní, jako my, ale ve svém světě jsou odlišní. Nezapadají do představ o běžném občanovi. Jsou odvážnější, soucitnější nebo mají jinou vlastnost, která z nich dělá Vadné. Nedokonalé hlavní hrdinky a hrdinové v dokonalém světě. Nebo je to snad naopak? Dokonalí hrdinové v nedokonalém světě? 

Možná jste si všimli, že nedávno byla na Kukátku recenze na knihu Vadná, která nám ukazuje svět, kde lidé, kteří se dopustili drobných chyb jsou označení jako Vadní a za své omyly navždy platí. Tato výborná kniha, která zatím trochu uniká pozornosti čtenářů, je inspirací pro tento článek – vadné hrdinky a hrdinové. Toto označení si vysloužili, protože neplní pravidla, nedělají to co ostatní nebo jsou obětí předsudků. Nějaká schopnost jim chybí nebo naopak přebývá. A v jejich světě jsou vadní, nežádoucí, nevítaní. Vyberte si.

 

Lena  – Delirium (Lauren Oliver)

značka: zamilovaná

Lena Hallowayová je zamilovaná. Její příběh se však může směle porovnávat s příběhem Romea a Julie. Její láska je totiž zakázaná a to doslova.

Dříve si lidé mysleli, že láska je dobrá věc. To bylo předtím, než na ni vědci objevili lék. A bylo rozhodnuto, že láska, která vám pomate všechny smysly, rozproudí krev a může vám způsobit radost i bolest, musí být vymýcena. Vláda požaduje, aby se všichni občané v den svých osmnáctých narozenin podrobili speciálnímu lékařskému zákroku, díky němuž budou vůči lásce imunní. Lena Halowayová se na ten den vždy těšila. Život bez lásky přece znamená život bez bolesti, bezpečný a předvídatelný. Schází devadesát pět dní, jenže Leně se stane něco nemyslitelného. Zamiluje se. Pro zamilované lidi však není v jejím světě místo.

KOUKNI SE  Knižní novinky pro nejmenší

 

Tally – Oškliví, Krásní (Scott Westerfeld)

značka:  bez plastických operací

Tally je krásná, ale má pár zanedbatelných nedostatků. Nic příšerného. Jenže v jejím světě je jako ošklivé káčátko. Tally už se těší na své šestnácté narozeniny, kdy se promění v Krásnou labuť. Bude předpisově Krásná. Šestnácté narozeniny totiž znamenají operaci, která člověka změní z fyzicky ošklivého na dokonale krásnou bytost. Změní vás k nepoznání, od kostí, přes pleť, až po vaše já. I vaše povahové já, musí být krásné a ideální.

Všichni mohou být krásní. Jenže Tally potkává novou  kamarádku Shay, která by mnohem raději by byla přirozená a žila na utajeném místě, mezi Ošklivými, kteří se rozhodli vzbouřit proti povinnosti být krásný. Když Shay uteče a zanechá Tally vzkaz s popsanou cestou do společenství, odhalí Tally odvrácenou stranu světa krásných. Úřady ji postaví před nejhorší volbu, jakou si dokáže představit: buď najde svoji kamarádku a prozradí úřadům, kde se úkryt nachází, nebo nikdy nebude krásná. Její rozhodnutí jí navždy změní život…

 

Davy – Nevítaní (Sophie Jordan)

značka: potenciální vražedkyně

Genetická informace nikdy nelže. Pokud se v ní píše, že jsi vrah, jednou se jím určitě staneš.
Je rok 2021 a ve Spojených státech amerických se několikanásobně zvýšil počet vražd. Čím dál tím více lidí má totiž tzv. HTS syndrom – jejich DNA obsahuje vraždící gen. Tento gen, má i Davy, dokonalá studentka a talentovaná hudebnice. Mohl by jí čekat perfektní život, jenže hluboko v buňkách, v samotné DNA má zakódováno, že bude vražedkyní. Vlastní rodiče se jí začnou bát, přestože nikdy nikomu neublížila, vyhodí ji ze školy a ztratí všechno, co měla, o co se snažila, svou budoucnost. Davy se stane Nevítanou.

KOUKNI SE  Jak posílit imunitu na podzim? S chutí!

 

 

Neville Longbottom – Harry Potter (J.K. Rowling)

značka: moták

Neville mohl být chlapcem, který zůstal naživu. Jenže osud chtěl jinak a Vyvoleným je Harry Potter , zatímco Neville je jen zapomnětlivý student čarodějnické školy, který má tak trochu smůlu. Například pořád zapomíná heslo do společenské místnosti své koleje. Neville působí mezi svými spolužáky, kteří čarují jako mávnutím kouzelného proutku (oprava – hůlky), tak trochu jako nekňuba. Kouzelníci pro to mají dokonce i jisté slovo – moták. Ovšem nepodceňujte motáky. Neville je možná terčem vtípků spolužáků, protože je odlišný, ale bez něho by strašlivý lord Voldemort stále ještě vesele vraždil mudly.

 

Tris – Divergence (Veronica Roth)

značka: divergentní

Hlavní hrdinka Beatrice žije v Chicagu budoucnosti, kde je společnost rozdělena do 5 frakcí a každá z nich se věnuje pěstování určité ctnosti – Odevzdanost, Neohroženost, Sečtělost, Mírumilovnost a Upřímnost. Každý rok ve stanovený den si musí všichni šestnáctiletí vybrat jednu z frakcí, do níž budou patřit po celý svůj život. Beatrice se rozhoduje mezi tím, jestli zůstane s rodinou, nebo bude sama sebou. Zvolí si svou frakci, jenže ani v ní se necítí jako doma. Co když ale nejste jenom Neohrožení? Co když kromě odvahy jste i upřímní, mírumilovní, sečtělí, nebo odevzdaní? Pokud máte více, než jednu ctnost, pak jste Divergentní a nežádoucí. Neovladatelní Divergentní jsou totiž postrachem všech frakcí.

KOUKNI SE  Knihy na dovolenou - záležitost pro náročné čtenáře

Sabina Poláková

úvodní foto: divergentmovie.com

Předchozí článekČtyři nejvíce šokující smrti v seriálové historii
Následující článekHlavní herec ze seriálů Power Rangers ubodal svého spolubydlícího k smrti

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

one × five =