Avengers v civilu

Film Avengers je nepochybně jedním z nejočekávanějších filmů roku. Sejdou se v něm ikony jako Iron Man (Robert Downey Jr.), Hulk (Mark Ruffalo), Thor (Chris Hemsworth), Captain America (Chris Evans), Hawkeye (Jeremy Renner) a Black Widow (Scarlett Johansson), všichni pod záštitou S.H.I.E.L.D.u v čele s Nickem Furym (Samuel L. Jackson). Mají za úkol porazit mocného nepřítele (Tom Hiddleston), který hrozí zničením vesmíru.

Na tiskové konferenci se hvězdy filmu Downey, Hemsworth, Evans, Ruffalo a Jackson sešly s producentem a prezidentem Marvel Studia Kevinem Feigem při rozhovoru, který se točil kolem nezapomenutelných momentů z natáčení, výzvy spojení všech postav a komediální stránky filmu.

Které momenty z natáčení byly nejnezapomenutelnější?

ROBERT DOWNEY JR: Když jsme se poprvé všichni sešli na mostě a bylo nám jasné, že ten film asi budeme muset dotočit, a to co nejlépe.  Ale mám otázku: Proč jenom Harry Dean Stanton viděl Marka Ruffalo nahatého? Dobře vám za tu odpověď zaplatím.

CHRIS HEMSWORTH: Pro mě to byl první den, kdy jsme se sešli na place. To byl docela stresující, ale úžasný zážitek.

CHRIS EVANS: Pro mě to byl moment, kdy Thor a Iron Man bojují. Den předtím jsem viděl Thora, a ještě jsem neviděl Hemswortha nebo Downeyho v oblecích. A tu noc jsem je oba viděl vyzbrojené a bylo to velmi vzrušující. Připadal jsem si jako děcko. Byla pro mě čest být toho součástí.

MARK RUFFALO: Pro mě to bylo stát nahý před Harrym Deanem Stantonem.

SAMUEL L. JACKSON: Já jsem před ním stál tu noc předtím, než to natáčeli s Markem.

Marku, už bylo natočeno několik verzí Hulka, pro kina i do televize. Spousta herců hrála Bruce Bannera. Jak jste si vytvářel jeho vlastní osobní verzi? Dělal jste si nějaký průzkum ohledně komických prvků?

RUFFALO: Setkal jsem se s režisérem Jossem Whedonem a ten mi řekl, že se mu vážně líbila televizní show The Incredible Hulk, takže jsem jsem se na to podíval se svým synem. Po třech dílech se na mě syn kouknul a řekl: “Tati, on je tak nepochopený!” Vlastně jsem svou postavu postavil na názoru svého desetiletého syna, který má sílu křičet z plných plic, přestože všichni kolem něj stojí a říkají mu, aby se už sakra ovládnul.

Roberte, byl jste pro celé obsazení sjednocujícím prvkem?

DOWNEY: Nabízel jsem jízdy tam a zpět z Albuquerque mým soukromým letadlem. Vrátil jsem se k roku 2007, kdy jsem hrál Iron Mana a Kevin Feige řekl, že jednou všechny tyhle filmy spojíme do jednoho a uděláme nebývale zábavný film Avengers. A já jsem z toho byl nervózní a pochyboval jsem o tom. Ale potom měly i ty ostatní postavy úspěšné filmy a já věděl, že to skutečně vznikne. Jsem v něm jen jeden z několika pracantů, a je super, že nemusím táhnout celý film. Opravdu, ale opravdu si myslím, že jsme ve filmu všichni naprosto rovnocenní. Je to skvělé. To byla má poslední upřímná odpověď.

Chrisi, vtipkoval jste, že jako Captain America musíte vyběhnout schody, zatímco všichni ostatní kolem vás prolétnou. Jaké to pro vás bylo?

EVANS: Jo, dával jsem všem rozkazy typu “Hulku, udělej tu neuvěřitelnou věc. Iron Mane, leť támhle. Já jdu po schodech.”

Pokud byste si mohli s kýmkoliv vyměnit postavu, kdo by to byl a proč?

EVANS: Řekl bych Iron Man, protože ty filmy miluju, ale kdo by ho zahrál lépe?  To bych nezvládnul.

JACKSON: Já bych chtěl být Scarlett [Johansson]. Aspoň na 15 minut bych chtěl být tak roztomilý.

Kevine, jak dlouho jste se vlastně snažil Avengers natočit a co bylo třeba dostat do předchozích filmů, aby to všechno směřovalo k tomuto společnému?

KEVIN FEIGE: Odpovědí je celý můj život, protože jsem odjakživa strašně chtěl, aby ten film vzniknul. Ale vážně, ke konci natáčení Iron Mana 1, když se Sam [Jackson] tři hodiny v sobotu snažil vloupat do domu Tonyho Starka a přitom na sobě měl pásku přes oči, řekl jsem mu, že je součástí většího vesmíru, jen o tom ještě neví. Když ten film uspěl, došlo nám, že skutečně máme příležitost to natočit. Hlavní bylo nechat oživnout všechny ty filmy samy o sobě, i kdybychom Avengers nenatočili. Kdyby to byly jen jednotlivé kousky skládačky, nebylo by to tak zábavné. To byla největší výzva.

Marku, pro vás to byl první Marvel film. Co pro vás bylo výzvou na zapojení se do tohoto světa?

RUFFALO: Bylo to strašidelné. Věděl jsem, jakou mám zodpovědnost. Udělal jsem tu chybu, že jsem se připojil k internetu a četl jsem si názory některých fanoušků na to, že já hraju Hulka. To byla chyba. To už nikdy neudělám. Nikdy jsem nehrál nic, co by lidi tak zkoumali a hodnotili, dokonce ještě předtím, než se začalo natáčet. Přijít na scénu mezi ty ostatní bylo skličující. Věděl jsem, že mám hodně co dokazovat. Bylo to těžké a přál bych si nosit celou dobu cool kostým, místo trikotu, na kterém je čínská šachovnice.

Chrisi, jste známý tím, že hrajete komické nebo vychytralé postavy, ale tentokrát jste jasně definovatelný. Jaké to pro vás bylo, hrát takovou postavu?

EVANS: Jo, je těžké nedělat žádné vtipy. Ale je to role. Je to nezbytné. A proto to mám rád. Jsem zvyklý dělat vtípky a hrát si na chytrýho, takže bylo fajn hrát někoho tak přímého. Myslím, že v tomhle filmu, ještě víc než v prvním Captain America, má Steve Rogers problémy, hlavně s faktem, že žije mimo svou dobu. Ale je takový, že dává vždy na první místo misi. Nemyslí na sebe. A hrát takovou postavu je skvělé.

Chrisi [Hemsworth] a Chrisi [Evans], oba hrajete postavy vytržené z přirozeného prostředí. Byla to zábava? 

HEMSWORTH: Všichni do téhle kategorie spadáme. Joss [Whedon] už to dřív vyslovil – jsme nefunkční rodina, která nějak existuje pohromadě, protože není jiné místo, kam by všichni patřili. Thor je z jiné planety a konflikt s hlavním záporákem je pro něj osobnější než pro ostatní, protože je to jeho bratr. Bylo fajn mít už jeden film natočený a mít s Tomem [Hiddleston] už vybudovaný ten vztah. To byl můj pohled. A rozhodně je vždycky skvělé hrát tak dynamickou postavu z jiné planety.

Jaké to bylo, natáčet ten 360-stupňový záběr, kde jste všichni pohromadě na ulici? 

HEMSWORTH: Pamatuju si, že jsem si ten den říkal: “Jo, tohle bude záběr do traileru,” nebo “Tohle je velkej moment.” Byli jsme na mostě, v té scéně, kdy jsme poprvé všichni pohromadě, ale v tu chvíli jsme se ještě moc neznali.  Konečně jsme byli jako tým všichni pohromadě, i když kolem toho bylo spoustu zmatků.

Jaké to bylo, pracovat s Tomem Hiddlestonem? Skutečně má rád hromadná objetí?

HEMSWORTH: Tom objímání miluje. Točil jsem s ním film a pořád jsme se objímali, i hromadně.

Máte nějaké vtipné historky z natáčení, nebo mimo něj?

HEMSWORTH: Chris [Evans] nám poslal zprávu, která zněla: “Avengers se setkají v tom a tom baru, v 9 večer v sobotu.” To byl skvělý počin. Potom jsme kvůli tomu několik dalších dní trpěli na place.

RUFFALO: Měl byste vidět to hromadné objetí.

HEMSWORTH: Ve tři ráno na parketu.

RUFFALO: Pamatuju si, jak si někdo vedl domů skupinu polonahých kaskadérů.

Co máte nejradši na svých postavách? Proč pro vás jsou jedinečné?

RUFFALO: Všichni jsme dobře vychovaní, ale někdy máme co dělat, abych nepraskli vzteky. Bruce Banner prožívá přesně ten okamžik, a lidi baví dívat se, co se v tu chvíli stane. Sledování filmů je skvělý způsob, jak trochu popustit nahromaděnou energii, obzvlášť pro mě.

EVANS: Pro mě je to jeho srdce a nesobeckost. Narodil se jako superhrdina.  Nestalo se to náhodou. Byl vybrán z určitého důvodu – kvůli jeho hodnotám a morálce. Dává přednost cizím problémům před svými. Je to něco, k čemu člověk může vzhlížet.

DOWNEY: Že vážně nechce dělat nic ušlechtilého. Proměňuje se, ale je v něm víc z Hans Sola než z Luka Skywalkera. A taky se mi líbí, že může nosit tričko s Black Sabbath.

HEMSWORTH: Líbí se mi ten vnitřní přirozený instinkt, který Thor má. Je trochu dětinský, v tom smyslu, že když něčemu věří a něco chce, tak to udělá a řekne. Je obklopený suverénností a silou, ale vždycky ví, co chce. Bavilo mě ho hrát.

JACKSON: Mně se líbí, že Nick Fury věří, že tahle individua si zaslouží lásku a obdiv světa, který jim toho dost dluží, protože kolem nás jsou věci větší, než jsme my.

Chrisi [Hemsworth], inspiroval jste se ve svém vztahu s bratry pro složitý vztah mezi Thorem a Lokim (Tom Hiddleston)?

HEMSWORTH: Zamyslel jsem se, jak jsem se cítil, když jeden z mých bratrů naposledy chtěl ovládnout vesmír. Když jsme natáčeli Thora, (režisér) Ken Branagh pořád říkal “Nehrajte si na bohy. Musí to být pravdivé. Ty máš bratry. Jak to s tvou rolí souvisí?” To se stalo nosným bodem Thora. Můžu dát svému bratrovi to, co nikdo jiný nemůže.

DOWNEY: Ale nemyslíš si, že se Liam (Hemsworth) snaží ukradnout pokladny kin pro sebe (s Hunger Games)? Nepotřeboval by trochu usměrnit?

HEMSWORTH: Má ode mě pár modřin.

Kevine, co činí z Josse Whedona perfektního člověka pro zaštítění tohoto projektu?

FEIGE: Čeho jsem se v souvislosti s tímhle filmem fakt bál, bylo riziko, že ten projekt se zhroutí pod vlastní vahou. Strávili jsme tolik času nad kostýmy a superschopnostmi a speciálními efekty, že jsem se bál, že herci a jejich postavy nebudou mít šanci zazářit. Můj největší zájem byl, aby v Avengers lidé mezi sebou komunikovali. A v Jossových scénářích a pořadech se postavy nikdy neztratí. Naopak, září. Proto jsem si ho vybral. Byli jsme si jistí, že produkci téhle velikosti zvládneme. Potřebovali jsme nějakého vůdce, který by to řídil neobvyklou cestou a určoval tón příběhu, což Joss dělal fakt dobře.

Ve filmu je spoustu pěstních soubojů. Staly se během natáčení nějaké nehody?

HEMSWORTH: Mně se jedna stala. Ve scéně, kdy Thor vezme Lokiho z lodi a přistane s ním. Byl jsem na drátech, protože jsem se zatím nenaučil létat. Musel jsem slétnout a přistát na útesu, popojít a vést rozhovor. Prvních pár záběrů – a bude to v bonusech na DVD – jsem přistál obličejem v zemi. Bylo to naprosto potupné a nehrdinské.

Všechny komické prvky jsou skvěle načasované. Jaké to bylo, dělat dohromady komedii? Improvizovali jste?

EVANS: Kdykoliv točíte scénu s Downeym, je úžasný v improvizování. Nikdy neudělá stejnou věc dvakrát, takže musíte být ve střehu. On je zkrátka pořád vtipný. Vnáší do scény život. I když se zrovna nejedná o komickou scénu, musíte ocenit, že on tam něco komického vnáší.

HEMSWORTH: Scéna, kdy říkám “Je adoptovaný,” má být hodně vtipná, ale já neměl tušení, jestli je. Ale Joss je úžasný. Celý film jsem byl překvapený, jak ta komediální stránka skvěle funguje.

DOWNEY: Všichni ve své postavě zachytili ten správný tón. Nebrali jsme se příliš vážně. Je to komický komiks. Každý měl své silné momenty. Joss odvedl kus práce, když dal každému správný prostor. Avengers mohly být velkým průšvihem, ale nakonec jsme uspěli. Cokoliv Joss napíše, je vtipné, a navíc to drží pohromadě nespočet nápadů a představ, které musí fungovat. A my jsme to dokázali.

Avengers mají v českých kinech premiéru 3. května. Zatím je na recenze embargo, ale první ohlasy jsou velmi pozitivní.

 

Zdroj: www.collider.com

Klára Scholzová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

one × five =