Trailer: Mocný vládce Oz

Už za tři měsíce vtrhne do kin osoba, která se v prostředí amerických škol a školek zapsala za více jak jedno století jako nesmazatelný kult. Tou osobou není nikdo jiní než čaroděj Oz, pán stejnojmenné pohádkové říše. V březnu bude k vidění jeho poslední ztvárnění. Přestože film vzniká pod střechou studia Walt Disney, trailer slibuje vizuální podívanou i pro diváky s absolvovanou školní docházkou.

Čaroděj Oz se (nejen) do amerických domácností vkrádá od počátku 20. století hned dvěma způsoby: jako novela z pera L. Franka Bauma (1900) nebo skrze oz-great-powerful-james-francoobrazovku. Z té je nejznámější filmové zpracování úplně prvního svazku z původně čtrnáctidílné série. Čaroděj ze země Oz je léty prověřenou klasikou už od roku 1939. Mimo výše zmíněné dílo s Judy Garland v roli Dorotky je osoba Oze tak populární, že počet nejen filmových, televizních, ale i divadelních adaptací čítá v současnosti ne desítky, ale stovky. Odkazy na populární dětskou fantasy najde pozorný divák i ve snímcích jako je Matrix nebo Avatar.

Mocný vládce Oz předchází děj Baumovy prvotiny. Divák se tak seznámí s mocným Ozem ještě v době, kdy byl pouhým Oscarem Diggsem, cirkusovým kouzelníkem pochybných mravů, který se z uprášeného Kansasu dostane do země Oz. Tam si má užívat jen bohatství a slávy, dokud mu cestu nezkříží tři čarodějnice: Theodora, Evanora a Glinda. Oscar je tak nechtěně zatažen do problémů epických rozměrům, kterým je země Oz nucena čelit. Mladý kouzelník musí přijít na to, kdo je dobrý a kdo zlý předtím, než bude příliš pozdě.

KOUKNI SE  IFFKV 2023: festivalová přehlídka ve Varech právě začíná

Režie nejnovější výpravy do kouzelné země Oz se ujal Sam Raimi prověřený všemi třemi díly Spider-Mana. Do role Oze obsadil multifunkčního Jamese Franca, který má letošní diář přecpaný Oz-The-Great-and-Powerful-11k prasknutí a k vidění bude ještě minimálně pětkrát. Trio krásných a neméně mocných čarodějek tvoří Mila Kunis, Rachel Weisz a Michelle Williams. Hudbu k filmu nakonec složil Danny Elfman, přestože všechno dlouho svědčilo v pravý opak. Po spolupráci na Spider-Manovi se Elfman nechal slyšet, že by se raději vrátil k zaměstnání číšníka, než aby se u filmu znovu potkal s Raimim.

Na výsledek jejich spolupráce se ostatně můžete podívat v traileru.

V druhém si pak můžete připomenout slavnou adaptaci z roku 1939.

 

V českých kinech bude Mocný vládce Oz k vidění od 7. 3. 2013.

Zuzana Hofmanová

Předchozí článekRecenze: Frankenweenie: Domácí mazlíček
Další článekSeriál Anger Management: druhá série již 17. ledna

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

3 × 3 =