In The Earth: Ekologie, sekta a světová pandemie

Respirátory, ochranné obleky, jedovatý kouř v lesích, nebezpečná příroda a lék proti smrtícímu viru? Nový ekologický horor Bena Wheatleyho! Film je neodmyslitelně spjat s koronavirovou pandemií, rituálními horory a ochranou přírody. Co vraždí vědce hluboko v lesích panenské přírody?

Autorský režisér Ben Wheatley se opět vydává do hororového žánru, který mísí s aktuální problematikou a halucinogenní fantasmagorií. Po ceněném historickém sci-fi High Rise (2015), akční krimi pecky Křížová palba (2016) nebo mysteriózním remakeu Hitchcockovského thrilleru Rebeka (2020) zabrousil do vod mystického a folkem nasáklého hororu v kombinaci s ekologickým rituálním thrillerem. Síla a strach z přírody, děsivé okultní tradice a lidské šílenství sálají z každého záběru. Filmař se vrací ke svým psychedelicky hororovým kořenům, které jsou postavené na originálním a neokoukaném tématu. Nadčasovost a audiovizuální ztvárnění je více než osobité a především aktuální.

Wheatley film natočil během nejpřísnějších protipandemických opatření během léta v Anglii. Není náhodou že se hlavní příběh zaobírá hledáním léku proti celosvětové pandemii. Nízkorozpočtový horor vznikal přímo během lockdownu jako režisérova výpověď o současné situaci. Film se točí kolem doktora Martina Loweryho, který bojuje proti celosvětovému smrtícímu viru. Se zkušenou zálesačkou Almou se vydávají na rutinní cestu pro zásoby do hlubokých a temných lesy. Když se na lesy snese tma, tak začíná děsivá noc plná hrůz, halucinací a psychedelických výjevů. Jejich výprava se mění v děsivou noční můru. Hranice mezi vědou, lidským rozumem a čirou fantazií se začínají prolínat. Na povrch vyvěrá lidská zloba, krutost přírody a mytologické zlo.

KOUKNI SE  Filmoví Tři tygři vstupují do kin

Trailer navozuje pomalou, tísnivou a psychedelickou atmosféru hustých a neprostupných lesů, které skrývají děsivá tajemství. Sterilní ochranné obleky vědců působí chladným a odtažitým dojmem. Výborně se hodí do mrazivé atmosféry, která je plná divoké přírody, děsivě nerozeznatelných zvuků, nevyzpytatelného lesního zla a notné dávky folkové mytologie. Historie a mýty spojené s přírodou jsou vždycky atraktivním tématem pro hororovou látku. Žánrově se jedná o kombinaci rituálního folk hororu s ekologickým podtextem a halucinogenního survival thrilleru se sociální kritikou současné společnosti.

Halucinogenní eko-horor evokuje folkové a okultní horory jako kultovní Rituál (1973, r. Robin Hardy) nebo nedávnou sektářskou minisérii Třetí den (2020) od HBO. Hypnotický ponor hlavních hrdinů do temnoty rozběsněné a zuřivé přírody, postupný zrod lidského šílenství a zlověstná historie místního kraje slibuje žánrově nevšední a kinematograficky osobité filmové dílo.

Film si odbyl premiéru v Sundance a sklidil poměrně úspěšné recenze od kritické obce. Hereckému obsazení vévodí nepříliš známí Joel Fry, Ellora Torchia nebo Reece Shearsmith. Snímek se do širší distribuce má dostat kolem 23. dubna.

Viktor H.

Předchozí článekŽena v okně: Agorafobie, tlumící léky a vražda sousedky
Následující článekSex za peníze – pro a proti využívání placených sexuálních služeb

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

fourteen + eleven =