Deskové hry, které si užijete i online

Znáte, když máte deskové hry, rádi by jste je hráli, ale není s kým? Ono sehnat občas čtyři až šest hráčů, kteří budou mít najednou čas je náročné. A s přibývajícími roky, prací a rodinou se jedná mnohdy o nadlidský úkol. Můžete zaplakat, hledat deskoherní klub ve svém okolí a nebo to zkusit online. A světe div se, mnohé deskovky fungují výborně i v digitální podobě.

Monopoly

Kde začít jinde, než u naprosté klasiky jakými jsou Monopoly. V České republice je možná více oblíbená verze Dostihy a sázky. Přesto pro neznalé – jedná se o deskovku, kde se společně s ostatními hráči pohybujete po plánku, skupujete za peníze jednotlivé budovy a taháte si z náhodných událostí. Kdokoli vstoupí na vámi zakoupené políčko, zaplatí vám příslušný obnos. Takže po hodině hraní se téměř jedná o poskakování po minovém poli. Každopádně se mnohdy jedná o téměř nekonečnou hru.
Digitálně si ji více zahrají konzolisté, na počítači lze najít nějaké slabší provedení ve webovém prohlížeči. Dále je tu verze na STEAMu, ale ač umožňuje nastavit si nejrůznější pravidla, které neustále hlídá. Má krásnou 3D grafiku, takže vypadá téměř jako dokonalá volba až na to, že nabízí pouze hot-seat multiplayer. Takže stejně se nevyhnete shánění lidí na jedno místo v jeden čas. A to už radši vytáhnete deskovou verzi.

Diplomacie


Tak nám zabili Ferdinanta, zní nezapomenutelná Švejkova hláška, která sedí i na Diplomacii. Při ní však hrozí, že někoho zabijete vy, nebo ostatní vás. Vše se odehrává před První světovou válkou a až sedm hráčů se chopí vlády nad evropskými jednotlivými mocnostmi, aby dosáhli nadvlády nad polovinou Evropy. Herní plán je rozdělen na námořní a pozemní úseky. Pomocí armád zabíráte zásobovací střediska, aby rozšířili svoji moc. Největší silou hry je však právě diplomacie. Při deskové hře je potřeba odejít s hráčem stranou, domluvit (zdánlivé) spojenectví a následně na papírek napsat svůj další tah, který se pak vyhodnotí. Zdá se to být komplikované?
Backstabbr.com umožňuje vše vyřešit s elegancí. Založíte si na internetu hru, náhodně rozhodíte frakce a vše nadále funguje naprosto anonymně. Hra nabízí i neustálou možnost si další tahy vyzkoušet v sandboxu, kde můžete taktizovat, kdo co dál může udělat a jak to celé dopadne. A mnohdy je to i potřeba, neboť cesta k dominanci vede pouze skrze zradu a dlouhé plánování. Neplatné tahy zjistíte až po jejich provedení, čímž ztratíte drahocenný čas i mnohdy moment překvapení. A jen poslední upozornění. Při hře můžete ztratit pár přátel!
SmallWorld 2

KOUKNI SE  Nejlepší hry roku 2023

Svět je malý, to všichni víme, ale ve Smallworldu je ještě menší. O kus země se tu pere desítka národů, které zanikají, stejně rychle jako vznikají. Mezitím si užijí dost zábavy, nebo aspoň jejich hráči si ji užijí. Na herní desce postupně každý hráč rozmisťuje svůj národ, každý má své zvláštní schopnosti, a snaží si pro sebe získat co nejvíce zlata. A když už se nemá jak dál rozšiřovat, ujme se nového národa a vše začíná znova.
STEAM verze nabízí stejnou, ne-li lepší zábavu. Tak jako u ostatních se můžete dočkat znatelného urychlení hry, zpřehlednění pravidel a zamezení hádek nad jejich výkladem. K tomu všemu se však dočkáte převedení všech rozšíření do podoby (bohužel) placených rozšíření, které provází nádherné grafické provedení.

Osadníci z Katanu

Další legendou v desko-herním světě jsou Osadníci z Katanu. Na plánku složeném z šestiúhelníkových dílků pokládáte svá města, cesty mezi nimi, obchodujete se surovinami a snažíte se jako první dosáhnout dostatečnému počtu bodů k vítězství. Pravidla jsou jednoduchá, ale dosáhnout mistrovských strategií trvá. Stejně jako Monopoly nebo Dostihy a sázky se jedná mnohdy o mnohahodinovou seanci. Tu však velice zkracuje její počítačové provedení dostupné jak na STEAMU nebo v prohlížeči na stránce catanuniverse.com.
Hra neztrácí nic na své reálné kráse. Plán je proveden do detailů, karty máte na zvláštní desce, kde si je upravujete a i můžete si hodit kostkou sami. Problémem je jen velikost, která se v prohlížeči načítá déle a občas vám díky tomu i během sezení spadne.

KOUKNI SE  Nejlepší hry roku 2023

Znáte i další deskové hry hratelné online? Podělte se s námi o ně v komentářích!

Matěj Říha

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

17 − 5 =