5 nejděsivějších knih posledního desetiletí

Někteří z nás se občas rádi tak trochu bojí. Knihy s hororovou tématikou jsou k tomuto účelu jako stvořené – nejenže nám umožňují bát se pěkně v bezpečí a pohodlí domova, ale především podněcují fantazii, která se posléze stává tím nejlepším zdrojem strachu vůbec. Pod náporem děsivých podnětů totiž dokáže vytvořit tak znepokojivé výjevy, že stačí pouhé zaskřípání podlahy a ještě před chvílí bezpečný pokoj se rázem mění v děsivé místo plné strašidelných stínů a nebezpečných zákoutí. Nachystejte si správnou atmosféru (mihotavé slabé světlo lampy a hluboká noc za oknem podmínkou) a připravte se vpustit k sobě strach – představuji vám pětici titulů, které dokážou vyděsit stejně, ne-li více, než leckteré hororové snímky převedené na filmové plátno.

The ReplacementProzření Mary DyerovéPojď blížČerná krabiceDoktor spánek

The Replacement (Brena Yovanoff)

Obyvatelé městečka pociťují přítomnost čehosi temného. Jednou za čas zde totiž dochází k záměnám, během nichž bývají některé děti nahrazeny nepříliš dokonalými dvojníky. Tyto kopie však brzy po výměně umírají, protože v našem světě nedokáží žít. Nebo alespoň většina z nich. Vypravěčem příběhu je jeden z „náhradníků“, kterému se mezi lidmi daří přežívat už šestnáct let. Kniha se prozatím bohužel nedočkala českého překladu, proto si zdejší hororovou atmosféru mohou vychutnat pouze čtenáři znalí angličtiny.

Prozření Mary Dyerové (Michelle Hodkin)

Kdyby si lidé mohli zvolit, jakou speciální schopnost by chtěli získat, většina z nich by si nejspíš vybrala létání, dovednost číst mysl nebo být neviditelnými. Mara Dyerová nemá ani jednu z nich. Zato ovšem často cítí strach a vztek. Když jednoho dne vejde do místnosti plné brouků, kteří po jejím odchodu zůstanou zcela bez života, teprve tehdy si dívka uvědomí svoji podivnou sílu. Kniha je prvním dílem plánované trilogie a ačkoliv spadá do kategorie Young Adult, na děsivosti jí to ani v nejmenším neubírá.

KOUKNI SE  Letní čtení pro muže

Přijď blíž (Sara Gran)

Příběh sleduje Amandu, nadějnou architektku, která se jednoho dne začne chovat… jinak. Oplzlé zprávy nadřízenému, krádeže v obchodě, náhlé záchvěvy krutosti a intenzivní sexuální fantazie – to je jen zběžný výčet podivností, které se staly běžnou součástí jejího života. A žena, která ji ve snech pronásleduje už od dětství, se objevuje stále častěji. Příběh kombinující pozemské a nadpřirozené prvky nabízí mrazivé momenty od začátku vyprávění až do jeho konce.

Černá krabice (Joe Hill)

Když si stárnoucí rocker Judas Coyne přes internet koupí ducha, pokládá jej za pouhou kuriozitu rozšiřující jeho sbírku pamětihodností. Skutečnost, že by se mohlo začít dít něco nepřirozeného, nebere vůbec v potaz. Nebo alespoň do té doby, než jej poprvé uvidí. Joe Hill dokazuje, že je schopen vytvářet stejně znepokojivé příběhy jako jeho otec Stephen King, a díky napínavé atmosféře čtenáře vtáhnout do děje a už jej nepustit.

Doktor spánek (Stephen King)

Jistě se všichni shodneme na tom, že by byl seznam nejděsivějších knih bez účasti krále hororu poněkud nekompletní. Je opravdu těžké vybrat Kingovu nejděsivější knihu (obzvlášť když, přiznejme si to, by celý článek mohl být zaplněn tituly pouze od něj). Doktor spánek, volné pokračování románu Osvícení z roku 1977, který se dočkal rovněž filmového zpracování, přináší opětovné setkání s hlavními hrdiny původního díla a především stejně kvalitní porci strachu, který i zde pramení z nadpřirozeného zdroje.

KOUKNI SE  Top 5 knih z nakladatelství Jota aneb Které knihy vám nesmí uniknout

Monika Pospíšilová

Úvodní foto: Pixabay.com

Obrázky v textu: Kosmas.cz

Předchozí článekRecenze: Černá zem – minulost, kterou nesmíme dovolit zopakovat
Další článek9 rad, jak vychovávat šťastné dítě

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

1 × 1 =