Assassins Creed – Pravda a fikce aneb okénko do historie

Assassins Creed - Pravda a fikce aneb Okénko do historie
Assassins Creed - Pravda a fikce aneb Okénko do historie

Před dvěma týdny vyšel již desátý díl populární herní série Assassins Creed s podtitulem Origins. Tohle ale není recenze na novou hru. Možná vás zklameme nebo naopak potěšíme, zkrátka a dobře, podíváme se na zoubek tomu, jak moc je Assassin věrný historii. Možná se budete divit, jak je to ve skutečnosti s Asasíny a Templáři.

Assassins Creed - Pravda a fikce aneb Okénko do historie
Válka mezi Templáři a Asasíny

Věčný boj dvou rivalů

Celá herní série se zabývá konfliktem mezi prastarými řády Asasínů a Templářů. Tento konflikt trvá již přes sedmdesát tisíc let, kdy Kain zabil svého bratra Ábela, aby získal Jablko ráje (na to pozor, napsat rajské jablko, tak chudák Kain dostane obyčejné rajče). Toto jablko je výtvorem první lidské civilizace zvané Isu.

Nechceme tu však probírat celý příběh. Ten si ostatně můžete prožít v daných hrách. My se teď nyní zaměříme přímo na Asasíny a Templáře. Templáři figurují jako hlavní záporáci, chtějí lidstvo zachránit před jejich zánikem tím, že ovládnou svobodnou lidskou vůli. Asasíni oproti tomu podporují individualitu a svobodu člověka.

Assassins Creed - Pravda a fikce aneb Okénko do historie
Bayek – První Asasín

Asasíni

Asasíni vznikli někdy před rokem 456 př.n.l. a teď POZOR! OBROVSKÝ SPOILER!!! Založil ho Bayek a Aya, hlavní hrdinové nového dílu Origins. Samotný název hry, tedy Assassins Creed se překládá jako Asasínovo krédo. Jsou to v podstatě tři body, které musí každý Asasín dodržet.

1.Svou čepelí se nedotkneš nevinného.

2.Nenech se odhalit, zůstaň s davem.

3.Nikdy nezkompromituješ Bratrstvo.

Assassins Creed - Pravda a fikce aneb Okénko do historie
Haytham Kenway – Nejznámější templář

Templáři

Templáři jsou podle hry daleko starší, neboť vznikli přímo z Kaina. Je to napůl mnišský a napůl vojenský řád, jehož jediným cílem je nastolit nový světový řád. V podstatě chtějí kontrolovat lidstvo jako Velký bratr a tím zabránit všem dalším válkám.

Assassins Creed - Pravda a fikce aneb Okénko do historie
Origins – Artwork

Vrah nebo hašišák?

A teď se konečně vrhneme na to, jaká je historická realita. Co se týká Asasínů, mnoho toho o nich nevíme. Slovo Asasín, které nyní používáme pro označení vraha, vzniklo francouzským přepisem slova „hašišiun“, tedy poživatel hašiše. Je to dáno legendou, se kterou poprvé přišel Marco Polo (1254 – 1324).

Podle něj vůdce Asasínů vychovává své bojovníky již od útlého věku a po nějakém čase jim umožní pobyt v jakési rajské zahradě plné dobrého jídla, pití a žen; a která se nachází kdesi v horách. Nejprve je pomocí hašiše omámí a oni se pak probudí v zahradě, o níž si myslí, že je to ráj. Když si do sytosti užijí všech slastí, opět je uspí a vrátí zpět. Bojovníci pak věří, že když zemřou, budou si v rajské zahradě užívat nekonečně dlouho.

Historicky jsou Asasíni mnohem mladší než v herní sérii. Vznikli pravděpodobně kolem roku 1080 v dnešním Íránu. Nebyli to však jen vrazi, jak na ně dodnes nahlížíme. Šlo o náboženskou sektu, kde měli své funkce i kněží a další běžné profese. S příchodem Mongolů do Malé Asie na konci 13. století, přišel i konec Asasínů, tedy nepřežili do dnešních dnů, jak nám říká hra.

DVĚ ZAJÍMAVOSTI NA KONEC: Asasíni byli tak obávaní, že z nich měl respekt i slavný Saladin. Ten se velice obával o svůj život, a tak se neustále obklopoval silnou stráží a svůj palác měl dokonale zabezpečený. Přesto se však Asasínům podařilo k jeho loži propašovat otrávenou dýku!

Asasíni snad dokonce spolupracovali i se samotnými Templáři! Ti dokonce jejich učení přinesli i do Evropy.

Assassins Creed - Pravda a fikce aneb Okénko do historie
Origins – Artwork

Chudáci či boháči?

Tajemný řád Templářů opředený mnoha záhadami vznikl zřejmě v roce 1118 v Jeruzalémě. Původní společnost tvořilo devět rytířů a hned tu máme první záhadu – jménem známe pouze osm členů, ten devátý nám zůstává utajen. Jejich původním posláním byla ochrana poutníků na cestě k Božímu hrobu, před nevěřícími. Každý rytíř je zároveň i velice duchovně založenou osobou – mnoho jich bylo i mnichy (templáři jsou silně spojeni s mnišským řádem cisterciáků).

 

Původně chudý řád se záhy rozroste v nejmocnější sílu v Evropě a ve své moci kromě jiného budou mít i na 9000 hradů! Jejich zánik nastal až roku 1307 (v neblahý pátek třináctého) právě kvůli jejich obrovskému majetku. A nutno říci, také kvůli dluhu. Ten u nich totiž měl francouzský král Filip IV. Sličný (1268 – 1314) a proto se raději rozhodl řádu zbavit a tak jej zrušil a majetky zabavil. Jejich velmistr Jaques de Molay (1243 – 1314) končí na hranici a umírá hrůznou smrtí – nezemřel totiž v plamenech, ale na žhavém uhlí!

DVĚ ZAJÍMAVOSTI NA KONEC: Mezi známé historky o Templářích patří ta o Svatém grálu (kdo viděl Šifru Mistra Leonarda, určitě ví). Další teorie přichází s tím, že Templáři vznikli z tajemné organizace Rex Deus, která sdružuje přímé potomky Krista. Znamenalo by to tedy, že významní templáři pocházejí z božské krve!

Historka o Bafometovi (ďáblově hlavě) zřejmě pochází z úst těch, kteří Templářům chtěli ublížit. Našel se totiž údajný popis zasvěcování nového Templáře, který „musí slíbit absolutní mlčenlivost, pak je vysvlečen donaha a u oltáře s podobou démona Bafometa přísahá věrnost řádu. Na závěr má políbit ceremoniáře, který je také nahý, a to na ústa, na břicho, na kostrč a na penis.“

Assassins Creed - Pravda a fikce aneb Okénko do historie
Origins – Artwork

Závěr

A to je vše, vážení přátelé. Z následujícího povídání si můžete udělat obrázek o tom, co si scénáristé herní série Assassins Creed vybásnili a co naopak převzali z historie. Pravdou je, že je v podstatě úplně jedno, jestli jste byli Templář nebo Asasín. Byli jste bojovníkem konajícím dobro pro svého Boha. To, že vás ostatní považovali za vrahy a bezbožníky, už je věc druhá. Zkrátka nic není černobílé.

Pamatujte na to, až budete hrát nový díl Assassins Creed: Origins a spíše než na bezduché zabíjení se zaměřte na zachování rovnováhy. Koneckonců, vaším cílem v celé sérii je zabránit příchodu daleko většího zla, než jsme my lidé. (A samozřejmě se kochejte krajinou a příběhem a grafikou a… vším ostatním, protože nový díl se opravdu povedl, ale o tom někdy jindy).

 

Milan Karnolt

Předchozí článekHalloweenské počteníčko s Dobrými knihami
Následující článekRecenze: Měla jsi vůbec někdy rodinu? Snad ano. A možná to byla jen iluze…

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

twelve − 2 =