Televizní tipy na týden 7-13.11.

Beze strachu
(středa 9.11, 20.00 na Nova Cinema)

Režie: Peter Weir
Hudba: Maurice Jarre
Hrají: Jeff Bridges, Isabella Rossellini, Rosie Perez, Tom Hulce, John Turturro, Benicio Del Toro…

Známý a uznávaný (což věru nemusí chodit ruku v ruce) režisér Peter Weir přispěchal začátkem devadesátých let s námětem sice nikterak originálním, leč v kombinaci s jeho pojetím zajímavým tak, jako snad ještě nikdy. Hlavní postavou dramatu je architekt Max, jehož náplní dvouhodinového filmového života je vyrovnávání se s traumatickým zážitkem, kdy pohlédl do očí smrti. V podstatě se v příběhu neděje nic jiného. Peter Weir poukazuje na vztahové těžkosti, které Maxe potkávají, zejména mezi ním, jeho manželkou, a ženou, které Max pomáhá vypořádat se s podobně stresující situací.
Film těží z hereckého koncertu dua Jeff Bridges a Rosie Perez. Ta byla za svůj výkon ve vedlejší roli nominována jak na Zlatý glóbus, tak na Oscara, a dostala se i do výběru Zlatého medvěda.

Gauneři
(pátek 11.11, 0.00 na Nova Cinema)

Režie: Quentin Tarantino
Hrají: Harvey Keitel, Tim Roth, Michael Madsen, Chris Penn, Steve Buscemi, Quentin Tarantino, Kirk Baltz…

I negramota píšící film s tvrdým (y…) zná pojem Quentin Tarantino. Jedna polovina ho řadí mezi nejlepší režiséry ´ever´, druzí jeho rukopisu ne a ne přijít na kloub, a ani na chuť. Příležitost setkat se s ním znovu budete mít díky jeho klasickému žánru kriminálního dramatu s názvem Gauneři.
Joe najme nejschopnější muže v okolí. Zakáže jim mezi sebou hovořit, dokonce ani svá jména neznají. Oslovují se podle barev. Vše jim klape jako dobře namazaný orloj, však jak to tak bývá, jednou se zaseknout musí. A pak se rozbíhá soukromá válka pánů Oranžového, Bílého a Růžového. Je třeba zachránit si zadek a odhalit zrádce.
Co vás napadne, když se řekne již zmiňované jména Quentin Tarantino? Přihlaste se ti z vás, kterým naskočí asociace Pulp Fiction. Patrně takových lidí bude většina. A vidíte – vzdor tomu bývají Gauneři mnohými označováni za ještě větší majstrštyk než Historky z podsvětí. Potřebujete větší motivaci?

KOUKNI SE  Jaký bude seriál Fallout podle post-apo herní předlohy

Já, legenda
(pátek 11.11, 22.00 na Nova)

Režie: Francis Lawrence
Hudba: James Newton Howard
Hrají: Will Smith, Alice Braga, Charlie Tahan, Salli Richardson-Whitfield, Willow Smith, Darrel Foster, April Grace…

Toto akční sci-fi drama s prvky hororu možná nepatří k úplně těm nejlepším vzniknuvším, ale rozhodně se řadí mezi nejoblíbenější filmy širokého okruhu diváků. Ještě, aby ne, vždyť tento koktejl budoucnosti namíchali osvědčení pánové Francis Lawrence, James Newton Howard a Will Smith, jakožto tahouni příběhu o vědci imunním proti smrtelnému lidskému viru. Zůstane posledním zdravým obyvatelem planety a čeká ho konfrontace s infikovanými, kteří jej chtějí polapit do svých spárů. A tak se nabízí logická otázka; podaří se vědci vynalézt lék na vir dříve, než jej dopadnou jeho nepřátelé? To se dozvíme v příběhu zahaleném do ponuré atmosféry a proloženém povedenými akčními scénami. A Will Smith v hlavní roli znovu ukazuje, že i postavu akčního hrdiny lze ztvárnit tak, že vás osloví.

Nebeští jezdci
(pátek 11.11, 22.05 na ČT2)

Režie: Jindřich Polák
Hudba: Evžen Illín
Hrají: Jiří Bednář, Jiří Hrzán, Svatopluk Matyáš, Elisie Randolph, Jana Nováková, Joan Seton, Charles Cameron, Winston Chrislock, Karel Hála, Jan Kaplický, Zlata Adamová…

Jsem rád, že i v tomto týdnu je možné poukázat na kvalitní podívanou z dílny Československa. V tolik významném roce 1968 natočil Jindřich Polák válečné drama zasazené do jiného důležitého roku 1942. Příběh začíná nočním náletem na Düsseldorf, při kterém jsou nám představeny dvě posádky bombardérů typu Wellington. Jedna z nich je donucena nouzově přistát na moři, a je považována za ztracenou. Dalšími důležitými body snímku jsou příslušnice WAAF Patricia a Študent, mezi nimiž hoří válečný milostný vztah. A řádné grády dostane děj v osudové noci, kdy si všichni vyrazí na tancovačku do města. Idylku svátečního večera naruší nepřátelský nálet…
Nebeští jezdci jsou poctou všem letcům z druhé světové války, a právem považováni za nejlepší československý válečný film vůbec. Na zajímavosti mu dodává i značné zahraniční herecké zastoupení.

KOUKNI SE  Killers of the Flower Moon: Vyvražďování Indiánů kvůli ropě s DiCapriem v hlavní roli

Vřískot
(sobota 12.11, 0.20 na Prima)

Režie: Wes Craven
Hudba: Marco Beltrami
Hrají: Neve Campbell, Courteney Cox, David Auquette, Skeet Ulrich, Rose McGowan, Matthew Lillard, Drew Barrymore, Liev Schreiber…

Kultovní teenagerovský horor na našich obrazovkách. Titulek jako z novinových plátků. Vřískot patří mezi ´povinnou četbu´ každého opravdového příznivce filmu, a hororu zvláště. Klasický scénář; poklidné městečko ve slunné Kalifornii, které si žije svým zaběhnutým stereotypem. Když v tom, z ničeho nic, zazvoní telefon a propukne mánie. Šílený psychopat hrající rád hry po telefonu a mající zálibu v mordování vyhlédnutých obětí vstupuje na scénu, a vy ostatní se můžete začít bát.
Nebyl by to klasický horor z klasických devadesátých let, kdyby v něm kromě klasického zabijáka neúčinkovaly klasicky krásné slečny. To obstarají Neve Campbell a Courteney Cox, dámy z nejpovolanějších. A k vidění jsou rovněž klasicky známá jména ve vedlejších rolích, jako kupříkladu Liev Schreiber, či Drew Barrymore.

Mamma Mia!
(sobota 12.11, 20.00 na Prima, neděle 13.11, 14.45 na Prima)

Režie: Phyllida Lloyd
Hudba: Benny Andersson
Hrají: Meryl Streep, Colin Firth, Amanda Seyfried, Pierce Brosnan, Julie Walters, Stellan Skarsgard, Christine Baranski, Dominic Cooper, Benny Andersson…

Bláznivá letní romance na počest legendární skupiny Abba. Hvězdné obsazení, nečekaně precizní pěvecké výkony (i James Bond oceněný Zlatou malinou se snažil), nadlehčený příběh, vtipné scénky, i dojemné momenty. Napadají mě jen samá superlativa. Samozřejmě proto, že mám slabost pro Abbu. Ten, kdo si raději poslechne cokoli jiného, logicky nadšen nebude. To však není chyba filmu. Na něm je chybné snad jen zařazení do podzimního času, poněvadž po jeho zhlédnutí budete mít nutkání vyběhnout v rozepnuté košili na zahradu a tančit v rytmu švédského popu. Takhle abyste si raději vzali kabát… Růžky nám zde začíná vystrkovat nastupující hvězdička Amanda Seyfried, a skvělou konfrontaci mládí se zkušeností nabízí přítomnost legendy mezi nejvšestrannějšími herečkami v historii kinematografie Meryl Streep.

KOUKNI SE  Hvězda seriálu Fauda Lior Raz bojuje proti Hamásu

Šestý smysl
(sobota 12.11, 21.35 na ČT1)

Režie: M. Night Shyamalan
Hudba: James Newton Howard
Hrají: Bruce Willis, Toni Collette, Haley Joel Osment, Olivia Williams, Donnie Wahlberg, M. Night Shyamalan…

Jen jediný snímek má šanci překonat Gaunery. A je jím právě Šestý smysl, vyhlášený mou maličkostí za film týdne.
Mistr M. Night Shyamalan bývá v poslední době bohužel spojován spíše se Zlatými malinami než s blýskavými Oscary, leč tento mysteriózní chytrý thriller rozhodně patří do jeho zlaté vitríny. Vypráví o psychologu Malcolmu Crowovi, který se, stejně jako Jeff Bridges v úvodním filmu, vyrovnává s traumatizujícím zážitkem. Jeho bývalý pacient se mu vloupal do domu, kde se jej nejprve snažil zabít, a poté u něj sám spáchal sebevraždu. Patrně proto, že mu nebylo pomoženo dle jeho představ.
Osudové setkání čeká Malcolma v okamžiku, kdy potká osmiletého kluka s darem nezvyklého vidění věcí. Díky němu snad Malcolm odhalí všechny záhady ve své mysli a dojde rozřešení všech otázek.
Šestý smysl je, jak již bylo naznačeno, velice chytrým filmem s vynikající pointou a překvapivým závěrem. Avšak, v žádném případě zde neplatí, že by byl zajímavý jen pro samotný závěr.

Josef Vajrauch

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

3 × 4 =