„Flirt není zločin.“ Herečky odsoudily kampaň #MeToo

herečky odsoudily kampaň metoo

V Hollywoodu se už několik měsíců řeší celá řada skandálů souvicející s hnutím #MeToo. Všechno to začalo skandálem okolo producenta Harveyho Weinsteina, který zneužíval svou moc a vliv v Hollywoodu k sexuálnímu uspokojení (více článek zde). Mnoho hereček a žen z filmového průmyslu se rozhodlo postavit se tomuto útlaku a začalo volat po spravedlnosti. 

Od té doby se na internetu začaly řešit stovky drobných skandálů, které už s původním záměrem kampaně #MeToo měly jen pramálo společného. Dustin Hoffman při natáčení filmu Kramerová versus Kramer údajně plácl Meryl Streep po zadku, Ben Affleck zase v 15 let starém rozhovoru objal reportérku, která s ním flirtovala, a chytil ji za břicho.

Největší kontroverzi poté vyvolal další skandál týkající se Kevina Spaceyho. Ten údajně obtěžoval své kolegy na place a mluvil s nimi o „nevhodných sprostých tématech“ (viz článek zde).

Téma zmocnění žen v boji proti sexuálnímu zneužívání se často omílalo na nedávném předávání Zlatých glóbů (článek zde). Cenu za celoživotní dílo obdržela herečka Oprah Winfrey, která ve svém proslovu povzbudila všechny ženy a vyzvala je, aby vydržely, než nadejde „nový úsvit spravedlnosti pro všechny ženy ve filmovém průmyslu“. Winfrey také přišla na obřad v černém. Jako důvod uvedla, že se jedná o smutek nad politováníhodnou situací žen v současném filmovém průmyslu. Pro dobro kampaně se vyjádřily také herečky Reese Witherspoon nebo Shonda Rhimes.

KOUKNI SE  KVIFF.TV: festival v Karlových Varech, který nemusí končit

Tato silná tvrzení pochopitelně vyvolala i protireakci. Stovka francouzských žen v čele s Catherine Deneuve vydaly prohlášení, ve kterém jasně dávají najevo, že celá kampaň #MeToo začíná být směšnou, a že se cíl kampaně odklonil od svého původního záměru. Herečky také volaly po presumpci neviny pro obviněné muže.

„Znásilnění je zločin. Ale flirtování zločin není, a dokonce není zločin ani galantnost. V důsledku aféry Harveyho Weinsteina bylo oprávněné reagovat něčím, díky čemu bychom si uvědomili, že vysoce postavení muži zneužívají svou moc za účelem sexuálního násilí. A to zvláště na place. Ale teď je tato svoboda slova úplně postavená na hlavu.“, uvádí Catherine Deneuve.

Dále prohlásila: „Takové zjednávání pořádku už má své oběti. Herci byli potrestáni ztrátou prestižních cen, rolí, nebo dokonce přišli o možnost práce ve své profesi. A to všechno protože se dotkli něčího kolena, snažili se dostat polibek nebo mluvili o „nevhodných“ tématech na společné večeři. To, co začalo jako kampaň na podporu žen, aby se nebály promluvit, se nakonec stalo  naprostým opakem. Lidé jsou nuceni mluvit korektně, a ti, kteří odmítají přizpůsobit se novému pořádku, jsou považováni za spoluviníky a zrádce nebo podporovatele násilníků.“

Na francouzskou herečku a její podporovatelky se okamžitě sesypala kritika z řad feministek a zastánců hnutí MeToo. Podle nich Catherine Deneuve nechtíc obhajuje muže, kteří znásilňují a páchají zločiny proti lidskosti.

KOUKNI SE  Rooney Mara si zahraje filmovou ikonu Audrey Hepburnovou

Pavel Melotík

Zdroje: https://www.nytimes.com/2018/01/09/movies/catherine-deneuve-and-others-denounce-the-metoo-movement.html

http://time.com/5095804/golden-globes-red-carpet-me-too/

https://echo24.cz/a/SpexW/metoo-je-hon-na-carodejnice-rika-sto-francouzek-v-cele-s-catherine-deneuve

https://revue.idnes.cz/catherine-deneuve-metoo-sexualni-obtezovani-hon-na-carodejnice-psz-/lidicky.aspx?c=A180110_100629_lidicky_zar

 

Předchozí článekNejočekávanější dobrodružné hry roku 2018
Následující článekNejlepší špionážní thrillery z Dobrých knih

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

16 − seven =