Televizní tipy na týden 10. – 16. září

Film týdne – Pulp Fiction: Historky z podsvětí
(pátek 14.9, 22.50 na Prima Family)

Režie: Quentin Tarantino
Hrají: John Travolta, Samuel L. Jackson, Tim Roth, Uma Thurman, Christopher Walken, Bruce Willis, Harvey Keitel…

Oscarový kult, který vyryl jméno Quentina Tarantina zlatým písmem do paměti filmových fanoušků. Těžko hledat někoho, kdo tohle dílo ještě neviděl, stejně jako těžko hledat někoho, kdo by se na něj rád nepodíval znovu. Historky z podsvětí jsou třemi příběhy spojující se v celek tak jedinečný a originální, že přesahují pouhé označení ´film´. Pokud bych směl mít nějakou výtku, tak snad jedině tu, že se s tímhle výstavním kouskem nemůžu vyspat. Protože kdyby to šlo, neváhám ani vteřinu…

Gallipoli
(pondělí 10.9, 21.50 na ČT2)

Režie: Peter Weir
Hrají: Mark Lee, Mel Gibson, Bill Hunter…

Co film, to perla; taková je vizitka Petera Weira, dalšího velikána světového filmu. V roce 1981 po dlouhém plánování konečně uskutečnil svůj sen natočit snímek o historii australsko-novozélandského armádního sboru, který za války sídlil na poloostrově Gallipoli.  Vznikl tak jeden z nejpůsobivějších protiválečných filmů, zaměřený na detailní vykreslení charakterů ústředních postav. Příležitost k vyniknutí zde dostal Mel Gibson, jehož výkon byl oceněn jednou z devíti australských filmových cen.

Withnail a já
(úterý 11.9, 0.10 na ČT2)

Režie: Bruce Robinson
Hrají: Richard E. Grant, Paul McGann, Richard Griffiths…

KOUKNI SE  Filmoví Tři tygři vstupují do kin

Pokud vás majstrštyk Petera Weira filmově rozvášní, postavte na druhou kávu a zůstaňte naladěni na druhém programu České televize. Režisér Rumového deníku (hitu jarní sezony s Johny Deppem a Angelinou Jolie) v roce 1987 natočil konverzační komedii, jejíž podklady mu dal jeho vlastní život. Dva přátelé vyrážejí na venkov, jejich cesta je protkaná typickým britským humorem a okořeněna spoustou alkoholu. Balancování na hraně střízlivosti a mámivého opojení je tu humorné, tu pro změnu melancholické a jindy zase nepříjemné. Tak, jako ve skutečnosti.

Malý velký muž
(úterý 11.9, 22.20 na ČT2)

Režie: Arthur Pennn
Hrají: Dustin Hoffman, Faye Dunaway, Chief Dan George, Martin Balsam…

Česká televize potřetí, tentokráte s westernem vyprávějícím neobyčejný příběh známého pistolníka, kterého vychoval kmen Čejenů. Mezi nimi prožil mnoho šťastných chvil, pravé dobrodružství však přišlo až v okamžiku, kdy se vydal po stopě těch, kteří jeho kmen pobili…
V netradiční roli uvidíme Dustina Hoffmana, pozorně sledujte i postavu Chiefa Dan Georgeho – ten byl za svůj výkon nominován na Oscara.

Černá kniha
(čtvrtek 13.9, 21.55 / pátek 14.9, 1.30 na Nova Cinema)

Režie: Paul Verhoveen
Hudba: Anne Dudley
Hrají: Carice van Houten, Sebastian Koch, Thom Hoffman…

Film natočen podle skutečných událostí, jehož scénář vznikal více než dvacet let. Vypráví osud židovské dívky Rachel, která ve válečných letech 1944 – 1945 bojovala za domácí hnutí odboje rodného Holandska. Režisér svou pozornost zaměřil na netradiční vyobrazení nacistů a boj s nimi. A sází přitom samozřejmě na to, že u diváků vzbudí velké emoce…

KOUKNI SE  Teaser na Avatar 2 je venku, děj se přesouvá pod vodu

Pošetilost mocných
(sobota 15.9, 22.05 na ČT1)

Režie: Gérard Oury
Hudba: Michel Polnareff
Hrají: Luis de Funes, Yves Montand, Alice Sapritch, Alberto de Mendoza…

Lusi de Funes v roztomilé komedii o ministrovi, který by svou zálibou ve financích mohl směle konkurovat kdejakému Kalouskovi. Peníze jsou mu vším, pro co žije a co má. Avšak když je shodou náhod a nedopatření vyloučen z královského dvora, nastává správná chvíle pro spuštění kolotoče bláznivých intrik a podvodů, při nichž vaše bránice dostane pořádně na frak.

Jednou nohou v pekle
(neděle 16.9, 13.00 na ČT2)

Režie: Hugo Haas
Hudba: Ernest Gold
Hrají: Hugo Haas, Francesca De Scaffa, June Shelley…

Filmový týden zakončíme tipem na zajímavost z dílny Hugo Haase. Ten si v roce 1956 natočil nenápadný snímek, v němž snoubí žánry dramatu a komedie. Bývalý herec a klaun přebývá se svým věrným psem Filipem ve sklepě, živoří, popíjí a jeho život je jako na houpačce – jednou nahoře, podruhé zase dole. Možná poněkud hořkosladký závěr našeho výběru, i tak vám ale přeju, ať si najdete to své a strávíte příjemné chvíle ve společnosti kvalitního filmu.

Josef Vajrauch

Předchozí článekKeanu Reeves zpovídal režisérské legendy
Následující článekKNIHA: Minns: Co jsou to spřízněné duše, Rerichová: Karmická setkání

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

seven + 3 =