Fenomén Tolkien – všechno o Pánu prstenů a ještě víc

Pokud patříte mezi fanoušky Tolkienovy ságy Pán prstenů, znáte nazpaměť Hobita a i o půlnoci byste vysypali z rukávu, kde leží Mordor, jste v tom až po uši. Mám epro vás výběr knih, které takový fanda zkrátka musí mít, protože se z nich dozví víc, než se vešlo na plátna kin. Zajímavosti o autorovi a jeho knihách, kde čerpal, kým byl a proč a pro koho jsou jeho knihy tak inspirativní. Zkrátka fenomén Tolkien.

 

5Tolkienovy bitvy – Davide Day 

Tolkienovy bitvy

Tolkienovy bitvy:  Tolkienovo dílo je protkáno strhujícími a velkolepými bitvami. Muži proti orkům, elfové proti Sauronovi, skřeti proti trpaslíkům. Středozem byla zas a znovu svědkem bojů mezi některými z nejvýznamnějších postav, a Tolkienovy bitvy je rozebírá všechny, od legendární bitvy o Helmův žleb po zničení Železného pasu, s detailními mapami, ukazujícími terén, místo a způsob útoku jednotlivých armád. Nezbytný průvodce pro každého příznivce Tolkienova díla, který se chce dozvědět víc o jeho bitvách.

 

4Tolkienovi hrdinové – Daniel Day

Tolkienovi hrdinové

Tolkienovi hrdinové:  Nová kniha autora bestsellerů a odborníka na Tolkienův svět Davida Daye. Pokud máte rádi Pána prstenů, Hobita a Silmarillion (nebo někoho takového znáte), pak je pro vás tento svazek ideálním průvodcem historií i kontextem všech těchto knih a jejich oblíbených hrdinů. Tolkienova Středozem zažila zkázonosné války a klíčové bitvy, z nichž povstali velcí hrdinové a hrdinky měnící běh dějin. David Day zkoumá Tolkienovo mnohoznačné vyobrazení dobra a zla, a analyzuje jeho nejslavnější hrdiny od stvoření světa Ardy až po konec války o Prsten. Vydejte se napříč věky s charakteristikami postav Froda, Gandalfa a dalších, a objevte porovnání s mytologií, to vše doplněné jedinečnými ilustracemi a obálkou z umělé kůže. Toto dílo je neoficiální a neautorizované ze strany Tolkien Estate nebo vydavatelství HarperCollins.

KOUKNI SE  3 nejprodávanější knihy měsíce listopadu

 

3Fenomén J. R. R. Tolkien – Colin Duriez 

Fenomén J. R. R. Tolkien

Fenomén J. R. R. Tolkien:  Bohatá fantazie J. R. R. Tolkiena upoutala pozornost milionů čtenářů dávno před tím, než byla do kin po celém světě uvedena úspěšná filmová podoba Pána prstenů. Kdo byl ten muž, který si vysnil dokonalý jazykový systém a do detailů propracovaný svět Středozemě?Tolkien se v osobním životě musel dlouhá léta potýkat s mnoha těžkostmi: byl sirotek, byl chudý, kvůli svému poručníkovi se tři roky nesměl stýkat se svou budoucí ženou, prošel hrůzami první světové války. Tento vynikající akademik se ve volném čase přes padesát let věnoval vymýšlení jazyků, dějin, národů a místopisu Středozemě. Pro svůj svět vytvořil mytologii, kterou čerpal ze své hluboké znalosti raných severoevropských kultur.

J. R. R. Tolkien se stvořením imaginárního světa, který nepřestává uchvacovat a těšit celé generace příznivců, stal legendou. V tomto poutavém a přístupném životopise však živě vyvstává před našima očima i jeho osobnost.

J. R. R. Tolkien ovlivnil nejen celé generace autorů fantasy literatury (mezi nejznámější patří např. Terry Pratchett: Úžasná Zeměplocha, J. K. Rowlingová: Harry Potter a G. R. R. Martin: Píseň ledu a ohně), měl však i mimořádný vliv na svého celoživotního přítele a významného křesťanského autora C. S. Lewise, na jehož cestě k znovunalezení křesťanství hrál významnou roli.

2Sága o Völsunzích a jiné ságy o severském dávnověku 

Sága o Völsunzích a jiné ságy o severském dávnověku

Sága o Völsunzích:  Ságy o dávnověku jsou svéráznými skvosty bohaté vypravěčské tradice Islandu. Otevírají fantazijní světy, v nichž se bájní severští hrdinové utkávají s nadpřirozenými protivníky, oddávají se bujarým pitkám a dobývají nedobytné panny. Čtyři stěžejní ságy – o Völsunzích, Ragnarovi Huňaté nohavici, o Bósim, o Hrólfovi Tyčce – oscilují mezi heroickou tragikou a zemitým komičnem, rytířskými mravy, vikinskou krutostí a odvážnou erotikou, pohádkovostí a realistickou psychologií. Na rozdíl od historičtějších ság rodových sloužily ságy o dávnověku především k zábavě a tento účel zdárně plní dodnes. Sága o Völsunzích inspirovala Richarda Wagnera k monumentálnímu opernímu cyklu Prsten Nibelungův a ságy o dávných dobách byly významným inspiračním zdrojem děl J. R. R. Tolkiena.

KOUKNI SE  Dobrodružné čtení pro malé i velké

1Dějiny legendárních zemí a míst – Umberto Eco

Dějiny legendárních zemí a míst

Dějiny legendárních zemí a míst:  Od Homérových básní až po současnou science fiction, od svatých písem po komiksy, přes všechna stěžejní literární díla, o nichž jsme se učili (od Gulliverových cest po Alenku v říši divů, od Tolkiena po Milión Marca Pola), literatura po celé věky neustále vytvářela pomyslné a bájné země a promítala do nich všechna ta přání, sny, utopie a noční můry, které v našem omezeném skutečném světě působí příliš rušivě a vyzývavě. Po Dějinách krásy, Dějinách ošklivosti a Bludišti seznamů se Umberto Eco stává naším průvodcem na obrazově bohatě dokumentované cestě po oněch dalekých, neznámých zemích a ukazuje nám jejich obyvatele, vášně, hrdiny, ale především význam, který pro nás mají.
Na cestě, jež je zasvěcená i zábavná, jak ji dokáže uspořádat jen Umberto Eco. Najdeme na ní starověké a středověké texty v bezprostředním sousedství dnešních příběhů, filmy vedle básní, komiksy vedle románů, které ovlivnily vnímavost i založení náš všech.

Kristina Doubravová

Předchozí článekRECENZE: Proč Bůh dopouští zlo? Otázka na celý život. Nebo ne?
Následující článek10 věcí, které chceme vidět v poslední řadě seriálu Hra o trůny

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

fifteen + eleven =