5 životopisných filmů, ze kterých se můžete něco naučit

Jak jsem už zmiňoval ve své recenzi na Snowden, šíleně miluju životopisné filmy. Razím názor, že nejlepší filmy píše samotný život. Ať už se jedná o celkem známé příběhy zakladatelů obrovských značek jako jsou Apple, Microsoft, nebo Google, nebo o hrdiny, kteří obětovali svůj život, aby zachránili životy jiných. Myslím si, že každý si z takového filmu může odnést svůj kousek motivace. Životopisný film ale není dokument, proto se v něm najde vždy něco nového, co nemusí popisovat dokonale události, ale okoření to známý příběh o nové prvky. Z takových děl se dá mnoho naučit. Dnes vám ukážu 5 nejprofláknutějších z nich. Pokud jste je viděli, v což doufám, podívejte se znovu a snažte se přemýšlet nad jejich smyslem ještě jednou.

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny

Mel Gibson ještě pořád nepatří do režisérského starého železa. Minulý rok natočil oscarový snímek podle vyprávění staříků, kteří přežili hrůzy 2. světové války. Příběh se točí kolem mladého Desmonda Dosse, který se rozhodne narukovat do armády. Ale odmítá bojovat pomocí zbraně. Stane se proto zdravotníkem. Své první bitvy ale nebojuje na břehu ostrovů ovládaných Japonci, ale proti svým vlastním spolubojovníkům. Jenom hlupák by si nechal krýt záda od chlapíka s velkou dávkou šílenství a malou lékárničkou. Právě tato kombinace z něj ale udělá hrdinu. Při sledování Hacksaw Ridge by se měl každý zamyslet, jestli se také dokáže tak obětovat pro své přátele a jestli dokáže tak tvrdě držet svoje zásady a sliby.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s mimozemšťany

 

The Social Network

Mark Zuckerberg. Jméno, které u každého, kdo má alespoň základní přehled o jeho příběhu, vyvolává řadu negativních i pozitivních emocí. Mark je zakladatelem sociální sítě Facebook. Jenže cesta k Facebooku nebyla vždy lemována čestnými činy a tvrdou prací. Zuckerberg totiž nápad ukradl od v té době budoucích bratrů a olympioniků a k tomu okradl svého nejlepšího přítele a prvního investora Facebooku. Měl dobře spočítáno, že Facebook bude hit. Byl zažalován a nakonec musel zaplatit Eduardovi Saverinovi nějaké drobné, aby ho odškodnil. Příběh Facebooku nás nutí přemýšlet, kam až jsme schopní zajít při cestě za svým vysněným cílem. A nemusí to být vždy pohádkové bohatství.

 

Kód Enigmy 

Benedict Cunberbatch se objevil snad v každém filmu, ve kterém vystupuje nějaký génius. Od Sherlocka přes Doktora Strange až po Kód Enigmy. Opět příběh válečného hrdiny. Tentokrát se jedná o Alana Turinga, který se svým týmem rozluštil nejlepší šifrovací systém první poloviny 20. století. Tím zkrátil válku a důrazně přispěl z vítězství spojeneckých vojsk při postupování západní a střední Evropou. Za odměnu byl Velkou Británií obviněn z homosexuality a vedl se sním dlouhý a zničující proces. Na filmu si každý najde nějaké morální hledisko. Ale mě nejvíce zaujal způsob, jakým Turing přemýšlí a řeší problémy.

 

Vlk z Wall Street 

Nic není známější příběh, než ten, který napsal Jordan Belfort a zpracoval Martin Scorsese  s dokonalým výkonem Leonarda DiCapria. Jordan vytvořil obchodní impérium, které systematicky okrádalo své zákazníky několik let. Naštěstí si na něj brzo došlápla FBI a strčila ho do vězení. Jenže z toho byl brzo venku a spíš si ho užíval jako zajímavou dovolenou. Jordan za doby své firmy pomohl spoustě svým přátelům k bohatství. Byl miláček. Napsal knihu a z té se stala nejlepší reklama v 21. století. Teď se snaží předat své obchodní know-how ostatním. Za tučnou sumu. Při pohledu na něj se ještě jednou setkáváme s myšlenkou, jestli je náš prospěch důležitější než naše morálka.

KOUKNI SE  Nesmrtelné hlášky z českých filmů

 

Bohéma

Do svých žebříčků se vždy snažím zařadit něco z naší malé země. Chápu, že byste mnohem raději viděli Formanova Amadea. Ale ten je šíleně ohraný! Naopak Bohéma je další novinkou minulého roku. Seriál vypráví v šesti dílech životní drama důležitých herců a hereček z doby 1938 – 1953. Doba to byla těžká. Burian, Vávra i Štěpánek se s ní poprali po svém. Vávra je právem zmiňován ve smyslu, že dokázal točit za každého režimu. Burian se snažil zachovat kulturní život, a za to tvrdě po válce zaplatil. Štěpánek kráčel mezi nimi se svojí depresí. K tomu několik naprosto smyšlených postav. Režisér Robert Sedláček byl sice za Bohému a její historické nesrovnalosti kritizován, ale musíme si uvědomit, že se nejedná o dokument. Roky 1938 – 1953 vyvolávají řadu otázek. zachránit celé rodiny, ale kolaborovat? Udržet český kulturní život, ale někdy hrát německy? Obětovat svoji morálku, abychom mohli dělat to, co nás naplňuje?

 

Jiří Makovský

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

9 + 20 =