Televizní tipy na týden 6-12.2.

Kráska dne
(pondělí 6.2, 21.00 na ČT2)

Režie: Luis Buňuel
Hrají: Catherine Deneuve, Jean Sorel, Michel Piccoli, Geneviéve Page, Francoise Fabian…

Na scénu přichází Luis Buňuel, prosím poklonu a aplaus. Česká televize opět vybrala dvě stěžejní díla autora, z nichž já opět vybírám jedno, to méně známé. I když… Co v případě Buňuela není známé? Surrealistické drama Kráska dne si bere na paškál morální rozkol jisté ženy žijící na rozmezí dvou odlišných světů. Jde o charakteristickou otázku autora, která se vine celou jeho tvorbou. Za tento film získal Buňuel Zlatého lva.

Paříži, miluju tě!
(pondělí 6.12 22.40 na ČT2)

Režie: Gus Van Sant, Joel Coen, Ethan Coen, Christopher Doyle, Wes Craven, Tom Tykwer, Gérard Depardieu…
Hudba: Tom Tykwer, Johnny Klimek, Michael Andrews
Hrají: Steve Buscemi, Willem Dafoe, Maggie Gylenhaal, Olga Kurylenko, Elijah Wood, Natalie Portman, Gérard Depardieu

21 celosvětově uznávaných režisérů se sešlo, aby nám svými mini příběhy přiblížili atmosféru Paříže. Jde o poutavou artovou záležitost, která dost možná nejde docenit zcela do té doby, než francouzskou metropoli sami nenavštívíte… Ale i pro to jedinečné obsazení jednotlivých epizod stojí za to zůstat po Krásce na příjmu.

Divoši
(pátek 10.2, 0.35 na Prima Family)

Režie: Tamara Jenkins
Hrají: Laura Linney, Philip Seymour Hoffman, Cara Seymour, Philip Bosco, David Zayas…

KOUKNI SE  Red Notice: Ryan Reynolds s The Rockem nahání Gal Gadot v epickém lupičském akčňáku.

Mistr malých velkých rolí Philip Seymour Hoffman ve filmu o sourozencích, kteří se navzdory vzájemné nesnášenlivosti musejí dohodnout na péči o svého otce. Jde o druhý celovečerní film režisérky Tamary Jenkins, v němž se dokonale snoubí komika s tragikou. Film s velkou lidskou duší byl právem nominován na Oscara ve dvou kategoriích, a ta za scénář a herecký výkon Laury Linney. Jen škoda toho vysílacího času. Tohle není moc family, Primo…

Ples příšer
(pátek 10.2, 21.50 na Nova Cinema)

Režie: Marc Foster
Hudba: Asche & Spencer
Hrají: Billy Bob Thorton, Halle Berry, Heath Ledger, Peter Boyle, Mos Def…

Co jen se o tomto filmu namluvilo. Že prý je to jeden z nejpřeceňovanějších filmů všech dob, že obsahuje nejdelší, nejodvážnější a nejerotičtější milostnou scénu historie, že Halle Berry má nejkrásnější postavu v dějinách filmu, a kdo ví, co dalšího by se ještě dalo vymyslet. Faktem zůstává, že tím vším si ples Příšer zajistil nesmazatelný zápis do podvědomí diváka, a v pátek bude pravý čas si jej znovu připomenout. Je pravda, že snad každý muž by chtěl být na místě Billyho Boba Thortona. Alespoň na těch pár pořádně žhavých minut… Ale aby bylo jasno – myšlenka filmu je velice závažná a věru nestojí jen na jedné scéně.

Dr. No
(sobota 11.2, 17.50 na Nova Cinema)

Režie: Terence Young
Hudba: John Barry
Hrají: Sean Connery, Ursula Andress, Joseph Wiseman, Jack Lord, Bernard Lee…

KOUKNI SE  Operace Fortune: Ruse de guerre – Nová kriminálka Guye Ritchieho je nadopovaná akcí a humorem

Víte, kdy se narodil James Bond? V roce 1962, to jej totiž filmovým divákům poprvé představil Terence Young. Tento snímek je tak jedním z nejdůležitějších kinematografických dílem vůbec. Agent 007 v něm má podobu Seana Conneryho a ujímá se role tajného britského špiona, který holduje překrásným ženám a rád si dá sklenku svého oblíbeného pití. Schválně, jestli víte, jakého? V kontextu uvedení Dr. No mi trochu uniká smysl Zlatého oka, které na Nově startuje tentýž den o pár hodin později, přičemž doopravdy není Bondovkou č.2. Nechme to však kobyle a užijme si Bonda, Jamese Bonda.

96 hodin
(sobota 11.2, 22.30 na ČT1)

Režie: Pierre Morel
Hudba: Nathaniel Méchaly
Hrají: Laim Neeson, Maggie Grace, Famke Jenssen, Xander Berkeley, Leland Orser…

Čekáte na film týdne? V zástupu takových velikánů a historicky významných filmů by bylo s podivem, kdyby toto označení dostalo francouzské akční krimi s Liamem Neesonem v hlavní roli, že? Vidíte, a přesto jej dostane. Zasluhuje si to svou nenápadností a precizním zpracováním, které ho opravňuje samo sebe prohlašovat za jeden z nejsvižnějších a nejpoctivějších filmů svého žánru za poslední léta! Superman je proti Neesonovi slepičí vývar, jakožto otec pátrající po dceři působí jistě, chladnokrevně a bezchybně. Američané, sledujte a učte se.

Crash
(sobota 11.2, 21.45 na nova Cinema)

Režie: Paul Haggis
Hudba: Mark Isham
Hrají: Sandra Bullock, Don Cheadle, Matt Dillon, Jennifer Esposito, Brendan Fraser, Michael Peňa, Terrence Howard…

KOUKNI SE  Sean Penn točí na Ukrajině dokument o ruské invazi

Název posledního filmu tohoto týdne nezní nikterak optimisticky vzhledem k výhledu do budoucna, avšak jeho zařazení je nevyhnutelné. Jde o další snímek typu mozaikového skládání příběhu v jeden celek. Tentokráte v poněkud kratší metráži, než bývá u podobných záležitostí zvykem, zabalen do poutavé režie, oslovující hudbě dodávající ději zářivý odlesk, a několika emočně velice silných scén, ze kterých jde až mráz po zádech. Přeji vám hezké podívání.

Josef Vajrauch

Předchozí článekRecenze: The Artist
Následující článekRecenze: Bůh masakru

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

15 + ten =