Deset nejlepších masek z hororových filmů

Z těch nejlepších filmových hororových masek musí jít strach a hrůza. A to se v těchto desíti případech povedlo. Deset nejlepších masek z hororových filmů.

10„Button“ maska – Plod noci

Ve filmu se objevují podzemní monstra, podivní humanoidi a nemrtvé příšery. Přesto všechny převyšuje sériový vrah v jednoduché, zato originální masce. Jedno takové motto zní: „V jednoduchosti je síla.“ Právě na masce sériového vraha je to krásně vidět. Film se možná nedočkal označení kultovní klasika. Ale maska s knoflíky místo očí a pokřiveným zipem jako symbolem úst, kterou nosí vrah dr. Decker, je tím nejlepším prvkem ve filmu. Nehledě na to, že prostota masky vytváří efekt děsivosti. A když k tomu přidáte obrovské nůžky jako zbraň, maté zaděláno na maskovaného zabijáka, ze kterého jde skutečně strach. A přesně tak má přece většina masek působit. Obzvlášť v hororových filmech.

9Prasečí maska – série Saw

Prasata obecně nevyvolávají v lidech strach nebo hrůzu. Jsou spíše ztělesněním baculatých těl, špíny a legračního chrochtání. Ale spojení masky prasete s případnou injekční jehlou neznámého obsahu a následnými brutálními vraždami už hrůzu vzbuzuje. Přesně proto patří prasečí maska z hororové, thrillerové série Saw k těm nejlepším. Také je oproti „Button“ masce více propracovaná. Tvůrci dokázali děsit lidi ve filmech a diváky v sálech masou zvířete, které ve skutečnosti vůbec děsivé není. Každý, kdo zahlédnul tuto masku (nesenou Jigsawem aka Johnem Kramerem nebo jeho spolupachateli) hned věděl, že je slušně řečeno v loji.

8Maska paní Tredoni – Alice, sladká Alice

Celkově znechucující tón filmu je ještě podtržený obyčejnou maskou s hodně špatným make-upem. Maska v kombinaci s jasně žlutou pláštěnkou? Znepokojivý pohled na takového člověka je rázem ještě slabé slovo. Kdyby tak bylo oděné dítě, tak by to bylo přinejmenším zvláštní až znepokojující. Ale laciná maska na tváři dospělého člověka, obzvlášť pokud rád vraždí, zanechává v přeživších ty nejhorší noční můry. Maska s otvory pro oči zvýrazněné očními stíny a zlověstně vypadající namalovaný trvalý úsměv musí zkrátka budit hrůzu.

KOUKNI SE  Nesmrtelné hlášky z českých filmů

7„Hag“ maska – Curtains

Herecký konkurz pro filmovou roli byl dostatečně děsivý. A když se za masku skryje psychopatický vrah, začne na vás nejen maska působit ještě více zastrašujícím dojmem. Maska označovaná jako Hag je děsivá hlavně díky hluboce temným otvorům pro oči a zamračenému výrazu. Aby to nebylo málo, v masce, kterou si každý nasadí vypadá na první pohled jako nechutně zlostná stařena. Inu již několik hororů ukázalo, že staří lidé nemusí být vždy hodní, ale pořádní magoři. Několik soupeřících hereček a smrtelné odhodlání vraha s hrůzou nahánějící maskou dalo spojení „ostrá konkurence“ nový význam.

6Vrah s maskou dítěte – Hory zalité krví

Maska dítěte patří v hororovém žánru k poměrně mladým přírůstkům, ale samostatně nepůsobí děsivě. Maska vypadá jako zčásti rozbitá lidská čelist zkombinovaná s popraskanou porcelánovou tváří. Nebo by se dala přirovnat ke strašidelné tváři dětské panenky, kterou někdo před časem rozbil, a proto je spojená dohromady ostnatým drátem. Jisté je, že se za upravenou neméně „creepy“ maskou ukrývá zákeřný vrah. A koneckonců to byl od tvůrců hlavní záměr filmu. Jako ostatně u každého maskovaného sériového vraha/psychopata/zabijáka v hlavní roli.

5Hannibal Lecter – Mlčení jehňátek

Skutečnost, že tento jinak klidný a vyrovnaný gentleman středního věku musí být držený ve svěrací kazajce. S kanibalistickými choutkami a zvědavým apetitem tisíců jazýčků se není čemu divit. Kanibalská maska, kterou nosí je připomínkou toho, že vás může kdykoliv zabít a sníst vaše orgány s tím nejvhodnějším nápojem. Nejen excelentní výkon Anthonyho Hopkinse ale také výborná práce lidí, kteří onu populární masku stvořili. Při pohledu na Hopkinse ve svěrací kazajce lze přímo z částečné masky cítit ono neoficiální motto kanibalů: „Mám rád lidi přímo k sežrání.“

KOUKNI SE  15 nejlepších akčních filmů všech dob

4Ghostface – série Vřískot

Maska Ghostface je vytvořená tak, aby svým inspirativním designem vytěžila ze strachu maximum. Doširoka otevřené oči, ústa převrácená do úšklebku a černobílé zbarvení. To není maska, kterou byste chtěli vídat ve svých snech nebo před vchodovými dveřmi. Zvlášť pokud člověk v oné masce třímá v ruce hrozivě vyhlížející nůž nebo spíše velkou kudlu. Z Ghostface masky se stal kultovní předmět, který lze koupit v obchodě. Hlavně před blížícím se Halloweenem. U nás svátkem známým jako Památka zesnulých nebo Dušičky. Ghostface maska se díky velké popularitě stala oblíbenou a díky čtyřem filmům synonymem pro hluboké jizvy a velmi ostré nože.

3Leatherface – série Texaský masakr motorovou pilou

Obecně platí, že kanibalové zobrazovaní ve filmech mají tendenci být trochu znepokojující. A kanibal, který nosí masku sešitou z lidských tváří působí ještě více děsivěji. Nicméně maska vyrobená z kůže jeho obětí ještě více posiluje strach a nervy drásající husí kůží budoucích obětí masového vraha s přezdívkou Leatherface. Motorová pila, vrahova výška a muskulatura pouze znamenají okamžitou smrt pro každého kdo mu přijde do cesty. Škoda jen, že je celá filmová franšíza všemi těmi restarty, remaky a rebooty vyždímaná až na kost.

2Michael Myers – série Halloween

Kdy by řekl, že ve snech mohla pronásledovat děti i dospělé maska Michaela Myerse (ze všech nejobyčejnější a nejjednodušší) po celé minulé, současné a určitě i budoucí generace. Za celou plejádu filmů se Michael Myers představil jako vrah vyzbrojený nadpřirozenými schopnostmi zabíjet a neunavující výdrží. Ať už šlo o pokračování původního prvního filmu nebo o remaky pod režisérskou taktovkou Roba Zombieho. Přes svou jednoduchost působí Myersova maska neuvěřitelně strašidelně. Doplněná matnými napodobeninami vlasů (nebo taky ne) a otvory pro prázdné, temnem vyzařující oči. Kombinace všech prvků, která u obětí vyvolává okamžitou potřebu po jakémkoliv světelném zdroji. Než že by to nějak pomohlo.

KOUKNI SE  Nesmrtelné hlášky z českých filmů

1Jason Voorhees – série Pátek třináctého

Jason Voorhees se poprvé představil jako mstivý vrah ze záhrobí v druhém pokračování Pátku třináctého. Ale až ve třetím snímku známý sériový vrah navždy pozměnil pohled diváků na jedno určité sportovní vybavení. Jason Voorhees se v tomto třetím sequelu poprvé představil v dnes již kultovní hokejové masce. Tím vznikla nová nesmrtelná série (s úspěchy i neúspěchy) s maskovaným vrahounem v hlavní roli, která zadělala divákům na nové noční můry. Relativní neškodnost za hokejovou maskou je nahrazená vražedným krveprolitím, jak Jason likviduje teenagera za nadrženým teenagerem. Hokejová maska patří mezi ikonické filmové předměty, které lidem připomínají hrůzu, smrt a mačety.

 

 

 

 

Ondřej Blahut

 

 

 

 

www.watchmojo.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

seventeen − 4 =