Zákon Helena – Berdychův gang v novém světle

Zákon Helena

Třetího listopadu vstoupil do kin nový český dokument Petry Nesvačilové- Zákon Helena. Premiéru měl na 20. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, kde byl uveden v kinosálech naplněných k prasknutí.

21556226555_02

Autorka v něm zachycuje policistku Helenu Káhnovou. Ta spolu se svým kolegou v 90. letech odhalila a poslala do vězení několik lidí z tzv. Berdychova gangu. Ve filmu se ovšem neobjevuje pouze ona, protože Petře Nesvačilové se podařilo zkontaktovat několik členů, kteří měli svůj trest již za sebou. Ty také přesvědčila, aby se objevili v jejím dokumentu. Mezi těmito členy se nakonec objeví i sám Berdych, se kterým si Nesvačilová dopisovala zatímco byl ve vězení, a kterého později v průběhu filmování propustili.

Výpovědi jednotlivých mužů občas donutí publikum až k smíchu, leč když si uvědomíme, co měli na svědomí, zamrazí nás. Autorce je v průběhu filmování vyhrožováno a i ona začne později pochybovat o tom, o co se tu vlastně snaží. Toto se velmi promítne i ve filmu samotném. Ovšem cílem filmu není rozkrýt síť napojení gangu na policejní orgány ani vyřešit všechny neobjasněné případy spojené s ním. Zabývá se spíše motivací každého z nich a Petra Nesvačilová se tak díky své zvědavosti dostává do detailů, které unikly i policejním vyšetřovatelům.

8

Berdychův gang se díky tomuto počinu dostává znovu do povědomí veřejnosti. Faktem pravděpodobně nejpřekvapivějším je, že Káhnová se s Berdychem normálně vídá. Proč? Bývalý trestanec a policistka, která ho za mříže dostala mají společný zájem- psy. I díky tomuto vidíte, že nejde o dokument, který dělá z tématu thriller nebo drama. Naopak, Nesvačilová se snaží ze svých „subjektů“ dostat lidskost. Najde ji?

KOUKNI SE  Cillian Murphy jako Oppenheimer - život tvůrce jaderné bomby od Nolana

stazeny-soubor

LKol.

csfd.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

5 × 4 =