TOP seriály ze středoškolského prostředí

S oblíbeností streamovacích služeb, jako je Netflix, HBO Go a další, roste poptávka po pořadech především pro nejmladší generaci. Filmy z prostředí teenagerů tu byly vždy, avšak nyní se dává obrovský prostor pro jejich seriálové provedení. Přestože na první pohled vypadají velmi lacině a bez hlubší umělecké hodnoty, staly zajímavým a mnohdy pravdivým náhledem do života dospívajících. Často se věnují aktuálním problémům odehrávajícím se na střední škole. Otevírají témata jako rasismus, sexuální násilí, psychické zdraví, drogy a šikanu. Většina těchto seriálů se sice odehrává na americké půdě, ale na spoustu obdobných problémů můžeme narazit i kdekoliv jinde ve světě.

Ve výběru přinášíme TOP 5 seriálů s touto tématikou.

5

Proč? 13 x proto (2017)

Tento seriál se stal jedním z prvních průkopníků středoškolské tématiky. První díl vyšel v produkci Netflixu v roce 2017 a nyní jsou natočeny již 4 řady. Hned první díl se zabývá velmi silnými motivy sebevraždy, násilí a šikany. Zobrazuje americkou střední školu spíše jako bojiště než místo pro vzdělávání. Jedná se sice stále o snímek pro teenagery, který je zaměřen na lásku a vše, co se kolem ní děje, přesto se ale jedná také o psychologický seriál.

Hlavní hrdinka Hannah Baker v prvním díle spáchá sebevraždu. Natočí 13 audio nahrávek, které popisují, proč se rozhodla ukončit svůj život. Každou z nich věnovala jednomu člověku, jenž je z části zodpovědný za její smrt. Divák má možnost sledovat vývoj všech postav a postupně si hledat své oblíbence. Zároveň Hannah rozhodně není vylíčená jako dokonalá osoba a se všemi ostatními hrdiny patří k nevyrovnaným středoškolákům, kteří hledají sami sebe. Velkou roli zde hrají psychické problémy, kyberšikana, návykové látky a sexuální násilí. Seriál zajímavou formou upozorňuje na tabuizovaná témata, jakým se ale bohužel v prostředí střední školy těžko vyhnete.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s křesťanskou tematikou
4

Sexuální výchova (2019)

Seriál Sex Education patří ke komediální tvorbě. Autoři se zde zaměřují na vztahové peripetie středoškoláků, a především získávání znalostí v oblasti sexu. Přestože se jedná v zásadě o vtipný příběh o trochu trapném Otisovi, který díky znalostem od matky sexuální terapeutky začne dávat spolužákům „lekce sexuální výchovy“, nejedná se o seriál bez pointy.

Série ukazuje dnešní americkou společnost, která se sice tváří velmi otevřeně, přesto je pro dospívající sexuální výchova tabu. Studenti se zde potýkají s různými partnerskými problémy a paradoxně jim dokáže nejlépe poradit samotářský Otis, jenž nemá v této oblasti žádné zkušenosti. On sám je dlouho nešťastně zamilovaný do rebelské spolužačky a působí celkem neschopně.

Tento projekt se stal dalším seriálem pro teenagery, který zajímavou a vtipnou formou ukazuje na problémy dospívajících. A pobaví se u něj i dospělí.

3

Elita (2018)

Tentokrát se z USA přeneseme na evropský kontinent, konkrétně do Španělska. Diváci se ocitnou na elitní střední škole pro místní smetánku. Průběh nového roku mezi bohatými dětmi naruší několik chudších studentů, kteří získají stipendium díky katastrofě, jež se odehrála na jejich bývalé škole.

Seriál zobrazuje předsudky vyšší společenské třídy k té nižší a zároveň se zabývá problematikou rasismu vůči muslimské menšině. Mezi stipendijními studenty se totiž ocitne dívka Nadia, jejíž rodina pochází z Palestiny. Dále se snímek zabývá otázkami drog a nerovného přístupu policie k bohatým a chudým.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s mimozemšťany
2

Krasotinky (2020)

Tento seriál se odehrává na prestižní baletní škole. Na začátku jsme svědky (sebe)vraždy jedné ze studentek, která se vyšetřuje posléze napříč všemi díly. Hlavní roli zde hrají vztahy mezi jednotlivými žáky. Perfektně je zde popsána soutěživá atmosféra umělecké školy. Studenti jsou hnáni k co nejlepším sportovním výkonům a pro obsazení do hlavní role udělají téměř cokoliv. Zradí kamarády. Riskují vlastní zdraví. A někteří jsou schopni i vraždit.

1

Euforie (2019)

Tento pořad patří asi k „nejartovějším“ seriálům z našeho výběru. Jedná se o dramatický snímek ze života několika amerických teenagerů, kteří objevují své osobnosti a posléze i hranice. Hlavní hrdinka Rue (Zendaya) má diagnostikovanou maniodepresivní poruchu a je závislá na drogách. Matka ji považuje za nezvladatelnou. Rue se začíná seznamovat s tajemnou a originální Jules, jež se právě přistěhuje.

Všichni vystupující studenti jsou nějakým způsobem nespokojeni sami se sebou. Ať už se jedná o vlastní tělo, duši nebo sexualitu. Každý z nich se snaží nalézt sám sebe a své hranice. Na pozadí milostného vzplanutí mezi Rue a Jules řeší jejich spolužáci návykové látky, psychické problémy, kyberšikanu a prostituci.

Euforii bych zařadila mezi nejemotivnější seriály pro teenagery a za mě nejlépe vystihuje problémy ztracenosti dospívající generace.

Ema Polívková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

two + 4 =