4 nejlepší hororoví spisovatelé

4 nejlepší hororoví spisovatelé
4 nejlepší hororoví spisovatelé

Máte chuť se příjemně bát a nebo se přímo podělat strachy? Nemáte po ruce ale žádný zajímavý a nelaciný filmový kousek? Sáhněte po hororových knížkách. Že jsou knížky nuda a nepřinutí vás podívat se před spaním pod postel? Omyl. Existují spisovatelé, kteří hororové knihy dotáhli k dokonalosti. A jak moc se budete klepat strachy záleží jenom a jenom na uzdě vaší fantazie.

1. Alan Edgar Poe

Jáma a kyvadlo a jiné povídky

A. E. Poe může vypadat jako vopruz, protože dost z nás si jeho jméno vybaví z učebnice literatury pro střední školy. Přesto, že patří do osnov středoškolského učiva, není to žádný nudař a ve své době to uměl rozbalit jako málo kdo.

Poe psal básně, povídky i romány. Dal základ propracovaným detektivkám a science fiction ve velmi rané podobě. I když to byl velmi všestranný spisovatel, všechna jeho díla pojí dost temná atmosféra, ze které až mrazí. Nemusel ve svých dílech prolévat litry krve a popisovat nechutné detaily. O strašidelný nádech nebo napětí se postaraly dokonale výstižné popisy psychiky postav.

Alan Edgar Poe vás nejspíš nepřiková strachy ke křeslu, pokud ale chcete cítit pořádné mrazení a oceníte složitější psychologii děl a jejich provázanost, určitě po jeho díle sáhněte. Za přečtení určitě stojí známý Havran a knihy povídek, kde nesmí chybět klasika jako Černý kocour nebo Jáma a kyvadlo.

Z neznámého světa a další příběhy

Pokud vás zaujala propracovaná psychologie Poeových postav, věřte, že H. P. Lovecraft šel ještě o krok dál. Sám podivín s pověstí výstředního samotáře zabývajícího se divnými věcmi byl fascinován možností vesmírného života a lidským šílenstvím, což byly také hlavní motivy jeho děl.

KOUKNI SE  Top 5 knih z nakladatelství Jota aneb Které knihy vám nesmí uniknout

V jeho dílech je často realita jen pouhý relativní klam, který ovlivňuje a tvaruje kosmické dění, bez možnosti jej ovlivnit. Temné příběhy tvoří lidská omezenost a neschopnost dohlížet následky svých činů, což ústí dokonale popsaným šílenstvím.

Lovecraft svá díla píše až chladnokrevně, bez zbytečných emocí, jakoby z pohledu nestranného pozorovatele, což samo o sobě působí temně a chladně. Realistické popisy chování postav vedoucí k naprostému zešílení a tragédiím už jsou jen třešnička na dortu hororových děl.

Své motivy i um zaujmout a paralyzovat popisuje v díle Nadpřirozená hrůza v literatuře, kde právě definuje hororový žánr v moderní podobě.

3. Gillian Flynn

Zmizelá

Vraždy, manipulace a psychický teror. To spojuje díla současné spisovatelky Gillian Flynn. Na rozdíl od předchozích autorů je Flinn více naturalistická a surovější, přesto psychologie hraje v jejich dílech velkou roli.

Gillian Flynn má na svém kontě teprve tři knihy, do podvědomí hororových fanoušků už se

ale zapsala natrvalo. Nebrání se nechutnostem ani příliš tvrdým popisům, krev na stránkách jejích knih potkáte často. Díru do světa udělala s novelou Zmizelá. Psychologická hra nemocné manipulátorky s dokonale vystiženým paradigmatem příběhu je něco, co se v knižní scéně dosud neobjevilo.

Dílům autorky na kvalitně mírně ubírá až příliš nereálná propracovanost příběhů. Tam kde selhává originalita a nepředvídatelnost, dotahuje klasická hororová nechutnost.

4. Stephen King

Pod kopulí

Nakonec samozřejmě nemůže chybět hororová jednička, pan spisovatel Stephen King. Nemá smysl doporučovat jednotlivá díla, protože jich napsal snad stovky. Arzenál Kingových hororů je tak různorodý, že na popularitě a oblíbenosti románů se neshodnou ani jeho skalní fanoušci.

KOUKNI SE  Náruč plná letního čtení

King za léta své kariéry dokázal stvořit nespočet světů a postav, které jsou tak reálné, že máte pocit, jako byste je denně potkávali. Umí perfektně vystihnout myšlenkové pochody svých hrdinů, a úplně každá, i ta nejméně podstatná postava, je dokonale propracovaná a její jednání má smysl, který zapadá do celého děje.

Stephen King vám zmrazí krev v žilách hororovými scénami jako z prvotřídního krváku i živým a představitelným chováním románových postav. Spisovatel ovládá duchařinu, klasickou hororovou scénu i psychologickou hru. Každé dílo je jiné, a přesto jsou všechna skvělá.

Ať už sáhnete po tisícistránkovém trháku To, o kterém jste v poslední době určitě hodně slyšeli, relativně „nudnému“ příběhu s odzbrojujícím koncem Geraldova hra, Kingově nadpřirozené prvotině Carrie, dramatické Misery, a nebo kterékoliv další knížce, určitě najdete svoji Kingovskou srdcovku.

 

Autor: Martina Zoubková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

1 × 1 =