9 nejzvrhlejších japonských hororů všech dob

Ačkoli evropské filmové obrození posledních let hororový žánr slušně obohatilo, pravdou zůstává, že na špici nejvíce znepokojujících hororů stáli odjakživa Japonci. Teď vám přinášíme přehled deseti nejbizarnějších, nejnechutnějších a nejděsivějších z nich, a s nimi i jasný důkaz, že nám má Japonsko i po půl století nefalšované filmové hrůzy stále co nabídnout.

10Ichi The Killer (2001)

Zápletka: S pořádně drsným příběhem japonského podsvětí nás seznámí Kakihara, nadšený mučitel a sadistický zabiják.

Co je znepokojující: Ichi The Killer byl vysoce kontroverzní už od svého vypuštění hlavně díky nápaditému brutálnímu násilí. Ve dvouhodinovém filmu se totiž stihlo objevit odřezání tváře, jehly vražené do čelistí, uříznuté bradavky, uřezané a odtrhnuté údy, široké rány na krku, potoky tryskající krve, uřezání špičky jazyka (v detailním záběru), muž, který byl pomalu krájen napůl, až se jeho vnitřnosti vysypaly na podlahu, a dokonce dvě jehlice zaražené i do uší. I přes mizernou kvalitu a efekty je film dost a dost ponurý a nechutný, aby nás zaujal.

9Red Room (1999)

Zápletka: Tři ženy a jeden muž, zvrhlá hra bez pravidel a možnost velkorysé výhry. Co všechno si na své protihráče soutěžící vymyslí?

Co je zvrhlé: Překvapivě, netrvá dlouho a snímek přejde od relativně neškodného k naprosto ohavnému. Brzy po začátku se na vás začnou valit scény znásilnění, genitálního kousání, močení do lidských úst, žárovek roztříštěných uvnitř vagín a drsného vražení vlasového fénu do pusy. Red Room je na druhou stranu skvělý příklad filmů, které ví, kdy mají dost, a v pouhých 68 minutách předvede to nejlepší, co se dá z tématu „vytřískat“.

8Tokyo Gore Police (2008)

Příběh: Nepříliš vzdálená budoucnost, Japonsko. Dochází k rozšíření viru, který mění lidi na stvoření zvaná Inženýři. Ta se pyšní nápaditou schopností vytvořit ze svých zranění bizarní bio-ekologické zbraně. V opozici pak stojí „lovci Inženýrů“ pověření jasným úkolem – zbavit svět těchto nepřirozených mutantů.

KOUKNI SE  10 nejlepších hororů o posedlosti démony

Nechutnosti: Zdá se, že fantazie režiséra Joshihira Nishimury nezná hranic. Jeho dílo je rozhodně jedno z nejvynalézavějších v našem žebříčku a nešetří invencí, efekty ani krví. Jsou to především samotní Inženýři, co dělá film tak památným: jednomu z nich vypučí z penisu metrové dělo, jiný je zase žena s krokodýlí tlamou místo nohou. I když to takhle zní docela srandovně, ve filmu zaujímá podstatnou část prostoru i bohapusté násilí a horor, který vám zaručeně vyvolá husí kůži. Otrlý divák by si ho tedy rozhodně neměl nechat ujít.

7Gozu (2003)

Příběh: Ozaki, člen mafiánského gangu, kdysi zachránil svému bratrovi Minamimu život. Teď ale začíná bláznit a rozkaz bosse Azamawariho zní jasně: Minami, jdi a Ozakiho odstraň! A téměř dvouhodinová řež může začít.

Vyšinutost: Režisérův fetiš s kojícími ženami, snové děsivé výjevy, kráva olizující Minamiho tvář, žena rodící dospělého člověka a polévková naběračka nacpaná do všemožných tělesných otvorů. Myslím, že dál už není o čem psát.

6Suicide Club (2001)

Zápletka: Detektiv vyšetřuje napříč Japonskem sérii náhlých sebevražd, podivně spojených s populární hudební skupinou.

Znepokojivosti: Není třeba jít dál, než za počáteční scénu, kdy se 54 školaček chytí za ruce, skočí do kolejiště a svou krví mohutně ohodí stanici protijedoucích vlaků. Zbytek filmu sice už není tak pompézní, přesto jsou všechny další sebevraždy dokonale mrazivé a nepříjemné. Pro ilustraci uvedu příklad, jak mladá dívka strká hlavu do trouby, zatímco jí její matka ležérně uřezává prsty a usmívá se u toho. Stačí myslím.

KOUKNI SE  Nejlepší hororové anime všech dob

5Cold Fish (2010)

Příběh: Šedivý život Shamota, majitele obchodu s tropickými rybami, jednou provždy změní příchod nového souseda Muraty a jeho ženy. Jejich koníčkem je totiž sadistické zabíjení lidí a Shamoto se v jeho realizaci rázem veze s nimi.

Nechutnosti: Přestože celkové vyznění notně otupuje stopáž (přehnaných 144 minut), Cold Fish je vehementně odpudivé a strhující zároveň. Najdete v něm celou paletu znepokojivých znásilnění a tuny příšerného násilí, trvalý dojem však v divákovi zanechá hlavně jeho mohutný psychologický dopad.

4Strange Circus (2005)

Příběh: Po tom, co mladá dívka Mitsuko omylem přistihne otce, jak znásilňuje její matku, otec ji znásilní taky a matku přinutí přihlížet. Matka ale začíná na dceru žárlit a při jedné vyhrocené hádce umírá, na což dcera zareaguje zcela nepředvídatelně a depersonalizuje se do její role. Nebo je to všechno vlastně úplně jinak?

Děsivosti: Strange Circus je děsivý hlavně svým pohledem na zneužívání a pokřivenost vztahů. Skrz motivy incestního znásilnění, vraždy a sebevraždy stírá fantaskní příběh hranice mezi tím, co je skutečné a co jenom fikce. Každopádně je jasné, že si po závěrečných titulcích budete chtít dát pořádnou sprchu.

3Grotesque (2009)

Děj: Doktor unese mladý pár a mučí ho pro své zvrhlé potěšení.

Bizarnost: Grotesque by stejně jako horor mohla klidně být jenom mimořádně brutální pornofilm. V podstatě jde totiž o sled opravdu kvalitně ukrutného mučení zakotveného v sexuálním kontextu. Film je dokonce tak nesnesitelně surový, že byl (k režisérově velké potěše) v Británii zakázán. To o lecčems vypovídá a ujišťujeme vás, že i ostřílenému hororovému veteránovi po něm nebude příliš chutnat.

2Visitor Q (2001)

Zápletka: Otec má sex se svou vlastní dcerou, syn bije matku a ta prostituuje, aby si mohla dovolit svou zálibu v heroinu. A tohle všechno se děje ještě předtím, než do rodinného domu vstoupí tajemný cizinec a vnese do života jeho obyvatel ještě větší zmatek.

KOUKNI SE  Nesmrtelné hlášky z českých filmů

Co je znepokojivé: Film sám o sobě je naprosto jedinečný svým osobitým pojetím témat jako je incest, domácí násilí, užívání drog, znásilnění, sexuální laktace (tisknutí bradavky tak silně, až vystříkne mléko), vražda a nekrofilie. Na dvě konkrétní scény je doslova nemožné zapomenout: v první se návštěvník schovává pod deštníkem před sprškou, kterou matka vytváří mlékem ze svých ňader, a v druhé otec zavraždí svou spolupracovnici, má s ní pohlavní styk a poté zjistí, že byly jako lubrikant použity výkaly. Já osobně nemám slov.

1Speciál pro hororové fajnšmekry: Men Behind the Sun (1988)

Ačkoli je tento film původem z Číny, mapuje část japonské historie a svým pojetím možná předčí i předchozí ukázky televizních zvrhlostí. Proto ho zařazuji jako zlatý hřeb pro opravdové žánrové nadšence.

Obsah: Čínské hororové drama je přehlídkou zvěrstev, které se údajně za druhé světové války odehrávaly v japonském koncentračním táboře v Číně.

Znepokojivosti: Čím začít? Celý film je prošpikovaný odpuzujícími momenty, počínaje kočkou zaživa sežranou krysami, přes muže odtlakovaného takovým způsobem, že mu střeva létají z konečníku jako petardy, až po chlapce, kterému zaživa odebírají orgány. Ještě horší je skutečnost, že byla při natáčení použita skutečná mrtvola nedávno zemřelého muže. Režisér Tun Fei Mou dostal speciální povolení užít skutečného těla a scény potom prokládal záběry herce. Přestože existenci filmu ospravedlňuje hlavně historický podtext, jeho sledování je pro diváka přinejmenším velmi obtížné.

Jitka Vorálková

zdroje: www.csfd.cz, www.fdb.cz, www.whatculture.com, obr. cgcircuit.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

7 + thirteen =