10 nejlepších filmových klaďasů všech dob

Ať už bojují proti zločinu nebo chrání spravedlnost, filmoví hrdinové jsou neodmyslitelnou součástí popkultury a patří mezi nezapomenutelné ikony. Přinášíme vám 10 nejlepších filmových klaďasů, kteří nám neodmyslitelně přirostli k srdci.

10. James Bond

Na desátou pozici jsme chtěli dát hrdinu, který bude symbolem nezkrotné síly. Někoho jako Herkules, RoboCop nebo Terminátor, kteří zničí vše, co jim stojí v cestě. Do této kategorie spadá i většina superhrdinů a tajní agenti jako Ethan Hunt z Mission Impossible nebo Jason Bourne. 

Z této kategorie vyplynul jako vítěz Bond. James Bond. Protože dobře působí na lidi, aniž by se musel snažit, je smrtící, aniž by nadělal hluk a je neviditelný, aniž by používal magii. A to je důvod, proč tato postava funguje napříč všemi filmy. James Bond je idol, kterým by chtěl být každý. Filmaři vynaložili spoustu úsilí, aby se divák dokázal sžít s pocity Jamese Bonda, a proto jsme schopni během filmu cítit, jako bychom byli on. James Bond dokáže porazit všechny nepřátele, získat si srdce jakékoliv ženy, dokáže se dopravit kamkoliv a udělat prakticky cokoliv.

9. Rocky

Další typ klaďasů ve filmech je ten typ, který se vypracuje z ničeho až na úplnou špičku. Na začátku to bývá nováček nebo člověk, jehož dny slávy jsou už dávno pryč nebo někdo, kdo má ještě dlouhou cestu před sebou, aby dokázal být nejlepší z nejlepších. Nakonec se ale tvrdou dřinou vypracuje na absolutní vrchol nebo dosáhne svého cíle, ačkoli to stálo úplně všechno. Po zhlédnutí filmu s takovým hrdinou si připadáte, že můžete dokázat cokoliv na světě. Mezi takové hrdiny patří například Clarice Starling z Mlčení jehňátek, Anita Montoya z Princezny nevěsty nebo Rannulph Junuh z Legendy o slavném návratu.

Vítězem této kategorie se stává Rocky. Je to někdo, kdo se dokázal vypracovat na vrchol pouhou silou své vůle a tvrdým tréninkem. Rocky předává typicky americkou zprávu o tom, že jakýkoli člověk může být šampión. Je to vlastně i příběh samotného Stallona, který napsal scénář a hrál hlavní roli a probojoval se tímto filmem z neznámého herce mezi Hollywoodskou smetánku. 

8. Ellen Ripley

Další filmoví hrdinové jsou často ti, kteří jsou drsní a vypořádají se se vším, ale vlastně se do celé situace dostali náhodou nebo ani hrdiny nechtěli být. To je třeba John McClane ze Smrtonosné pasti, Katniss Everdeen z Hunger Games nebo Sarah Connor z Terminátora. Dále třeba Marge Gunderson z Farga, pan Smith z Washingtonu nebo Aron Ralston ze 127 hodin.

My jsme ale vybrali Ellen Ripley ze série Vetřelec jako ikonickou hrdinku z této kategorie. Je to obyčejná vesmírná vědkyně, která stojí sama proti mimozemskému monstru, které existuje jen z jediného důvodu – aby zničilo vše, co mu stojí v cestě. Když se díváte na Ellen, tak jí fandíte, aby porazila tu mimozemskou stvůru. Je to vlastně obyčejná žena s podobnou osobností jako mnoho lidí z vašeho okolí. Ale díky tomu, jak se zachovala v neobyčejné situaci, je z ní ikona drsných ženských postav, které se vzepřou zlu a nebojí se do toho pořádně praštit.

7. Tulák Charlie

Ve filmech často vídáváme hrdiny, kteří vždycky všechno zachrání, i když vlastně ani nechtějí. Je to jako kdyby nemohli nevyhrát. Někdy se dokonce snaží všechno pokazit, ale stejně ze všeho vyjdou jako vítězové. Tyto postavy bývají hlavními hrdiny různých komedií, kde vše zachrání díky štěstí nebo prostě díky tomu, že jsou ve správný čas na správném místě. Patří mezi ně třeba Forrest Gump, Frank z Bláznivé střely nebo inspektor Clouseau.

V této kategorii je velmi těžké překonat genialitu, která posunula vývoj filmu o obrovský skok kupředu. Není to nikdo jiný než postava tuláka Charlieho, známá z filmů Charlieho Chaplina, která fascinuje i po více něž osmdesáti letech od svého vzniku. Tato postava obzvláště září ve filmech Světla velkoměsta a Moderní doba. Je to ikona postavy, které je vždycky ve správný čas na správném místě a zachrání ho vždy jen náhoda nebo jeho vlastní důvtip. Není ani sporu o tom, že tulák je klasická ikona dob, kdy byl film ještě v plenkách.

6. Travis Bickle

Kromě typicky čestných hrdinů s nespočtem kladných vlastností, tady máme klaďase, kteří jsou velmi temní a bývají často i příkladem anti-hrdiny. Nikdo by vlastně nechtěl být v jejich kůži ani se jim podobat. Je to například Michael Corleone, muž bez jména, kterému se říká Hodný nebo Jules z Pulp Fiction. My jsme ale vybrali Travise Bickla z Taxikáře.

Travis je osamělý a vraždící maniak. Přišel o všechno a nyní je připraven podniknout radikální a násilné kroky k tomu, aby udělal to, co je v jeho očích správné, ačkoli cestou napáchá spoustu činů, ke kterým se klaďasové obvykle neschylují. Díky Taxikáři se spousta lidí mohla vžít do role někoho, kdo je v podstatě anti-hrdina, a kdo reprezentuje temnou stránku našeho bytí.

5. Rick Blaine

Spousta filmových hrdinů projde v průběhu děje nějakou očistou. V průběhu filmu vidíme, jak se nám hlavní postava mění před očima a často dojde k nějakému vykoupení. Je to například Phil Connors, Erin Brokovich, Will Hunting nebo Walt Kowalski z Gran Torina. 

Jako nejlepšího z těchto hrdinů jsme vybrali Ricka Blaina z Casablanky, který se proměnil z namyšleného cynika na šlechetného patriota. Byl schopen odhodit staré rány minulosti a udělat morálně správné rozhodnutí. Během celého filmu jsme mu fandili, aby tuto proměnu zvládl, a nakonec vyšel jako vítěz nad svým vlastním sobectvím.

4. Sam Křepelka

Spousta filmových žebříčků se zabývá hrdiny, kteří opustili svůj domov nebo svůj každodenní život a vydali se na nezapomenutelné dobrodružství. Mezi takové hrdiny patří třeba Lawrence z Arábie, Neo z Matrixu, Luke Skywalker nebo Chief Brody z Čelistí. 

Jako vítěze této kategorie jsme vybrali Sama Křepelku z Pána prstenů. Protože když se zeptáte jakéhokoliv skalního fanouška trilogie Pán prstenů, jestli je lepší Sam nebo Frodo, ve většině případů se vám dostane odpovědi, že Sam. Proč? Protože Frodo s sebou nosí břímě, které zkrátka nemůže unést. Zlo ho v průběhu trilogie naprosto pohlcuje a on není dostatečně silný na to, aby prsten moci snesl. Sam vždy zůstal jeho věrný a nejbližší přítel, vždy ho zachránil, když došlo na potíže, a neopustil ho ani tehdy, když jej Frodo vyhnal od sebe pryč, ale vrátil se, když to nejvíce potřeboval. Frodo by to bez Sama rozhodně daleko nedotáhl.

3. Superman

Na třetím místě našeho žebříčku bychom rádi ocenili hrdiny, kteří jsou významní z pohledu kultury nebo celého národa. Bojují za spravedlnost a napravují zločiny ve velkém měřítku. Jsou významní, protože reprezentují sílu jednoty a obrovské skupiny lidí. Mezi takové hrdiny patří například Americký sniper, Harry Callahan (Drsný Harry), Aragorn, který je částečně metafora boje proti fašismu, V z V jako Vendeta, který bojuje proti totalitnímu režimu ve Velké Británii, nebo Rambo, který reprezentuje znovuzrození americké síly po porážce ve Vietnamu.

Mezi všemi ikonami nejrůznějších kultur a národů je těžké nevybrat právě Supermana. Ten původně vznikl v komiksu jako postava, která bojuje proti nespravedlnosti a zločinu v Americe a reprezentuje optimismus a naději. Což je něco, co Amerika zoufale potřebovala v době po porážce ve Vietnamu, kdy komiks vznikl. Navíc první film o Supermanovi vznikl v 70. letech po provalení korupčního skandálu Watergate, kdy rezignoval prezident Nixon. Superman tady zkrátka byl vždy, kdy ho Amerika nejvíce potřebovala. Navíc Superman je prakticky neporazitelný, nezastavitelný a vždy najde cestu, jak vše napravit.

2. Robin Hood

Dalším typem hrdinů jsou morální hrdinové. Jsou to ti klaďasové, kteří vždy ví, co je správné, a vždy se postaví na stranu dobra. Je to například Kapitán Amerika, Abraham Lincoln, Zorro, ale my jsme jako vítěze vybrali Robina Hooda.

Robin Hood je typickým příkladem hrdiny, který bohatým bere a chudým dává. Když se vžijeme do role Robina Hooda, připadá nám, že jsme na straně dobra a spravedlnosti, a že jsme nezastavitelní. Robin Hood vždy jasně vidí zlo a taky ví, že je třeba se mu postavit čelem. Je to hrdina, kterému rozhodně nechybí odvaha udělat vždy to, co je morálně správné.

1. Batman

Nikdo nemá větší lásku než ten, kdo položí život za své přátele. Jako poslední kategorii hrdinů jsme vybrali ty hrdiny, kteří dávají v sázku vše, co mají. Nebojí se obětovat úplně všechno, nebo dokonce dát v sázku vlastní život. Často takoví hrdinové ve filmu zemřou, ale žijí v srdcích všech jako symbol. Někteří se stanou symbolem už za svého života. Mezi takové hrdiny patří například Oskar Schindler, Tom Miller ze Zachraňte vojína Ryana, Han Solo, Spartakus nebo Severus Snape.

My jsme jako vítěze této kategorie vybrali Batmana. Konkrétně máme na mysli verzi Batmana z Temného rytíře, kterého režíroval a napsal Christopher Nolan se svým bratrem Jonathanem. Batman je inspirací pro mnohé, protože je jedním z nejuznávanějších, nejoblíbenějších a nejslavnějších hrdinů, ačkoli nemá žádné superschopnosti. Je geniální, bohatý, odvážný a vždy se staví na stranu dobra. Nebojí se být krutý a obětovat vše, co má, jen aby zachránil Gotham a své nejbližší.

Na konci filmu Temný rytíř je jasné, že Joker vyhrál. Povedlo se mu zabít Rachel i Harveyho Denta a město Gotham je na pokraji zhroucení. Batman se ale vzdá svého jména a vezme všechnu vinu na sebe. To znamená, že už nikdy nebude moct být Batman jako dříve. Bude psanec, vyvrhel a město ho bude neprávem nenávidět za všechno, co se stalo. Jemu ale na ničem z toho nezáleží. Chce, aby jeho nejbližší a celé město mohlo žít v pokoji, a aby mohla lidem svitnout naděje na lepší zítřek. Proto je Batman hrdina, kterého si Gotham zasluhuje, ale jakého teď nepotřebuje.

Pavel Melotík

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=__79_jyrKcw

 

Předchozí článekSexy nohy Natalie Dormer
Další článekOd relikvií po dezert – historické romány, které vám nesmí uniknout

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

11 − two =