5krát o pláži pokaždé jinak

Cachtání ve vodě, dlouhé procházky plážovou promenádou i noční sedánky na terase spojené s popíjením dobrého vína a ujídáním domácích specialit. Spousta z nás si jen stěží dovede představit dovolenou bez rozpálené pláže a mořských radovánek. Byť se bezstarostného rozvalování na lehátku a opékání dozlatova mnozí zpočátku nemohou nabažit, některým tato činnost může už po pár hodinách lenošení začít připadat poněkud monotónní. V takovém případě je naštěstí po ruce plážová taška s knihou uvnitř. Následujících pět titulů nabízí společný název, rozličné žánry a zaručenou porci zábavy.

Moře a pláž upravenéKavárna na pláži upravenéPláž utonulých upravenéPláž nekonečno upravenéNa Chesilské pláži upravené

Moře a pláž

Jak napovídá název, výběr povídek z dílny českých autorů je tvořen texty spojenými společnou tématikou. Stejně jako většina sborníkových děl nabízí nejen množství osobitých tvůrčích stylů, ale také různá žánrová zaměření. Každý příběh sleduje svého hrdinu či hrdinku, kteří se vypořádávají s výzvami a nástrahami letní dovolené. Ty mohou nabývat různých podob – od navázání úplně prvního milostného vztahu přes traumatickou zkušenost násilného přepadení až po setkání s běsnícími přírodními živly, jež zanechají neblahý otisk v paměti po celý zbytek lidského života.

Kavárna na pláži

Evie nemá manžela, děti ani zaměstnání. Zato má ale dvě sestry, které se tím vším pochlubit můžou, což také často a rády dělají. Nejen proto se mladá žena rozhodne prchnout a vsadí na změnu prostředí. Malebné městečko u prosluněného mořského pobřeží se zdá být tím ideálním místem pro nový start – obzvlášť, když se jí zde naskytla možnost vést svoji vlastní kavárnu. Jak příhodné! Lucy Diamond předkládá knihu plnou vtipných postřehů, proto navzdory názvu čtení v kavárně nedoporučuji – salvy smíchu spojené s prskáním koktejlů na všechny strany by ani v horkých dnech nemuselo být zrovna tím pravým osvěžením.

KOUKNI SE  Jednou nohou v blázinci? Ale s úsměvem

Pláž utonulých

Na takovou byste nejspíš zavítat nechtěli. Zkušený kriminalista Leo Casad však na místo činu vyráží s pevným přesvědčením, že tentokrát už při vyšetřování žádnou chybu neudělá. Detektivní příběh z pera španělského autora Dominga Villara se odehrává v atraktivním prostředí rybářské osady a nechává čtenáře nahlédnout nejen do průběhu vyšetřování, ale také do života místní úzce semknuté komunity.

Pláž nekonečno

Pokud vás už pláž naprosto omrzela a vy se chcete alespoň v myšlenkách vydat někam opravdu daleko, pak by výlet do jiné galaxie ve vzdálené budoucnosti mohl být tím pravým. Navzdory všeobecným předpokladům je vesmír pustý a jeho jedinými obyvateli jsou lidé – alespoň k takovému závěru dochází výzkumné posádky vyslané do všech koutů kosmu. Uvěří tomu všichni včetně hlavní hrdinky, tedy pouze do té doby, než objeví důkaz, který měl zůstat utajen. Novela Jacka McDevitta díky poutavému námětu a čtivému zpracování zaujme nejen fanoušky sci-fi.

Na Chesilské pláži

I poslední z předkládaných titulů vás zavede do jiné doby, tentokrát o několik desítek let zpět. Hlavními hrdiny jsou čerství novomanželé, kteří se nemohou dočkat své svatební cesty. Celý příběh se odehrává během jednoho dne a kromě popisu denních (a nočních) aktivit ústřední dvojice sleduje také povahu, myšlenkové pochody a vnitřní motivace každé z postav. Dílo IanaMcEwana je psychologickou sondou do života mladého muže a ženy a svojí povahou vybízí k zamyšlení nad partnerskými i mezilidskými vztahy a jejich proměnami v čase.

KOUKNI SE  Nejlepší kuchařky pro mlsouny i znalce

Monika Pospíšilová

Úvodní foto: Pixabay.com

Obrázky v textu: Knihcentrum.cz, Kosmas.cz

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

14 − ten =