Top 5 kultovních slasher hororů, které si nesmíte nechat ujít

Top 5 kultovních

Hororové filmy jsou tu s námi již od počátků kinematografie a jsou jedním z jejich základních pilířů. Ať už mluvíme o legendárním a několikrát zpracovaném Draculovi nebo Frankensteinovi od Borise Karloffa z třicátých let nebo o The Ghost Breakres s Bobem Hopem z roku 1941. Hororový žánr, na který se dnes podíváme, vznikl až v letech sedmdesátých, ale našel si hned svou fanouškovskou základnu. Duchovním „otcem“ těchto hororů je nejspíše legendární film Psycho od Alfreda Hitchcocka. Celkem dosti z těchto takzvaných „teen slasher hororů“ se podařilo vydělat velké peníze a mnohým z nich se podařilo získat status kultovní hororové legendy. A to přesto, že je scénář těchto filmů většinou velice podobný.

Partička teenagerů, studentů, jede stanovat do lesa nebo jede na chatu či pořádá klasickou americkou bazénovou párty a je vražděna nelítostným zabijákem v masce a s pořádně ostrým a velkým nožem, či motorovou pilou. Svojí „slávu“ tyto filmy ztratily na přelomu milénia, kdy zájem o ně postupně upadá a začíná se točit víc a víc filmy s duchařskou tématikou. Ukážeme si dnes top 5 kultovních teenage hororů, které byste měli rozhodně vidět. Snad se v budoucnu jednou dočkáme obrody těchto legendárních filmů, i přes jejich zahlcenost trhem v osmdesátých a devadesátých letech je o ně stále zájem a mají stále své fanoušky.

Texaský masakr motorovou pilou

Jako první musíme zmínit asi nejznámější a zároveň první velký teenage horor. Americká kultovní legenda vznikla roku 1974. Tento film Toba Hoopera s poměrně malým rozpočtem vydělal přes 30 000 000 dolarů. Film byl v několika kinech zakázán kvůli jeho násilným a brutálním scénám. Děj je zasazen do Texasu, kam přijíždí partička přátel na rodinou chatu a je pronásledována, mučena a zabíjena rodinkou kanibalů v čele s postavou „Leatherface“ s motorovou pilou. Autoři se inspirovali skutečným masovým vrahem Edem Geinem. Vzniklo i několik remaků a pokračování, ale na originál zatím ani jeden z těchto pokusů nedosáhl

KOUKNI SE  Šílené útraty filmových studií za nesmyslnosti

Top 5 kultovních slash horror filmů, které si nesmíte nechat ujít, a které mají velkou fanouškovskou základnu

Haloween

Další z kultovních hororů podobného scénáře vznikl roku 1978. Film Johna Carpentera se stal jedním z nejvýdělečnějších nezávislých filmů vůbec a do této chvíle má vyděláno zhruba 265 000 000 dolarů. Děj se odehrává ve fiktivním městě Haddonfield ve státě Illinois. Roku 1963 psychicky narušený šestiletý  Michael Myers zabije svou sestru a je zavřen do nápravného ústavu. Po patnácti letech utíká a vrací se zpět, aby začal opět vraždit. I když byl mnohými specialisty odsuzován za podněcování mládeže k násilí, stal se legendou a inspiroval řadu úspěšných i neúspěšných filmů, včetně několika přiznaných remaků.

halloween_1978_theatrical_poster

Pátek třináctého

Kultovní slasher horor Seana S. Cunninghama o prokletém letním táboře poblíž Křišťálového jezera, kde jsou studenti zabíjeni záhadným vrahem. Tento vysoce výdělečný film inspirovaný úspěchem Haloweenu, vydělal 59 700 000. Inspiroval například k vytvoření legendární Noční můry v Elm Street a sám dostal několik (spíše nepovedených) remaků. Byla to jedna z prvních rolí tehdy neznámého Kevina Bacona.

stazeny-soubor-1

Vřískot

Mnohé z kultovních klasik tohoto žánru vznikly na přelomy tisíciletí. Prvním z nich je legendární Vřískot Wese Cravena. Partička studentů je pronásledována tajemným vrahem v ikonické masce. Nikdo z nich neví komu má věřit, neví, kdo se skrývá za maskou. Film vydělal 180 000 000 dolarů. Bylo natočeno několik oficiálních i neoficiálních pokračování. Dokonce i legendární parodie Scary Movie vznikla na námět této kultovní klasiky.

KOUKNI SE  FEBIOFEST: Brutální krváky, upírské artovky a psychopatické duchařiny na pražském festivalu

vriskooooot1

Nezvratný osud

Poslední kultovní slasher horor, který by měl každý vidět je rozhodně Nezvratný osud od Jamese Wonga. Tento horor má se sice lehce liší od scénářů většiny ostatních hororů tohoto žánru, ale s jistotou sem patří. Film z roku 2006 nasbíral již 6 pokračování. Každý z těchto dílů má takřka stejnou zápletku, ale originální první díl podle mého názorů žádný z nich již nepřekonal. Američan Alex má po nástupu do letadla vidinu tragédie. Má se svými spolužáky na palubě zemřít. Povede se mu je přesvědčit, aby z letadla vystoupili. Ten den však měli zemřít a osud si je najde. Jeden po druhém umírají po souběhu na první pohled naprostých náhod. Premisa je jasná. Smrt nelze přelstít!

Top 5 kultovních "slash horror filmů, které si nesmíte nechat ujít

Tomáš Smutník

http://www.ranker.com/

Předchozí článekRecenze: Osudy a běsy – krutá tajemství a temnota duše
Následující článekQuentin Tarantino oznámil konec své kariéry! Co má ještě v plánu?

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

18 − 10 =