Unikátní dokument nás bere do zákulisí vývoje Kingdom Come

Historické RPG Kingdom Come: Deliverance je na české i světové poměry výjimečným projektem. Téměř nikdo z počátku nevěřil na finanční úspěch realistického a historického RPG a cena jeho vývoje dalece předčila nejen všechny dosavadní české hry, ale i ty nejdražší české filmy. Tvůrci youtubového kanálu Vortex se rozhodli o hře natočit téměř hodinový dokument a my teď už konečně můžeme vidět výsledky jejich práce.

Tvůrcům youtubového kanálu Vortex se povedlo něco výjimečného – nenatočili jen dokument o hře, ale strávili poslední měsíc vývoje hry přímo ve studiu Warhorse. Ve filmu tak najdeme i „obyčejné“ záběry balení sběratelských edic nebo krátké rozhovory s autory hry, ale i naprosto výjimečné záběry, jako jsou třeba pocity vývojářů při vydání hry nebo jejich bezprostřední reakce na první recenze.

I z obecného hlediska se jedná o zajímavý náhled na práci vývojáře – když nás tlačí čas, je lepší se za každou cenu snažit co nejrychleji opravit všechny chyby, ale riskovat, že se zbrklými opravami vytvoří nové, nebo je lepší se soustředit jen na ty největší chyby, ale za to si na jejich opravě dát skutečně záležet? Tuto a podobné otázky zodpovídá hlavní vývojář Daniel Vávra či jeho kolega a spoluzakladatel Warhorse Studios Martin Klíma.

Dokument kromě části vývoje monitoruje třeba i večírek při příležitosti vydání hry, kde sice panuje všeobecné veselí, ale napětí z toho, jaké ohlasy hra bude mít, by se dalo krájet a v mnoha očích je vidět nefalšované dojetí. Autorům dokumentu se zde podařilo krátce vyzpovídat i představitele hlavní postavy hry Jindřicha, kterého si zahrál britský herec Tom McKay. Podle něj se hraní ve hře a ve filmu příliš neliší, ale zkušenost je to v každém případě skvělé. Tom sám hry ale prakticky vůbec nehraje a dokonce nemá ani dostatečně výkonné PC či konzoli, aby si vůbec hru mohl zahrát.

KOUKNI SE  Podrobnosti k DLC Cyberpunk 2077: Phantom Liberty

Napětí vrcholí, když je hra vypuštěna a vývojáři si konečně mohou „listovat“ prvními recenzemi. Zde se hodí připomenout, že ty nebyly úplně příznivé. Hra se potýkala s obrovským množstvím technických problémů, z nichž některé se stále ještě nepodařilo vyřešit. Nervozita je na maximu, zejména když padají průměrné recenze, ale dnes už víme, že Kingdom Come: Deliverance mělo úspěch. První milion kopií se prodal za zhruba tři dny a ještě teď stále mnoho lidí čeká na vychytání všech chyb a na první slevy.

Nezbývá nic než přát Warhorse Studios další úspěchy, aby v Česku i nadále vznikaly tak báječné hry a tak báječné dokumenty o nich. Přečtěte si naši recenzi na Kingdom Come: Deliverance, ze které si hra odnesla 9/10.

 

Jan Marek

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

five + twelve =