Zhoubné zlo: Hororový hitmaker James Wan skládá poctu italskému giallu

Režisér James Wan se proslavil především svými brutálními horory ve stylu Saw nebo duchařinami Insidius nebo V zajetí démonů. Na chvíli si odběhl k mainstreamovým hitům jako akční Rychle a zběsile 7 nebo superhrdinský blockbuster Aquaman. Se svojí novinkou se vrací ke svým žánrovým kořenům příběhem o dívce Madison, kterou paralyzují neustávající vize strašlivých vražd, které bohužel mají daleko k obyčejným snům. Hitmaker si konečně udělal pauzu od hollywoodských franšíz a natočil osobitou žánrovku, která vzdává hold italským giallo krvávkům.

Wanova novinka sleduje mladou ženu jménem Madison, kterou paralyzují neustávající vize strašlivých vražd. Jak se ukáže, tyto hrůzné činy nejsou jen výplodem fantazie a ve svých snech sleduje skutečné zločiny. Ty podle všeho souvisí s její tajemnou minulostí. Ať už se jí v dětství přihodilo cokoliv, teď se to vrací zpátky. Madison je naprosto ochromená šokujícími vizemi krvavých vražd. Její utrpení se ještě prohloubí, když zjistí, že sny, které ji budí ze spaní, jsou vlastně vizí skutečných událostí.

Snový horor kloubí žánr spaghetti thrillerů a italského giallo krváku

Nízkorozpočtový snímek, kterým režisér zaplňoval mezeru mezi prvním a druhým Aquamanem, slibuje osobitou snovou atmosféru a výrazný vizuál plný sytých barevných tónů, příznačný právě pro giallo filmy. Wan se nebojí odkazovat na kultovní klasiky italského gialla jako je Dario Argento (Temnota, Děs v opeře) nebo Mario Bava (Šest žen pro vraha, Oko ďábla). Atmosféra filmu se drží ve stylu spaghetti thrillerů z 80. a 90. let. Horor sází na snově efektní auru, která je plná představ a halucinogenních sekvencí – představy a halucinace hlavní postavy jsou plné hororových scén, které dávají vzpomenout na legendární slasher Noční můra v Elm Street ve světě krvavého gialla.

KOUKNI SE  Ferry má vlastní seriál. Proč se na něj od listopadu na Netflixu dívat?

Wan se tu nebojí přiznat svoje zalíbení v italských krvácích, které vycházeli z legendárních žlutých paperbacků. Giallo v sobě kloubí hororové, thrillerové a kriminální vody s přesahem do brutálních krvavých výjevů, které se nebojí gore efektů a hektolitrů krve. A přesně na něco v tom stylu bychom se měli tušit. Dojde na patřičně krvavé výjevy, brutální scény a snově duchařsky temné hororové sekvence. Rozporuplná hrdinka trpí hororovými vizemi a pohybuje se ve snovém světě, který se brzy promění v hororovou temnotu.

Pro Jamese Wana napsala scénář Akela Cooper, zodpovědná za poctivou hororovou jednohubku Hell Fest. Námět vymyslel režisér James Wan a herečka Ingrid Bisu, která zároveň ztvárnila jednu z klíčových postav. V hlavní roli se objeví Annabelle WallisMckenna GraceGeorge YoungMaddie HassonJacqueline McKenzie nebo Patricia Velasquez.

Film měl premiéru v českých kinech 9. září.

Viktor H.

Předchozí článekNejlepší herní vozítka, se kterými se můžete svézt
Další článekRecenze: Kate se i přes japonskou atmosféru propadla do filmového suterénu

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

3 × one =