Televizní tipy na týden 17-23.10.

Vše pro dobro světa a Nošovic
(čtvrtek 20.10, 20.00 na ČT2)

Režie: Vít Klusák
Hrají: Vít Klusák, Jan Nezhyba

V rámci co nejbohatšího výběru si dovoluji zařadit do programu současný dokument. Podepsán je pod ním tentýž režisér, který způsobil poprask Českým snem. Vít Klusák, tentokráte bez pomoci Filipa Remundy, se jal reflektovat všechny události okolo výstavby automobilky Hyundai u Nošovic. Ta svého času rozdělila obec veřejnosti na dva tábory. Jak lze předpokládat, dokument se zaměřuje na vztah mezi zástupci firmy Hyundai a obyvateli malé vesničky, jimž na poli za domy přistálo moderní Ufo v podobě továrny. A právě na brilantním vykreslení kontrastů mezi světy ohraničenými železným plotem stojí celých 82 minut. Dokument se navíc dotýká všeobecných principů naší společnosti, které někde fungují a jinde zase nefungují. Přináší spoustu otázek a odpovědí, a i když v něm lze najít jisté nesrovnalosti, jeho syrová podoba stojí za povšimnutí.
Rada na závěr; vyčkejte a nepřepínejte během závěrečných titulků. Čeká vás překvapení.

Čínská čtvrť
(sobota 22.10, 22.25 na ČT1)

Režie: Roman Polanski
Hudba: Jerry Goldsmith
Hrají: Jack Nicholson, Faye Dunaway, John Huston, John Hillerman, Diane Ladd, Roman Polanski, James Hong…

Osa Polanski-Goldsmith-Nicholson si vysluhuje právo honosit se na serveru Kukátko.cz titulem Film týdne. Nevím, jaký to pro tyto pány bude mít význam, leč podívat se na Čínskou čtvrť bude pro nás, pro diváky, významným velmi. Jde o žánrový průřez dramatem, kriminálkou a mysteriózním thrillerem z počátku sedmdesátých let. Film se stal kultovním pro všechny příznivce detektivek, lze jej tedy považovat za historicky velice cenný.
Jack Nicholson v něm představuje soukromého detektiva žijícího v jižní Kalifornii. Je najat překrásnou dámou v podání noblesní Fay Dunaway, aby se zaměřil na zálety jejího manžela. Jack netuší, že pátrání ho semele do víru intrik, lží, podvodů a jedné velké hry o přežití, která se strhne jedné noci v Čínské čtvrti…
Kvalita filmu mimo jiné zaručuje jméno Robert Town. Ten napsal scénář, za nějž získal Oscara. Chcete znát počet nominací? Dobrá – jedenáct.

KOUKNI SE  Březnové novinky na DVD a Blu-ray jsou tady

Noc patří nám
(sobota 22.10, 22.40 na Nova Cinema)

Režie: James Gray
Hudba: Wojciech Kilar
Hrají: Joaquin Phoenix, Mark Wahlberg, Eva Mendes, Robert Duvall, Antoni Corone, Oleg Taktarov, Alex Veadov…

Předně musím varovně vztyčit ukazováček a vzkázat televizi Nova, jakožto i odnoži Nova Cinema, že pokud nepřestane zneuctívat filmová díla a pohrdat opravdovým filmovým divákem, vztyčím na ní úplně jiný prst a začnu její týdenní nabídku ignorovat. Co mám na mysli? Sprosté utínání titulků, jehož jsme svědky ve všech vysílacích časech bez ohledu na to, zda film jede načas anebo ne. Takové chování je neomluvitelné. Ovšem, zpět k filmu.
Kriminální thriller ve stylu Skryté identity představí již zmiňovaná Nova Cinema v sobotní večer. Zavádí nás do ulic New Yorku, ve kterých nezadržitelně roste zločinecké podsvětí. Dějová linka příběhu se soustředí na boj ruského gangu s policisty. Hlavními postavami jsou šéf nočního klubu (Joaquin Phoenix) a jeho bratr s otcem (Mark Wahlberg a Robert Duvall). Úkol Phoenixe zní zachránit svou rodinnou krev před mafiány, úkol Wahlberga s Duvallem je přežít. Zápletka jednoduchá, zpracování poutavé, sázející na navození naléhavé atmosféry. Jednou z největších zbraní tohoto filmu jest Eva Mendes, nebezpečně přitažlivá a přitažlivě nebezpečná.

Hooligans
(neděle 23.10, 1.20 na Prima)

Režie: Lexi Alexander
Hudba: Christopher Franke
Hrají: Elijah Wood, Charlie Hunnam, Claire Forlani, Marc Warren, Leo Gregory…

Film ze sportovního prostředí, zaměřený na problematiku fanouškovství tak, jak jej i my známe z reportáží zápasů tuzemské ligy. Povedený scénář vypráví příběh Matta Bucknera, z Harvardu vyloučeného studenta. Rozhodne se usadit v Londýně u své sestry. Následné se spřátelí s jejím švagrem, a pomalu začíná poznávat temné zákulisí fotbalových příznivců zvaných hooligans. Přátelství Matta s Petem oba učí, jak přečkávat násilí v tomto drsném světě, který má svá vlastní a striktní pravidla.
Pakliže se vám zdá nepochopitelné chování slávistickým fanoušků, kteří sprejují dům trenéra Straky, počkejte, co budete říkat na americkou verzi o anglických výtržnících. V hlavní roli hobit Wood. Dejte mu šanci.

KOUKNI SE  Lidé šílí ze svlékací reklamy Jasona Momoy

Racek Jonathan Livingston
(čtvrtek 13.10, 23.20 na Nova Cinema)

Režie: Hall Barlett
Hudba: Lee Holdridge
Hrají: Hal Holbroog, Richard Crenna, James Franciscus, Dorothy McGuire, David Ladd, Juliet Mills

Dovoluji si zařadit i jednu delikátní záležitost, která svým způsobem s filmem nemá nic společného. Ono záleží na vás, co v tomto poetickém díle spatříte. Jde o velmi těžko sehnatelnou podívanou, jejíž zařazení do televizního programu je jedinečná příležitost k jejímu zhlédnutí.
Za doprovodu silně oslovující hudby Neila Diamonda je nám prostřednictvím zástupců ptačí říše předáváno poselství o smyslu života i toho lidského. Kdož z vás cítí sounáležitost s přírodou, jistě uvidí mnohem víc, než jen poletující ptáky.
Film získal Zlatý glóbus za nejlepší hudbu a filmovou píseň, a zároveň dvě nominace na Oscara; za kameru a střih. Věřím, že si své fandy najde i v obložení následujících dvou lákadel.

Desperado
(neděle 23.10, 22.25 na Nova Cinema)

Režie: Robert Rodriguez
Hrají: Antonio Banderas, Salma Hayek, Joaquim de Almeida, Cheech Marin, Steve Buscemi, Quentin Tarrantino, Danny Trejo,

Snímek Roberta Rodrigueze svou zápletkou připomíná Hrabě Monte Crista. Příběh je o pomstě, o touze dojít odplaty. Za tou kráčí kdysi nejlepší muzikant na území americko-mexických hranic. Tehdy si žil svým životem, dokud se jeho osud neproťal se zájmy tamních mafiánů. Kdo z vás by se nechtěl mstít, kdyby byla zavražděna vaše láska, a kdyby vám znemožnili dále pokračovat v tom jediném, co vás baví a co umíte? Antonio Banderas tak dál kráčí s kytarovým pouzdrem na zádech, jen obsah pouzdra je poněkud jiný…
Robert Rodriguez na sebe prvně upozornil amatérským filmem El Mariachi, jehož volným pokračováním Desperado je. Na to mu již bylo hojně přispěno, jde tak o Rodriguezovu premiéru ve světě profesionální kinematografie.

KOUKNI SE  Seriál Walking Dead skončí. A začne spin-off s Darylem a Carol

Bezva finta
(neděle 23.10, 22.45 na TV Barrandov)

Režie: Alexandre Arcady
Hudba: Serge Franklin
Hrají: Jean-Paul Belmondo, Kim Cattrall, Guy Marchand, Jean-Pierre Marielle, Jacques Villeret, Guillaume Lemay-Thivierge

I tento filmový týden zakončujeme ve společnosti lyšáka Belmonda. Nutno předeslat, že pro úspěch tohoto filmu udělal maximum. Byl u čtyřiadvaceti kaskadérských kousků, více jich u žádného jiného filmu za celou kariéru nepředvedl. Z natáčení si odnesl dvanáct stehů na hlavě, po pádu na silnici v rychlosti 120km/h byl dva měsíce upoután na lůžku a následující rok musel nosit korzet. Nechť to jen dokresluje jeho bláznivou povahu, která se promítá i do celé podívané.
V ní, coby maskovaný klaun, přepadne banku a začne žít opojným životem, jako strýček Skrblík. Však nebojte, komplikace nastanou a Jean-Paul Belmondo bude muset z rukávu vytáhnout svá nejlepší esa, aby si poctivě ukradený lup směl ponechat.
Bezva finta není pouze komedií, nýbrž i filmem o přátelství a důvěře. Přeji vám bezva zábavu nejen u Bezva finty.
Jen pro pořádek; velkofilmy Skleněné peklo a Tenká červená linie nejsou zařazeny ve výčtu proto, že v něm byli nedávno během letních měsíců.

Josef Vajrauch

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

thirteen + twelve =