5 důležitých životních mouder, která jsme se naučili od Jokera

Joker je pravděpodobně nejoblíbenější a nejikoničtější komiksový záporák všech dob. Šílený klaun bez superschopností, který terorizuje ulice města Gotham jen genialitou své vlastní mysli, zavařuje slavnému Batmanovi už přes 70 let. Za tu dobu se Joker stal víc než jen záporákem, ale také moudrým mentorem v mnoha životních oblastech. Nakoukneme do nitra jeho duše a pokusíme se z ní vytáhnout praktická moudra a rady pro každodenní život.

5. Nudíš se v práci? Zabij nudu zábavou!

Nemusíte být moderní businessman, abyste znali pojem „pracovní stres“ blíže, než byste si přáli. Odhaduje se, že průměrný člověk stráví v práci necelých 30% svého života. Je tedy důležité udělat toto neblahé místo atraktivnější, aby i práce mohla být zábavná jízda. Toto chápal náš moudrý mentor Joker. A jak byste i vy sami odhadli, Joker je mistrem v tom vytvořit úsměv na lidské tváři. A nejde jen o nevinné obyvatele města Gotham. Díky němu mají všichni lidé blízko něj úsměvy na tváři. Jako typický příklad osvětlení běžného pracovního dne nám může posloužit Jokerův tanec v muzeu z filmu Batman od Tima Burtona.

 

4. Joker dává příležitosti opomíjeným lidem

Když se řekne ochránce chudých a slabých lidí na okraji společnosti, možná se vám vybaví Robin Hood, Ježíš nebo Jánošík. Komu z vás ale přišel na mysl Joker? A přesto – Joker přichází do světa, kde šéfové nedávají přednost šílencům s kriminální minulostí. Tito lidé nemají žádné uplatnění na trhu práce. A právě pro každého zoufalce tohoto typu je tady Joker, který volná místa ve svém gangu plní výhradně lidmi se schizofrenií či jinými mentálními postiženími. A většinou mají za sebou i bohatou a úspěšnou kriminální kariéru. Neměl by dávat stejnou příležitost všem každý správný vůdce?

KOUKNI SE  Kteří hollywoodští herci si letos vydělali nejvíce peněz?

3. Vždy motivuj lidi kolem sebe

Je to běžná praxe, ža každý zaměstnanec musí mít důvod, proč pracovat. Nemotivovaný tým rozhodně nebude příliš úspěšný. Ale zato tým s dokonalou motivací si hravě poradí s každou překážkou. Joker používá k motivaci celou řadu strategií. V Temném rytíři Joker dokázal motivovat Harveyho Denta, aby se přidal na jeho stranu. Je obdivuhodné, kolik prostředků najednou použil, aby si zajistil Harveyho stoprocentní motivaci. Únos, zavraždění jeho lásky nebo vážný dialog v nemocnici o tom, že policejní práce je vlastně k ničemu. Když spojíte toto všechno dohromady, dokážete si spočítat, že Harvey byl skutečně motivován k tomu opustit svůj starý svět a vrhnout se po hlavě do nového života.

2. Neuděláš omeletu, aniž bys nerozbil pár vajec

Tento slavný výrok prohlásil Joker v podání Jacka Nicholsona ve filmu Batman z roku 1989. I při výrobě omelety se musí rozbíjet vajíčka. Toto heslo v překladu z jokerštiny znamená, že k úspěchu jsou zapotřebí oběti. V Jokerově případě jsou to cizí oběti, které jsou potřebné k dosažení jeho úspěchu. Ale ať už je aplikace tohoto motta jakákoliv, přesto musíme uznat, že se často potvrzuje jako pravdivá.

1. Nikdy se nevtírej do rebarbory od cizího chlapa

Hláška „nelez lidem na nervy, milý hochu“ pochází ze stejné scény, jako předchozí moudro o omeletě a vejcích. V původním znění ale Joker řekl: „Never rub another man’s rhubarb.“ Což by se dalo volně přeložit jako: „Nikdy se nevtírej do rebarbory od jiného chlapa.“ Opět musíme překládat nejen z angličtiny, ale i z jokerštiny. Joker chtěl Bruci Waynovi důrazně domluvit, ať si sakra drží odstup od jeho holky. Což je nepsaný morální kodex všech mužů. Nebo by alespoň měl být. Pokud je nějaká žena zadaná, nechte ji laskavě být a najděte si jinou, která je zrovna volná. Venku jich pobíhá spousta.

KOUKNI SE  5 nejsympatičtějších filmových a komiksových záporáků

Pavel Melotík

Zdroje: http://whatculture.com/offbeat/10-life-lessons-learn-joker

http://www.careeraddict.com/5-lessons-bosses-can-learn-from-the-joker-in-the-dark-knight

Předchozí článekVyšel první trailer na akční sci-fi Ready Player One od Stevena Spielberga
Následující článekPrewiew: FIFA 18 Christiano Ronaldo je tváří nového dílu

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

fifteen − 8 =