5 her, které vás nechají vyhladit lidstvo

Když jde o ohrožení lidstva, ve hrách býváme na straně těch, kteří se ho snaží chránit. Ale existují výjimky. Propracované hry, které vám jen dávají možnost lidstvo vyhladit, ale i hry, kde je zničení lidstva vaším jediným cílem. Takže ať už bažíte po hře s originálním námětem, nebo máte otravné sousedy a chcete si na lidstvu vylít zlost, tyhle hry vás určitě budou zajímat.

Plague Inc: Evolved

Způsob: Smrtící epidemie

Řádění smrtící epidemie je oblíbeným tématem katastrofických filmů už desítky let. Ve světě her se pak toto téma uchytilo především v podobě zombie epidemií. My hráči prostě rádi máme do čeho střílet no.

Plague Inc: Evolved ovšem přišla s daleko originálnější myšlenkou. Místo abyste se snažili lidstvo zachránit, snažíte se ho vyhladit. K dispozici máte obyčejné viry a bakterie, ale i biologické zbraně, které se vymkly kontrole, nebo inteligentní parazity a zombie virus. Hra obsahuje i úplné absurdity v podobě hry za upíry a za inteligentní opice. V posledním případě je vaším úkolem nakazit co nejvíc opic „inteligencí“ a postupně převzít vládu nad světem.

Byla by ale chyba dívat se na Plague Inc jako na jednoduchou hříčku. Jde o překvapivě hlubokou strategii. Vaše nemoc je na začátku slabá. Musíte ji šířit, abyste získali evoluční body, které následně utratíte za mutace. Takže třeba přidáte své bakterii rezistenci na antibiotika, nebo ji umožníte šířit se vodou. Takových schopností si postupně odemknete desítky a s jejich pomocí si ze svého „mazlíčka“ vypipláte pochodující Smrt, která bude lidi kosit po stovkách milionů.

Mass Effect 3

Způsob: Zničující mimozemská invaze

Tak počkat, tady něco nesedí. V trilogii Mass Effect se přece naopak snažíme Zemi a celou galaxii ochránit! To je sice pravda, ale vůbec se to nevylučuje s tím, že v určité chvíli můžeme nechat lidstvo vyhladit. Ale hezky od začátku.

Trilogie Mass Effect se odehrává více než 150 let v budoucnosti a pojednává o skrytém nebezpečí, které číhá za hranicemi naší galaxie. Reapeři, mocná rasa inteligentních strojů, v pravidelných cyklech (50 000 let) provádějí invaze do Mléčné dráhy, kde pak „sklidí“ (de facto vyvraždí) veškerý inteligentní život.
V prvních dvou dílech jsme v kůži velitele Sheparda něco jako konspirační teoretici, kterým buď nikdo nevěří, nebo se jim každý posmívá. V díle třetím už ovšem k invazi skutečně dojde a vysmívaná teorie se stává realitou. Na samém konci třetího dílu stojíme před rozhodnutím, co s celou galaxií bude. Existují 4 možnosti, z nichž 3 Reapery zastaví a v galaxii zavládne mír.

Ale existuje ještě možnost čtvrtá, přidaná dodatečně, která ty předchozí odmítá. Shepard tak stojí přímo před šancí ukončit celou válku. A nemusí to udělat! Může klidně nechat Reapery své děsivé dílo dokončit. Můžete tak nechat vyhladit nejen lidstvo, ale i všechen ostatní život v naší galaxii. Biliony životů.

Civilization

Způsob: Jaderné zbraně

Pokud chcete v sérii Civilization zničit svět, musíte k tomu použít staré dobré jaderné zbraně. Samozřejmě je to běh na dlouhou trať, protože v téhle tahové strategii začínáte jako kmen kdesi v pustině, někdy v období neolitu.

Cesta od vynálezu kola k jaderným zbraním a družicím bude sice dlouhá a strastiplná, ale zato velmi zábavná. Během několika stovek kol a desítek hodin hraní projdete starověkem, středověkem, průmyslovou revolucí a dalšími etapami lidských dějin. Z nomádského kmene bude obrovský národ, ovládající rozsáhlá území. A při pohledu na síť silnic a železnic, jaderné elektrárny a automatizované továrny zamáčknete nostalgickou slzu, protože vše, s čím jste začínali, bylo pár věcí v ranci přes rameno.

Důležitým prvkem hry je i válčení. Začínáte s palicemi a přes bojové vozy, rytíře a mušketýry se propracujete konečně i k těm jaderným zbraním. Nikdo vás pochopitelně nenutí je používat. Ale pokud toužíte po tom stisknout červené tlačítko a nechat svět zaplavit radioaktivitou, nic vám nebrání. Můžete tak z celého světa učinit neobyvatelné místo plné ruin starého světa, kde přežívá a postupně umírá hrstka přeživších.

Call of Duty: Black Ops

Způsob: Jaderné zbraně

Tuhle perličku byste v základní hře hledali marně. Call of Duty: Black Ops je střílečka, která vás zavede třeba do Vietnamu nebo na Kubu během studené války. Potud v pořádku a drží se jakž takž v mantinelech reality. Tedy relativně, v porovnání s tím, co přijde teď. Jako bonus totiž hra obsahuje i Zombie mod. Sami nebo v kooperativní hře s přáteli na několika mapách čelíte čím dál tím silnějším vlnám nemrtvých. Nakonec se probojujete až na tajnou základnu na Měsíci.

A právě tady máte příležitost Zemi ozdobit několika slušivými atomovými hříbky. Pokud dodržíte správný postup, který je natolik sofistikovaný, že jen jeho popis by vydal na samostatný článek (ZDE), můžete spustit patřičný easter egg. Pak už stačí jen vyjít na nějaké hezké místečko, odkud máte na modrou planetu hezký výhled a užít si parádní světelnou show při zničení lidstva. Navíc si tím odemknete skrytý achievement. Trefně nazvaný „The Big Bang Theory“.

DEFCON

Způsob: Třetí světová válka, jaderné zbraně

Pokud byste si slovo Defcon vygooglili, zjistili byste, že je to stupnice udávající míru pohotovosti a připravenosti ozbrojených sil USA. Stupeň 5 není ničím zvláštní, je to prostě normální stav připravenosti. 4 znamená jen zvýšenou pohotovost zpravodajských a bezpečnostních složek státu. 3 už zvýšenou připravenost veškerých ozbrojených sil. 2 pak připravenost ještě zvyšuje a je to poslední stupeň před válkou. Jednička pak znamená válku.

A ve hře DEFCON půjde samozřejmě hlavně o stupeň první. Předchozí stupně znamenají hlavně rozmisťování vašich sil v podobě letectva a námořnictva (kdo by v jaderné válce potřeboval pěchotu?) po světě. A až během stupně 1 dostanete do rukou jaderné zbraně. Pak už má vše rychlý spád (jak jinak) a naši milou planetu hyzdí jeden výbuch za druhým. Cíl je prostý – chránit vlastní obyvatelstvo a zároveň vyhladit obyvatelstvo nepřátelské.

 

Jan Marek

Předchozí článekTrailer: Matt Damon nakope zadky gangsterům v akčním krimi Suburbicon
Následující článekRecenze: Odplata – teroristický útok poznamenal všechny a přijde znovu

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

eighteen − eleven =