KNIHA: Coelhův Alchymista stále vede

alchymistaPřestože celosvětově známý autor Paulo Coelho nepřestává obohacovat knihkupectví svými nejnovějšími výtvory, zůstává nejlepším dílem jeho druhý titul Alchymista. Navzdory tomu, že jde o formu pohádkového podobenství, příběh neztrácí, ba naopak nabývá na kvalitě a svými hlubokými myšlenkami udivuje nejednoho čtenáře.

A o co vlastně jde? Celá kniha vypráví o pouti mladého muže za tajemným pokladem, o překážkách a těžkostech, o jeho pochybnostech. Ovšem nebyl by o titul takový zájem, kdyby Santiago, pastýř ovcí, nenašel sílu, aby každou nesnázi zdařile překonal.

Podle mého názoru nejde ani tak o onu fyzickou pouť, kterou musel Santiago vykonat, ale o jeho vnitřní boj, jeho neustálé rozhodování. Má jít dál? Je to všechno vůbec k něčemu dobré? Je jeho cíl skutečný? Nehoní se za pouhou fantazií? Má se vzdát, toho co již našel ve prospěch pokladu, jenž mu byl přislíben, pokud dojde až na konec své cesty?

Kniha překypuje psychologií pozitivního myšlení. Povzbuzuje a dodává energii. Motivuje. Doslova křičí: „Nevzdávej se!“

Alchymista se svou kouzelnou jednoduchostí dotkne srdce každého „poutníka“ na cestě životem. A jestli upoutá všedního čtenáře, co teprve ty, jež se dokáží s hlavní postavou skutečně ztotožnit. Kdokoliv má nějaký velký sen… vizi, za kterou se ubírá a ztrácí odhodlání, by se měl obrátit pro radu právě k této knize.

Kromě cesty za snem, se ale autor nezapomíná zabývat i takovými věcmi, jako jsou vztahy. To je téma, které se těší obrovské pozornosti už od počátku věků. Láska. Každý člověk po ní touží, každý ji hledá. Paulo Coelho vyzdvihuje jednu důležitou věc, na kterou lidé jak v minulosti, tak dnes zapomínají – svoboda a důvěra. Promlouvá k lidem a svou knihou upozorňuje na to, že není skutečné lásky, jestliže tyto atributy nejsou přítomny.

KOUKNI SE  RECENZE: Můj otec byl MUŽ V ČERNÉM!

Stejně tak nepřestává být kladen důraz na tzv. osudná setkání. Můžeme tomu říkat, jak chceme. Láska na první pohled, pokud takovým věcem věříme. Autor sám nám nabízí krásně ztvárněnou myšlenku:

„To říkají ti, co snad nikdy nepoznali Univerzální řeč, protože jakmile se do ní pohroužíme, snadno pochopíme, že vždycky je na světě jeden člověk, který čeká na svůj protějšek ať uprostřed pouště nebo uprostřed velkoměsta. A když se tito lidé setkají a jejich zrak se zkříží, všechno minulé i budoucí ztrácí jakýkoli význam a existuje jen ta chvíle a ta neuvěřitelná jistota, že všechno pod sluncem je psáno touž Rukou. Rukou, která probouzí Lásku a která pro každého, kdo pod sluncem pracuje, odpočívá a hledá poklady, stvořila duši jemu blízkou. Jinak by sny lidského rodu neměly žádný smysl.“

Já osobně jsem měla to štěstí, že se mi dostal do ruky ilustrovaný výtisk a doporučila bych ho každému. Kresby, jejichž tvůrcem je  James Noel Smith, dodávají příběhu na úplnosti. Dotvářejí postavy a prostředí, ve kterém se vše odehrává. Jelikož je styl, jímž je příběh psán, prostý jakýchkoli složitostí a přebytečných popisů, jsou obrázky vítaným zpestřením. Čtenář tedy nenamáhá svou představivost zbytečnostmi a vrhá se po hlavě do podstaty celého díla.

Knihou jsem byla uchvácena od okamžiku, kdy jsem ji v knihkupectví spatřila. Otevírala jsem ji s posvátnou úctou a s neuvěřitelným nadšením jsem se pohroužila do prvních řádků. Mé očekávání nebylo ani trochu zklamáno. Některé části byly a jsou tak pravdivé, že jsem si je musela pročítat opakovaně. Ne proto, že bych jim neporozuměla. Právě naopak. Slova se dotkla těch správných míst. Najednou vše dostávalo tvar a smysl. To co se zdálo těžké, bylo nadlehčeno velkým množstvím energie, který Alchymista předává. Neodpustím si doporučit knihu doslova všem, protože věřím, že každý člověk má nějaký, většinou hluboko pohřbený, sen, za nímž si ve skutečnosti ani netroufne jít.

KOUKNI SE  Recenze: Tatranka v Hanoji

Paulo Coelho

Jako většina velkých autorů měl komplikované mládí. Jeho spisovatelská touha nebyla rodiči schvalována. Teprve později, potom, co se postavil na vlastní nohy, se začal živit jako herec, novinář a textař. Pracoval pro divadla a televize.

V roce 1987 vykonal cestu do Santiaga de Compostela tzv. Svatojakubskou pouť. Nabyté zkušenosti daly základ pro vytvoření jeho první knihy – Mágův deník. Rok na to vznikla druhá kniha – Alchymista. Ta se stala jeho nejslavnější publikací, čímž se nastartovala Paulova literární kariéra. V současnosti je Paulo Coelho neprodávanějším brazilským autorem.

JARMILA STRÁNÍKOVÁ

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

thirteen + 20 =