Herec a principál Karel Heřmánek spáchal sebevraždu, když se zastřelil na střelnici, bylo mu 75 let. Heřmánek exceloval hlavně v předlistopadových hlavních rolích ve filmech Smrt krásných srnců, Fešák Hubert nebo Dobré světlo. Po revoluci si zahrál třeba jednu z hlavních rolí ve filmu Příběhy obyčejného šílenství.
V naší zemi je asistovaná sebevražda trestná, nikdo nemůže dobrovolně ukončit svůj život. Proto někteří využívají liberálnější státy k ukončení života, jako třeba Švýcarsko. Tam se například zkoušela i kontroverzní kapsle smrti, o které jsme psali.
Z hlediska veřejně dostupných informací se Heřmánek potýkal se zánětem troklanného nervu v obličeji, v roce 2021 prodělal operaci páteře. Jeho čin vypadá na tzv. bilanční sebevraždu. Jde o racionální rozhodnutí, že už déle nechcete snášet bolest, kterou vám přináší většinou nějaká vážná nemoc.
Muži statisticky nejčastěji páchají sebevraždu oběšením nebo zastřelením. Pokud nemáte střelnou zbraň, zbývá vám pak oběšení? Oběšením nebo například skokem z výšky však šokujete nejn svou rodinu, ale i své okolí, když najdou vaše ostatky. Nechcete, aby vás našly oběšeného vaše děti nebo vaše manželka. Jakou máte potom u nás možnost?
Karel Heřmánek přišel s velmi originálním způsobem a je možné, že někdo bude chtít jeho přístup následovat. Veřejně teď není známo, jestli měl zbrojní průkaz. Ale na střelnici nemusíte mít zbroják, protože zde si můžete cvičně zkoušet střílet pod dohledem instruktora.
Ten však nemá reálnou možnost vám zabránit, abyste místo na terč namířili pistoli na svou hlavu a zmáčkli spoušť.
Je to tragédie, ale udělali jste to způsobem velmi šetrným ke svému okolí a bezbolestně vůči sobě.
Bylo by dobré, kdyby se i u nás začala efektivně řešit potřeba některých vážně nemocných lidí odejít dobrovolně z tohoto světa. Asistovaná sebevražda je možná v několika evropských zemích a umožňuje lidem odejít z tohoto světa důstojně, ne pokoutně a pomocí pochybných prostředků.
Kubin