10 nejlepších dobrodružných filmů všech dob

Toužíte najít starodávný poklad, ale nevíte jak na to? Těchto 10 nejlepších dobrodružných filmů vám zaručeně ukáže, jak se to dělá. Hlavní hrdinové dobrodružných filmů se pořád setkávají s novými honičkami za pokladem v exotických prostředích nebo zažívají nová akční dobrodružství každý den.

10. Tanec s vlky (1990)

Slavné dobrodružné drama režiséra Kevina Costnera získalo celkem 7 Oskarů z 12 nominací, včetně ceny za nejlepší film, režii a scénář. Předlohou filmu Tanec s vlky je stejnojmenný knižní best-seller Michaela Blakea. Blake se později rozhodl své knižní veledílo přepsat jako filmový scénář. Zajímavostí je, že všichni herci se museli naučit základy lakotštiny, indiánského jazyka, který ve filmu používá indiánský kmen Siouxů. I to přispělo k nesmírné autentičnosti příběhu filmu Tanec s vlky, který vypráví o ryzosti přátelství a oddanosti napříč rasami a národnostmi. Zároveň je ale příkladem omezenosti lidského myšlení krutostí a chamtivostí. 

Hlavním hrdinou dobrodružného dramatu Tanec s vlky je poručík Dunbar (Kevin Costner), který je těžce zraněný v bitvě s konfederační armádou a na vlastní žádost poslán do opuštěné pevnosti na západní hranici. Spřátelí se s osamělým vlkem a pokouší se navázat kontakt s poblíž žijícím kmenem Siouxů. Přízeň obezřetných indiánů si získá informací o blížícím se stádě bizonů. Jazykové problémy mu pomáhá překonat ovdovělá Zaťatá pěst, kterou jako dítě bílých osadníků Indiáni unesli. Dunbar, přejmenovaný Siouxi na „Tančí s vlky“, začne žít v indiánské osadě. Líbí se mu jejich způsob života, v němž nachází smysl své existence. Když se chystá jeho svatba se Zaťatou pěstí, je Dunbar zajat oddílem kavalerie, který s ním zachází jako se zrádcem.

9. Cesta do středu Země (1959)

Cesta do středu Země je vůbec prvním filmovým zpracováním stejnojmenného románu od Julesa Verna. Toto filmové zpracování se zaměřuje na charaktery jednotlivých postav a zkoumá lidskou touhu po poznání, která někdy bývá spojena s chamtivostí a ctižádostí. Navzdory faktu, že je tento film už více než 50 let starý, jej kritici stále označují jako nejpovedenější filmové zpracování tohoto příběhu. Tehdejší triky už nám z dnešního pohledu přijdou vtipné a nepovedené. Ale lidská přirozenost a touha po slávě a bohatství se ani po tolika letech nezměnila, a proto je nejstarší filmová Cesta do středu Země stále aktuální.

Na začátku filmu se seznamujeme s profesorem Lindenbrookem (James Mason), pracujícím na univerzitě v Edinburghu. Tomu se dostane do rukou neobvyklá hornina, pocházející z Islandu. V této hornině jsou vyryty značky, které používal vědec Arne Sacnussem. Ten se vydal na výpravu do středu Země a už se nevrátil. Profesor Lindenbrook se rozhodne vypravit v jeho stopách. Vezme s sebou i svoji dceru Jenny a jejího snoubence Aleca. Přidá se k nim i Carla Göteborgová, manželka zesnulého vědce Göteborga, který se pokusil Lindenbrookovi ukrást jeho výpravu. Byl však sám zabit hrabětem Sacnussemem, potomkem Arne Sacnussema.

KOUKNI SE  Report z KVIFF – Běsi ve Varech #2: Indonéské prokletí na dálnici

8. Bílá velryba (1956)

Bílá velryba je další dobrodružný filmový veterán. Bílá velryba byla natočena podle jednoho z nejslavnějších amerických románů všech dob – Moby Dick. Režie se ujal John Huston, který byl čtrnáctkrát nominován na Oskara a dvakrát zvítězil díky dramatu Poklad na Sierra Madre. Film se ve své době stal obrovským úspěchem hlavně díky skvělému výkonu Gregoryho Pecka v hlavní roli kapitána Achaba. O režii snímku se ucházel i Orson Welles, který stojí za kultovním filmem Občan Kane. Studio se nemohlo rozhodnout, kterého režiséra natáčením pověří, a tak se oba režiséři mezi sebou začali hádat. Dopadlo to tak, že film natočil John Huston a Welles si natočil svou vlastní divadelní adaptaci, ve které si zahrál hlavní roli.

Příběh filmu Bílá velryba začíná v roce 1814. V malém přístavním městečku New Bedford se chystá mladý Ishmael na lov. Spolu s indiánským harpunářem Queequegem si najímají loď „Pequod“. Kapitánem velrybářského člunu je Achab, který před lety v boji s bílou velrybou přišel o nohu. Od té doby zvíře pronásleduje s rostoucí nenávistí, která se přenáší i na posádku „Pequodu“, a chce Moby Dicka, jak velrybáři nazývají bílou velrybu, objevit a zabít za každou cenu.

7. Příběh rytíře (2001)

Příběh rytíře zrežíroval Brian Helgeland, který se hlavně proslavil jako scénárista. Napsal například filmy jako Tajemná řeka, L.A. – Přísně tajné nebo drama Odplata. Hlavní role se zhostil Heath Ledger, který se proslavil rolí Jokera v Temném rytíři, za kterou vyhrál Oskara. Bohužel jej nikdy nedostal do rukou, protože ve stejném roce náhle zemřel. 

Romantický dobrodružný příběh se odehrává ve 14. století a vypráví o touze člověka změnit vlastní osud. Neurozený William Thatcher sní už od dětství sen o rytířském životě, rytíři se však mohou stát pouze muži šlechtického původu. William a jeho přátelé – dobrosrdečný Roland a horkokrevný Wat jsou svědky smrti svého pána, rytíře Hectora, těsně před vítězstvím v turnaji. William se navzdory hrozícímu trestu rozhodne obléci brnění zemřelého rytíře a ve jménu přežití dokončit turnaj. Tím započne Williamova proměna v urozeného sira Ulricha von Lichtensteina z Gelderlandu.

KOUKNI SE  Filmová práva na zombie videohru DayZ od českého studia koupili Britové

6. Lawrence z Arábie (1962)

Téměř čtyřhodinový výpravný epos Lawrence z Arábie byl natočen na základě neuvěřitelného autobiografického románu T. E. Lawrence. Obdivuhodný pravdivý příběh z dob 1. světové války se rozhodl zrežírovat David Lean, který je mnohými kritiky označován jako jeden z nejlepších režisérů všech dob. Lawrence z Arábie získal celkem 7 Oskarů a stal se přelomovým dílem světové kinematografie.

Dobrodružný snímek Lawrence z Arábie vypráví o britském důstojníku T. E. Lawrenci, který během dvou let 1. světové války, které strávil v Arábii, dokázal sjednotit arabské kmeny proti Turkům a ještě za svého života se stal legendou mezi světovými vojevůdci.

5. Stůj při mně (1986)

Pokud byste rádi o něco kratší snímek než Lawrence z Arábie, pravděpodobně vás uspokojí dobrodružné drama Stůj při mně, které nemá ani hodinu a půl. Stůj při mně je adaptací slavného románu hororového spisovatele Stephena Kinga, který napsal předlohy k hororům jako Osvícení nebo To. Režie snímku se ujal Rob Reiner, který režíroval filmy Než si pro nás přijde, Pár správných chlapů nebo Princezna Nevěsta. 

Příběh filmu Stůj při mně se odehrává v lesní chatě na okraji Castle Rock. Dvanáctiletý Gordie La Chance spřádá plány na neobvyklý výlet, který by měl navždy změnit jeho život. Jeho nejlepší kamarád Vern totiž slyšel, jak jeho starší bratr mluví s přítelem o nalezení mrtvoly hluboko v lesích a Gordie spolu s bojácným Vernem, tvrďákem Chrisem a odvážným Teddym zorganizuje výpravu za dobrodružstvím, která se změní v odyseu, při níž chlapci poznají především sami sebe.

4. 7 let v Tibetu (1997)

Dobrodružný snímek podle skutečné události jménem 7 let v Tibetu režíroval francouzský režisér Jean-Jacques Annaud, který má na svědomí dramata Jméno růže, Medvěd nebo Černobílý prapor. Hudbu k filmu složil John Williams, který je pravděpodobně nejúspěšnější skladatel filmové hudby současnosti. Byl celkem 41× nominován na Oskara a z těchto nominací si odnesl 5 sošek. Není se tedy čemu divit, když i 7 let v Tibetu získalo nominaci na Oskara a Zlatý glób za nejlepší hudbu. 

7 let v Tibetu je příběhem dobrodružné cesty rakouského horolezce Heinricha Harrera, který se svým přítelem Petrem Aufschneiterem chtěl dobýt vrchol jednoho z nejvyšších štítu Himalájí – Nanga Parbatu. Po útěku ze zajateckého tábora prošel celými Himalájemi až do tajemného světa Tibetu, kde se stal učitelem mladého Dalajlámy. Mezi těmito dvěma lidmi z úplně odlišných světů se rozvinulo přátelství, které jim přineslo moudrost a pro Harrera znamenalo i hluboký vnitřní přerod.

KOUKNI SE  Žluté květy: Podpořte český "spaghetti thriller" od režiséra Králů videa

3. Krvavý diamant (2006)

Krvavý diamant byl natočen jako protest proti prodeji diamantů, které byly do západního světa dovezeny z afrických zemí, kde jsou lidé nuceni opracovávat diamanty v nelidských podmínkách. Režisér Edward Zwick (Poslední samuraj, Glory, Zamilovaný Shakespeare, Traffic – nadvláda gangů) se projektu ujal, aby světu sdělil znepokojující pravdu o nemorálnosti zisku z otrocké práce. A to ukázal na příběhu mladého lovce diamantů, jehož chamtivost se otřásá v základech při pohledu na bídou zmoženou Afriku. Hlavní roli si ve filmu zahrál Leonardo DiCaprio, kterému se touto rolí povedlo získat nominaci na Oskara.

Hlavními postavami dobrodružného příběhu jsou bývalý žoldák, nyní pašerák diamantů (Leonardo DiCaprio) a prostý rybář (Djimon Hounsou), kteří se octnou uprostřed ohně občanské války v Sierra Leone roku 1999. Dva muži spojí své síly v zoufalé misi: znovu získat vzácný růžový diamant nevyčíslitelné hodnoty a zachránit rybářova syna, kterého rebelové odvlekli a naučili zabíjet. 

2. Honba za diamantem (1984)

Za Honbou za diamantem stojí věhlasný režisér Robert Zemeckis, který je známý díky filmům Forrest Gump, Kontakt, Trosečník nebo Návrat do budoucnosti. Kromě toho se mu povedlo natočit zábavnou dobrodružnou komedii, která získala Zlatý glób za nejlepší film roku, a která se za rok dočkala úspěšného pokračování. V hlavní roli uvidíme Michaela Douglase a Kathleen Turner.

Příběh dobrodružné komedie Honba za diamantem se točí okolo spisovatelky, jejíž sestra je unesena lupiči hledajícími neocenitelný klenot v kolumbijské džungli. Rozhodne se sama na vlastní pěst zachránit svoji sestru a setkává se s příjemným dobrodruhem (Michael Douglas) který ji přesvědčí, aby spolu s ním bandity napálila.

1. Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy (1981)

Málokterý dobrodruh se dočkal takové slávy jako Indiana Jones. Steven Spielberg a George Lucas stvořili dílo, které navždy ovlivnilo směr dobrodružných filmů. John Williams složil jednu z nejikoničtějších filmových melodií, kterou zná snad každý fanoušek filmových dobrodruhů. První film ze série o Indiana Jonesovi získal 4 Oskary a byl nominován i na cenu za nejlepší film a režii. V současné době chystá Spielberg již páté pokračování dobrodružné série o Indiana Jonesovi. Samozřejmě nebude chybět Harrison Ford v hlavní roli ani tradiční hudba Johna Williamse.

Pavel Melotík

Předchozí článekPrávě začíná 27. Podzimní knižní veletrh
Následující článekNajdete lék na mor? The Black Death vás vyzývá na souboj s hrozivou epidemií.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

4 × five =