Shyamalan natočí film Skleněný, pokračování Vyvoleného a Rozpolceného

  1. Filmovým světem vládnou filmy o superhrdinech a režisér M. Night Shyamalan si je toho dobře vědom. Film Skleněný je sequel předchozích dvou snímků Vyvolený a Rozpolcený. Dokáže se M. Night Shyamalan vrátit mezi režisérskou elitu?

Je to už nějaký rok, kdy jsme měli možnost vidět Vyvoleného v hlavní roli s Brucem Willisem, kde na komiksy a hrdinství je spousta odkazů. Chlápek, kterému se nikdy nic nestane, je imunní vůči veškerým nehodám a nadprůměrně silný. Na druhé straně proti němu stoji muž, pro tyto filmy typický záporák, jemuž se naopak stane všechno a všude. Jeho největší zbraní je vypočítavost a tahání za nitky, ale pro jeho smůlu je fyzicky křehký jako sklo, a proto si přezdívá Skleněný. To je také název nového zmiňovaného filmu. Skleněný bude navazovat na film Vyvolený a loňskou novinku Rozpolcený, ve kterém si zahrál hlavní postavu James McAvoy.

 

Chystá se návrat M. Night Shyamalana mezi režisérskou elitu? 

Shyamalan má ve světě velké jméno a to především díky filmům Vyvolený, Šestý smysl a Znamení, ke kterým napsal také scénář. Od těchto snímků uběhlo ale skoro 20 let a během této doby ze sebe nevydal žádný film, který by zabodoval u širší veřejnosti. Teprve minulý rok se rozhodl natočit žánr, díky kterému se mu přezdívá „Mistr napětí“. Rozpolcený byl komorní drama s hororovými prvky a stoupajícím napětím, na jehož konci jsme se dozvěděli, že film se odehrává ve stejném světě jako zmiňovaný Vyvolený.

KOUKNI SE  Uncharted - ze hry na plátna kin

Má se snad Marvel a DC comics bát konkurence?

Jak jsem již zmiňoval na začátku, superhrdinové jsou trendy. Když už Marvel nebo DC vypustí do světa nový film, dá se předpokládat, že bude trhat kasovní rekordy. Je to zásluha hlavně díky komiksům, které mají kořeny daleko v minulosti a zná je široká veřejnost. Nosí kýčovité kostýmy a mají nadpřirozené schopnosti jako třeba vysunovací drápy, schopnost umět létat nebo chrlit laserové paprsky z očí. Tohle u Shyamalana nenajdete. Ten jde na to jinak, víc lidštěji. Jeho hrdinové by se klidně mohli schovat v davu a nic byste nepoznali. Nezachraňují každý den celý svět, ale řeší každodenní lidské problémy, které se můžou stát komukoliv z nás. Marvel a DC jsou obrovské filmové studia a za rok vydají nejméně jeden film, konkurovat se jim může tedy jen kvalitou samotného snímku.

Všichni klíčoví herci se vrátí

Pana Skleněného si nezahraje nikdo jiný, než Samuel Jackson, který si ho po Vyvoleném zopakuje. Doplní ho Bruce Willis, James McAvoy a Anya Taylor-Joy, ta si zahrála unesenou dívku v Rozpolceném. Hrdiny dvou předchozích filmů přitom doplní Spencer Treat Clark a Charlayne Woodard. Jak možná tušíte, jedna se o herce přímo z Vyvoleného. Na scénu se tak vrátí Joseph Dunn (syn Willisova/Davida Dunna) a paní Priceová (matka Jacksona/Elijaha Price). Film by se měl dostat do kin v lednu roku 2019.

KOUKNI SE  Pokračování Texaského masakru už brzo na Netflixu

 

Vojtěch Blažek

Předchozí článekRecenze: Slyším tě všude – telepatie jako recept na lásku?
Následující článekPojďme se bát s nejlepšími thrillery z Dobrých knih