Filmové rekordy 2015

Co si budeme nalhávat. Není tajemstvím, že většinu rekordů loňského roku si urvalo pro sebe sedmé pokračování Star Wars. Ale vezměme to hezky popořadě.tumblr_npus3h3yJ91u47gvjo1_540

Rok 2015 pěkně zamíchal s pořadím pěti nejvýdělečnějších filmů všech dob. Zatímco v předchozích letech docházelo k jediné změně za rok, k dnešnímu dni je vše jinak. V tomto ohledu byl rok 2015 přelomový a nasázel do pětice hned tři snímky roku 2015. Na konci roku 2014 vypadal žebříček následovně. Páté místo patřilo snímku Transformers: Zánik (2014; 1,1 mld. dolarů). Čtvrté stále držel poslední film o čarodějném učni Harry Potter a Relikvie smrti část 2 (2011; 1,3 mld. dolarů). Na třetím místě se umístila marvelácká týmovka Avengers (2012; 1,5 mld. dolarů). Druhé místo patří Cameronově Titanicu (1997; 2,2 mld. dolarů). Na první místě kraloval a stále kraluje Avatar (2009; 2,8 mld. dolarů). Na konci roku 2015 vypadá pořadí následovně. V současnosti pátým nejvýdělečnějším film je Rychle a zběsile 7 age-of-ultron-10-things-that-will-make-you-cry-in-avengers-age-of-ultron(2015; 1,551 mld. dolarů). Čtvrté místo patří veleúspěšnému návratu dinosaurů ve filmu Jurský svět (2015; 1,659 mld. dolarů). Bronz prozatím třímá nejnovější snímek z předaleké galaxie Star Wars: Epizoda VII – Síla se probouzí (2015; 1,800 mld. dolarů). Jelikož Star Wars stále ještě vydělávají, není suma konečná. A s tímto tempem se musí mít druhý Titanic a možná i první Avatar na pozoru.

Do „klubu miliardářů“ přibyly díky loňsku čtyři nové miliardové filmy. Ke zmíněným filmům Jurský svět, Star Wars: Epizoda VII – Síla se probouzí, Rychle a zběsile 7 nesmíme zapomenout přičíst Avengers: Age of Ultron.furious-7-poster-a

KOUKNI SE  Komentář: Vyšehrad: Seryjál – Fenomén Lavi míří do kin a to hned dvakrát. Jaký to má ale smysl?

Uplynulý rok se může pochlubit rekordním počtem filmů, které byly pokračováním předchozích dílů. Vidět jste jich mohli celkem pětadvacet. To je o 4 více než v roce 2014 a o 5 více než v roce 2013. Uvidíme, kolik pokračování nás čeká letos. Spousty z nich vloni doputovaly do svých finále. Například Babovřesky 3, Insidious 3: Počátek, Paranormal Activity: The Ghost Dimension, Hunger Games: Síla vzdoru část 2. Co do rekordních pokračování vede série o agentovi 007 Jamesi Bondovi. Loňská 24. bondovka nese název Spectre. K miliardovému výdělku má ještě daleko. 2015-12-16-1450300622-8118374-Star_WarsJediný film, který tak dosáhl na onu magickou hranici je pouze Skyfall. Ale takový sedmý film v pořadí je také úctyhodná čísla. Honosit se jí může Rychle a zběsile a Star Wars. Obě dvě série navíc neřekly své poslední slovo. I kontroverzní Paranormal Activity došel do svého konce. Poslední film byl šestým, nepočítáme-li jihoamerický spin-off pátým snímkem. Kdo by u této série očekával tolik navazujících filmů, že? Vládnou ty filmy, které v loňském roce oslavily druhá pokračování (Méďa 2, Rezistence, Ladíme 2, Labyrint: Zkoušky ohněm, Fakjů pane učiteli 2).

Rok 2015 má na kontě jeden specifický rekord. Film, který utržil jednu miliardu dolarů v nejkratším čase. Tím filmem je pochopitelně nejnovější přírůstek Star Wars. Hranici jedné miliardy pokořil za2015_fantastic_four-wide neuvěřitelných 12 dní promítání. Jde o historicky nejrychlejší výdělek filmu vůbec. Před předalekou galaxií drželi rekord dinosauři. Přesně tak. Jurský svět dokázal vydělat miliardu za 13 dní. Trvalo mu to pouze o 24 hodin déle. A to není jediný rekord, který Star Wars má. Jako jedinému filmu v historii se podařilo vydělat 100 milionů dolarů za den. I v tomto ohledu má obrovský náskok. Rekordně nejvíc vydělal i v takzvaném otevíracím víkendu (součet všech výdělků v kinech první víkend po premiéře; vždy od pátku do neděle). Za tři dny utržil cca 248 milionů a zastínil výdělek opět druhého Jurského světa, který otevřel za cca 208 milionů.

KOUKNI SE  Report z KVIFF – Běsi ve Varech #2: Indonéské prokletí na dálnici

2556751-img-soutezeAni česká tvorba se nenechala zahanbit. Vloni nám nasázela do kin 46 premiérových snímků. Vysoký počet bohužel nabourává kvalitu. Ale tak to chodí rok co rok. Každým rokem můžeme jít do kin na více a více českých filmů. Možná by bylo lepší ubrat množství a zvýšit jejich kvalitu. Ale to je čistě můj názor. Čeští tvůrci navazujícím filmům příliš neholdují. Důkazem je jejich malý počet (např. Vánoční Kameňák – pátý v pořadí, Babovřesky 3 – třetí a poslední díl trilogie). Který český film slaví rekordní úspěchy? Domácí péče. Snímek slaví především na evropských filmových festivalech. Jednu cenu si odnesl i z Karlovarského festivalu.

Rok 2015 je rokem velkého množství neúspěšných rebootů či restartů. Doslova rekordním množstvím.HITMAN_UK_POSTER_LARGE-1309x1940 Prvním z nich je Poltergeist, který byl neuvěřitelně rychle zadupán do země. Remake filmu z roku 1982 se katastrofálně nepovedl. Ještě větším průšvihem dopadl restart Fantastické čtyřky. Ty řeči, že studio se s Trankem nedohodli, v půlce ho propustili a dotočili si to sami, bude mít reálný základ. Obě poloviny filmu vypadají naprosto jinak, neskutečně uměle, nezajímavě, místy až odfláknuté. Hitman: Agent 47 také nepřesvědčil. Nedokázal zopakovat kladněji hodnocený film Hitman z roku 2007. O svůj restart se pokusil i Kurýr. S příznačným názvem Kurýr: Restart. Nový hlavní hrdina, nový štáb, nová režisérka. Zběsilejší akční sekvence honících se automobilů v nemastném, neslaném provedení.

KOUKNI SE  Vyproštění 2: Chris Hemsworth točí v Česku akční podívanou. Sdílel video vlakové honičky

BA5c3fba_132054_4129203Kolik existuje filmů podle knižních předloh? Tohoto čísla se mi nepodařilo dopočítat. Některé mají své knižní protějšky, jiné ne. Proto, že ani samotné weby, ze kterých jsem čerpal, v tom nemají jasno. Odhaduju součet na přibližně 30. A to není málo.

Slovem na závěr nebo spíše rekordem. V roce 2015 proběhl jubilejní 50. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. 🙂

 

Ondřej Blahut

 

www.imdb.com, www.whatculture.com, www.comingsoon.net, www.collider.com

Předchozí článekAvatar 2: V cirkusovém šapitó i 11 kilometrů pod mořem
Následující článekRECENZE: Muži, kteří nemají ženy

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

three × five =