Whole 30: změní vám život 30 dnů na mase a zelenině?

Whole 30, výživový program
Whole 30 změní vaše stravovací návyky

Whole 30 je měsíční výživový program, v poslední době stále více populární. Ještě aby ne. Slibuje totiž velké věci. Například, že vám změní život. A to už je co říct.

Benefity Whole 30

Zdraví na prvním místě

Program by měl v první řadě srovnat do latě vaše fyzické zdraví. Autoři věří, že většina našich zdravotních problémů pochází z jídla. Během jednoho měsíce zjistíte, které potraviny jsou pro vás vhodné a které naopak váš zdravotní stav zhoršují. Po dokončení Whole 30 může dojít například k vyléčení zánětů, zmizení alergií nebo zmírnění obtíží při cukrovce.

Můžete se také zbavit nekontrolovatelných chutí, které vás trápí. Rádi byste vynechali každodenní zákusek ke kávě? Celý den jíte zdravě, ale večer u televize je vaše odhodlání pryč? Whole 30 řeší také psychiku při jídle a opravuje stravovací návyky.

Chutě vám pomohou dostat pod kontrolu také čerstvé kvalitní suroviny. Dnešní průmyslově upravovaná strava v sobě koncentruje velmi přitažlivé chutě – sladkou, tučnou a slanou, které extrémně stimulují naše centra rozkoše. Naše tělo ale vyhodnotí, že tyto potraviny nepřinášejí žádnou výživu. Proto stále chceme jíst, i když už jsme plní.

Whole 30, změna jídelníčku
Extra porce prázdných kalorií. Whole 30 vás naučí pochutnat si jinak.

 

Další výhody programu

S Whole 30 si neuvěřitelným způsobem usnadníte nakupování. K programu je volně ke stažení seznam, díky kterému se budete v povolených potravinách snadno orientovat. Po překonání prvního týdne, kdy budete v obchodech trochu bloudit, se váš čas strávený nakupováním rapidně zkrátí. Dost pravděpodobně také zhubnete. A to už je slušná řádka benefitů, co myslíte?

KOUKNI SE  Čínská medicína radí ochlazující letní jídla!

Whole 30, výživový program

 

Jak program funguje?

Celá myšlenka vychází z tvrzení, že jídlo naše zdraví buď poškozuje nebo vylepšuje. Není nic mezi tím. Vy teď musíte zjistit, co sedí konkrétně vám.

To provedete tak, že na celých třicet dní vyloučíte z jídelníčku všechno, co by tělu mohlo potenciálně škodit.

Jde o:

  • mléčné výrobky
  • obiloviny
  • luštěniny
  • oleje ze semen
  • cukr, sladidla a alkohol

Děsíte se, co vlastně budete jíst?

Jídelníček se skládá hlavně z masa, zdravých tuků, ořechů, zeleniny a ovoce.

Velký důraz program klade na kvalitní suroviny, ideálně v bio kvalitě nebo od farmářů. U zvířat například hodně závisí na způsobu chovu a na tom, čím bylo zvíře krmeno. Oba faktory se totiž podílejí na kvalitě masa a v konečném důsledku tedy i na vašem zdraví.

V prvním týdnu budete potřebovat víc času při vybírání surovin v obchodě a stejně tak i při jejich přípravě. Můžete Whole 30 vzít jako výzvu naučit se vařit nová jídla a vyzkoušet zvláštní potraviny.

Po třiceti dnech pak rizikové suroviny zkoušíte opět zařazovat a zkoumáte, co se s tělem děje. Pokud se vám bude zdát, že některé potraviny vám nedělají dobře, bylo by vhodné zvážit jejich vyloučení z jídelníčku natrvalo.

Tímto jednoduchým způsobem zjistíte, co konkrétně stojí za vašimi bolestmi hlavy, zadržováním vody, pupínky nebo jiným problémem.

Whole 30, výživový program
Strava na programu Whole 30 je překvapivě pestrá.

 

Něco málo z praxe

Určitě buďte připraveni, že přijde krize. Třetí den programu je hodně označován jako nejtěžší. Začnou se totiž objevovat abstinenční příznaky. Vaše tělo si bude vyžadovat pravidelnou dávku cukru, tyčinek a čokolád. Počítejte s tím a vytrvejte. Na cukru můžete být závislý úplně stejně jako na alkoholu nebo tabáku, což nasvědčuje tomu, že to nebude jednoduché. V těchto případech se doporučuje zvýšit množství přijatých tuků. Přidejte tedy do salátu více olivového oleje a nebo si k jídlu dejte pár oříšků.

KOUKNI SE  Nejlepší jedlé adventní kalendáře

Poslední trochu nepříjemná část celého procesu je neustálé vysvětlování. Proč držíte dietu? Proč nejíte těstoviny? Proč si nedáte colu? Jednoduše si tento článek uložte a všem zvědavcům posílejte místo odpovědi. Neuvěříte, kolik času vám to ušetří.

 

Pokud vás program zaujal, můžete se pustit do knížky Jídlo na prvním místě, kde je Whole 30 do detailu popsáno.

Barbora Zemková

Zdroj obrázků: pixabay.com

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

15 + three =