Underworld: Blood Wars – upírka Beckinsale v latexu se vrací

Kdo by neznal tuto prozatímní čtyřdílnou filmovou akční hororovou fantasy sérii o věčné válce mezi upíry a lycany/vlkodlaky. Od dob prvního filmu uběhlo již devět let. Čtvrtý snímek v řadě skončil otevřeně, a tak bylo jen otázkou času, kdy se s upírkou Selene opět uvidíme na stříbrných plátnech. V posledních měsících se věci okolo nejnovějšího pokračování daly do pohybu. Pojďme si ale nejdříve stručně připomenout jednotlivé filmy série Underworld až po dosavadní film s podtitulem Probuzení z roku 2012.

Underworld

Vůbec první Underworld přišel do českých kin 27. listopadu 2003. Šlo o režijní debut Lena Wisemana a scénáristický debut Dannyho McBridea. První film vtáhne diváka do děje rychlostí blesku. Vidíme nikdy nekončí375797-162505-selenecí válku mezi upíry a lycany, ale hlavně je nám představená hlavní hrdinka Selene (Kate Beckinsale). Upírka oddaná věci zabít lycany do posledního jedince. Při první konfrontaci si Selene všimne, že lycani mají něco v plánu. Zpočátku z neznámých důvodů pronásledují člověka Michaela (Scott Speedman), který pracuje jako doktor. Selene prohlédne jejich plány a rozhodne se Michaela před vlkodlaky zachránit. Brzy zjistí, že Michaelova krev je chybějícím článkem k vytvoření prvního hybrida (upír/vlkodlak). Selene zjišťuje, že lycany vede Lucian (Michael Sheen), který má být stovky let po smrti. Má podezření, že zastupující vůdce upírů, Kraven (Shane Brolly) spolupracuje s Lucianem. Probouzí Victora (Bill Nighy), prvního z Nesmrtelných. Nakonec se Selene do Michaela zamiluje, což jí jistým způsobem otevírá oči. Na cestě k Michaelově záchraně se dozvídá, že nic čemu věřila a za co bojovala není úplně pravda.

Film se natáčel především v Maďarsku a děj se odehrával pouze v noci nebo v podzemí. Na natáčení Kate Beckinsale navíc poznala svého budoucího manžela, režiséra snímku Lena Wisemana.

Underworld: Evolution

Pokračování dorazilo o tři roky později (v roce 2006). O režii se opět postaral Len Wiseman stejně jako o scénář Danny McBride. Zatímco první film šetří zvraty, ale určitě tam několik najdete, dvojka v tomhle ohledu diváka vůbec nešetří. Začínáme tam, kde jsme skončili. Selene je s křížencem Michaelem na útěku před vlastní rasou. Je probuzen démoničtější upír Marcus (Tony Curran). Když zjistí, že je Victor po smrti, dává mu to příležitost vysvobodit jeho dlouho vězněného bratra Williama (Brian Steele). Je si vědomý, že Selene a Michael jsou hrozbou pro jeho plány. Snaží se je tedy zliunderworld-3-sans-kate-beckinsale-L-y2RJdckvidovat. Selene vyhledá Tanise (Steven Mackintosh), kronikáře upírů. Ten jí prozradí pravdu nejen o její rodině. Ale hlavně kdo je ve skutečnosti tzv. Prvním nesmrtelným – Alexander Corvinus (Derek Jacobi). Selene společně s Michaelem (Scott Speedman) se blíží k osudovému střetnutí s Marcusem a Williamem. Jsou odhalená nová tajemství, která měl Victor, nová poznání a dost možná i nové rasy, mocnější, než všechny doposud.

KOUKNI SE  Killers of the Flower Moon: Vyvražďování Indiánů kvůli ropě s DiCapriem v hlavní roli

Underworld: Evolution se s natáčením přesunul do kanadského Vancoveru ale přetrvalo, že celá stopáž se odehrává v noci. Roli malé Selene si zahrála dcera herečky Kate Beckinsale, Lily Mo Sheen, kterou má z předchozího vztahu s Michaelem Sheenem. Ten si v jedničce zahrál Luciana.

Underworld: Vzpoura Lycanů/Rise of the Lycans

Třetí film vzal za úplně jinou kotvu. Do kin dorazil v roce 2009. Lena Wisemana vystřídal na postu režiséra Patrick Tatopoulos – jediný film, který kdy režíroval. Scénář napsal opět Danny McBride za přispění Dirka Blac518fE9V-juLkmana a Howarda McCaina. Dějově se film vrací na samotný počátek budoucí války mezi upíry a vlkodlaky. Tudíž se vrací staré známé postavy z prvního Underworldu a také pár nových.

Vše začalo za dávných dob, kdy lycani byli chováni jako takoví domácí mazlíčci pod tvrdou rukou upírů. Sledujeme životní příběh mladého lycana Luciana (Michael Sheen). Ze začátku jako jediný se bouří proti otroctví lycanů a rychle se stává vůdcem. Sjednocuje utlačované vlkodlaky a chystá vzpouru proti místnímu králi upírů Victorovi (Bill Nighy). I Lucian má slabost. Tou je Victorova jediná dcera Sonja (Rhona Mitra). Svou lásku totiž tají. Poté, co Victor vezme Lucianovi vše, co kdy miloval, propuká vzpoura všech lycanů. Bitva, za osvobozením, kterou lycani vyhrávají, se stává počáteční jiskrou války, která potrvá až do dnešních dní.

KOUKNI SE  Trailer: Costnerova pohádka z Divokého západu s názvem Horizon

Došlo k další změně natáčení. Tentokrát to byl filmařsky velice oblíbený Nový Zéland. Natočení prequelu se s příliš kladnou odezvou nesetkalo. Spousta fanoušků série považuje Vzpouru lycanů za nejslabší díl série.

Underworld: Probuzení/Awakening

Po dalších třech letech (2012) přišel do kin čtvrtý a dočasně poslední díl série. O režii se postarala švédská dvojice Måns Mårlind a Björn Stein. Naplno se k sérii vrátil Len Wiseman v pozici scénáristy a spolu s Johnem Hlavinem, J. Michaelem Straczynskim a Allison Burnett napsali scénář k filmu.

Od událostí ve dvojce uplynulo 15 let. Lidstvo odhalilo existenci upírů a lycanů a odstartovalo novou válku s cílem obě rasy vyhladit. Selene se pr1aobouzí z jakési lidmi vytvořené hibernace v laboratořích Antigenu, korporace, která se pokouší vyvinout lék proti virům, které zapříčinily existenci obou ras. Po Michaelovi není ani památky, ale záhy zjistí, že v kryogenním spánku porodila dceru Eve (India Eisley). V zoufalé snaze najít úkryt pro své dítě, se ocitá ve světě, kde jsou upíři na pokraji vyhubení. V jednom klanu, ukrývajícím se v podzemí, nalezne spojence v podobě mladého upíra Davida (Theo James). Začíná krvavý boj se společností Antigen, která se snaží zabít Selene i její dceru. Jenomže i samotní lidé mají spoustu šokujících tajemství. Jedním z nich je utajovaný projekt na tvorbu geneticky vylepšených superlycanů pod vedením Dr. Jacoba Lanea (Stephen Rea).

První snímek filmové série, který nemá děj zasazen do Evropy ale do Ameriky. Film je také nejdražším dílem série s rozpočtem 70 milionů dolarů. Natáčení se vrátilo do Vancoveru a okolí.

KOUKNI SE  Furiosa: První trailer pro Ságu Šíleného Maxe

Underworld: Blood Wars

V pořadí pátý snímek na své uvedení do kin zatím čeká. Na post režie poprvé usedne žena, Anna Foerster. Na svědomí má režisérskou práci k seriálům Myšlenky zločince, Vzpomínky, Cizinka, atd. Jako kameramanka úřadovala u snímků Anonym nebo Útok na Bílý dům. Je známější jako kameramanka a tvůrkyně speciálních efektů. Tak uvidíme, jak jí půjde režie celovečerního filmu. Na scénáři pracuje Cory Goodman (Kazatel, Poslední lovec čarodějnic). Natáčení se od dob jedničky vrací do Evropy. Konkrétně přímo do České republiky. Ješunderworld-blood-warstě není jisté, jestli je všem natáčecím dnům konec, ale natáčelo se hlavně v Praze, na zámku Kačina a v chrámu svaté Barbory v Kutné hoře.

Režisérka bedlivě střeží veškeré informace okolo děje filmu. Doteď se neví, jaký bude příběh, a tak internet zaplňují pouze spekulace. Jedno víme přesně, a to herecké obsazení. V roli upírky Selene se samozřejmě vrátí Kate Beckinsale. Z Underworldu: Probuzení se znovu shledáme s upírem Davidem (Theo James) a jeho otcem Thomasem (Charles Dance). Nově příchozími jsou Tobias Menzies jako Maurius, zapomenutý nový lycanský vůdce. Lara Pulver jako Semira, divoce ambiciózní upírka. Doplní je herci James Faulkner, Peter Andersson, Bradley James, Daisy Head a začínající herečka Clementine Nicholson. V seznamu nefiguruje jméno Scotta Speedmana (kříženec Michael) ani Indiy Eisley (dcera Eve). Vypadá to, že tyto dvě postavy ze čtyřky se v novém pokračování už neobjeví.

Záhadou zůstává odložení premiéry ze 14. října 2016 až na 6. ledna 2017. To jsou skoro tři měsíce a ne vždy takové zásahy do posunutí premiéry působí pozitivně. Nicméně uvidíme snad na začátku příštího roku, s čím se studia Screen Gems a Lakeshore Entertainment vytasí.

 

Ondřej Blahut

 

www.imdb.com, www.collider.com, www.comingsoon.net

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

one × two =