Chandler z Přátel napsal paměti trosky a feťáka

WATCH WHAT HAPPENS LIVE WITH ANDY COHEN -- Pictured: Matthew Perry -- (Photo by: Charles Sykes/Bravo/NBCU Photo Bank/NBCUniversal via Getty Images)

Matthew Perry (53) se proslavil rolí Chandlera Binga v seriálu Přátelé. Známý je také jeho celoživotní boj se závislostí na lécích a alkoholu. A právě nekonečná smyčka opakující se léčby a závislosti je hlavním námětem jeho memoárů, které vyšly v prvním listopadovém týdnu.

Perryho memoáry s názvem Friends, Lovers, and the Big Terrible Thing (Přátelé, milenky a ta velká, příšerná věc) jsou napsané s neředěnou upřímností po desetiletích snahy udržet své problémy v tajnosti. „Jsem starý narkoman zahnaný do kouta,“ řekl novináři listu Matthew Perry usazený v hotelovém pokoji v Tribece, tři dny po oficiálním vydání memoárů. „Mám úzkostné stavy s příměsí deprese.“

Toto je Matthew Perry v číslech. Od svých 26 let žil střídavě ve střediscích pro léčbu závislostí a mimo ně. Čtrnáctkrát byl na odvykačce. Pětašedesátkrát absolvoval detoxikační program – poprvé ve svých 26 letech, dva roky poté, co naskočil do deset let natáčeného seriálu Přátelé. Podstoupil 14 operací a více než šest tisíc sezení Anonymních alkoholiků, i když v jeho případě anonymita nepřipadala v úvahu, napsal list The Washington Post.

Perry, který chodil na terapie od svých 18 let, nyní v knížce prozrazuje jména i to, kolik ho během let léčba závislosti stála. Svěřuje se s historkami o impotenci i praskajících sáčcích po kolostomii; o tom, jak dal kopačky Julii Robertsové a o své neopětované lásce k Jennifer Anistonové. A především s neukojitelnou touhou po slávě, která soupeřila s jeho touhou po prášcích a alkoholu.

KOUKNI SE  Pohled vědce na pandemii způsobenou houbami v seriálu The Last of Us

„Mám v sobě nekonečnou potřebu pozornosti, ale nikdy to nebyla ta správná pozornost. Nefungovalo to. Nevyplnilo to tu díru ve mně, a to mě udivovalo,“ dodal Perry, který už v deset hodin dopoledne vypadal krajně vyčerpaný.

Ale asi není divu, protože se po vydání své knihy ocitl uprostřed intenzivní mediální pozornosti, během níž musí vzpomínat na všechny ty hrůzy prakticky hodinu co hodinu. Jak skoro zemřel. Jak byl tak na dně, že se nedokázal objevit ve filmu, kde měl tři scény s Meryl Streepovou.

První vydání jeho pamětí vyšlo v nákladu jednoho milionu výtisků, což se letos podařilo jen nové knize Johna Grishama, uvedl Publisher’s Weekly. Díky své knize se Perry vrátil zpět k hvězdné slávě jako z 90. let, kdy se jeho jméno skloňuje ve sloupcích bulvárních plátků.

Ale vzhledem k jeho odyseji, která ho přivedla až na pokraj smrti, je otázkou, jaký na něj má dopad neustále vzpomínat na svou minulost. V knize napsal, že nejdéle vydržel abstinovat od alkoholu a zdržet se prášků dva roky – s několika relapsy. Jak dlouho je čistý tentokrát?

„To si nechávám pro sebe. Dost dlouho, abych měl pocit, že si můžu dovolit napsat tuhle knihu,“ dodal. „Znovu mě to vrátilo na mapu a lidi o mě znovu mluví. To je milé, protože posledních pět nebo šest let jsem nic z toho nezažíval. Občas si myslím, že jsem si prošel vší tou závislostí, alkoholismem a slávou, abych mohl dělat to, co dělám právě teď – pomáhat lidem.“

KOUKNI SE  IFFKV 2023: festivalová přehlídka ve Varech právě začíná

V memoárech Perry napsal, že utratil sedm milionů dolarů, tedy v přepočtu asi 168,5 milionu korun, za odvykací léčbu v mnoha světových pětihvězdičkových střediscích. Nyní přiznává, že to bylo pravděpodobně ještě o dva miliony dolarů víc.

Během třetí řady Přátel, zhruba v letech 1996–1997, podle svých vzpomínek bral 55 analgetik Vicodin denně a zhubl na 58 kilo. Naopak o téměř 50 kilo víc vážil v dobách, kdy denně vypil čtvrt litru vodky. Prášky a alkohol zneužíval během všech sérií Přátel – s výjimkou deváté řady, která byla jediná, za kterou byl nominován na cenu Emmy.

Perry měl na place často takovou kocovinu, že když se jeho postava – sarkastický, upjatý Chandler Bing – potřebovala přesunout z gauče ke stolu, „musel jsem se ujistit, že se o něco opírám rukou, abych se netřásl“, uvedl v pamětech.

Charlie Brown

Zdroj: idnes

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

10 − 3 =