Kevin Spacey je z celebrity psancem. Byl obviněn ze zneužívání mladých herců.

Kevin Spacey je jeden z nejslavnějších a nejoblíbenějších herců současnosti. Na kontě má dva Oskary za nejlepší herecký výkon v hlavní roli za filmy Obvyklí podezřelí a Americká krása. Kromě toho je slavný i za své role ve filmech Sedm, L. A.: Přísně tajné, Svět podle Prota nebo Baby Driver, což je nejnovější film, ve kterém si zahrál hlavní roli. Posledních pár let se věnoval seriálu Dům z karet od Davida Finchera, kde si zahrál podlého politika Francise Underwooda.

Před pár dny světem otřáslo obvinění ze strany herce a zpěváka Anthonyho Rappa. Ten tvrdí, že ho Spacey v roce 1986 sexuálně zneužíval. V té době bylo Rappovi 14 let a Spaceymu 26. Rapp vyprávěl novinářům příběh o párty v New Yorku, kde Kevina Spaceyho potkal. Spacey byl s Rappem v hotelovém pokoji, když Spacey najednou Rappa popadl a hodil ho na postel.

Spacey se za incident hluboce omluvil a potvrdil, že vše, co Rapp říkal, může být pravda. Kromě toho prozradil, že v té době měl obrovské problémy se závislostí na alkoholu a dalších omamných látkách. V době incidentu byl Spacey pod vlivem alkoholu a na incident už si do detailu nevzpomíná. 

V souvislosti s tímto incidentem slavný herec přišel s oficiálním prohlášením, kde světu vyznal, že je gay, a že od této doby takto chce žít. Ihned po prohlášení se od Spaceyho distancovalo hnutí LGBT, které podporuje homosexuály, bisexuály a transexuály. V horším čase s tímto prohlášením přijít nemohl. A to nejen kvůli obviněním ze sexuálního obtěžování, které ho k tomu donutily, ale také v souvislosti s obrovským skandálem okolo sexuálního harašení producenta Harveyho Weinsteina (článek zde).

KOUKNI SE  IFFKV 2023: česká stopa na festivalu v Karlových Varech

A právě proto je kolem kauzy Spacey takový humbug. Ben Affleck byl na internetu obviněn z toho, že před patnácti lety chytil za prso reportérku, která s ním flirtovala. Dustin Hoffman byl obviněn z toho, že jedné ženě před třiceti lety sáhl na zadek. Kvůli každé chybě dostávají  celebrity stejnou nálepku jako výše zmiňovaný Harvey Weinstein. Jako kdyby sláva znamenala ztracení práva na to dělat v životě chyby.

Jak je možné, že někdo napíše na Twitter, že ho někdo sexuálně obtěžuje a na druhý den se celý svět snaží daného člověka potopit? Všechny současné spory týkající se sexuálního harašení jsou založeny na pouhých tvrzeních. A proto je ani neřeší žádná právní moc. Výjimku samozřejmě tvoří rozsáhlá kauza ohledně Weinsteina. To ale neznamená, že každý, kdo někoho jednou za třicet let popadne za zadek nebo mu nabídne sex, je deviant, který patří za mříže. Je zapotřebí nedělat ukvapené závěry na základě incidentů často starších než my sami a rozlišovat Weinsteina od někoho, kdo se spoustu let snaží sekat latinu.

Tím samozřejmě nechci obhajovat samotné incidenty sexuálního harašení. To, co se stalo, je strašné. Ať už to dělá kdokoli. Ale automaticky se nám nabízí druhý extrém – pořádání novodobých honů na čarodějnice. A to může vyústit v příjimání křivých obvinění za pravdu. Může to vyústit v to, že se člověku zhroutí celý svět jako domek z karet za jediný den.

KOUKNI SE  Trailer: Tiché místo: První den mimozemské invaze

 

 

Pár dnů od Spaceyho prohlášení přišla zpráva od producentů seriálu Dům z karet. Slavný seriál skončí hned po šesté sérii. Údajně je to reakce Netflixu na aktuální dění okolo Kevina Spaceyho.

Kevin Spacey měl v nejbližší době získat čestnou cenu Mezinárodní akademie televizního umění a věd, známé jako EMMY. Tuto čestnou cenu v minulosti získali třeba Steven Spielberg nebo J. J. Abrams. Akademie se ale vzhledem k proviněním rozhodla herci ocenění neudělit a v současné době se projednává další výrazná seriálová osobnost, která by ocenění obdržela místo Spaceyho.

Pavel Melotík

Zdroje: https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/kevin-spacey-nedostane-cenu-emmy-po-skandalu-zastavili-i-dum-z-karet-39232

http://www.indiewire.com/2017/11/kevin-spacey-accused-sexual-harassment-tony-montana-groped-1201893172/

http://www.indiewire.com/2017/10/kevin-spacey-coming-out-sexual-assault-anthony-rapp-1201892021/

http://reportermagazin.cz/a/wsBN2/pripad-spacey-prilis-rychly-lync?utm_source=facebook&utm_medium=cpc&utm_campaign=spacey

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

13 − 1 =