Stadia měla znamenat revoluci ve hraní her. Měla odpadnout nutnost kupovat drahý hardware. K zahrání jakékoliv hry vám mělo stačit průměrné zařízení, které lze připojit k síti. Trik měl spočívat v tom, že hra se bude hrát v cloudu a streamovat se vám na vaše zařízení. Bohužel se revoluce nekoná.

Již v době, kdy se Stadia představovala světu, jsem ve svém okolí slyšel nadšené ohlasy a výroky o hraní budoucnosti. Nutno dodat, že šlo především o nehráče. Já, který dění v herním světě sleduji, jsem se ke Stadii stavěl spíše skepticky. Takových senzačních projektů už jsem zažil spousty. Vzpomeňme na dnes již zapomenutou službu OnLive. Ta měla taky znamenat revoluci. Taktéž mělo jít o streamování her do vašeho zařízení. Bohužel to nevyšlo. Lze namítnout, že od té doby uplynula řada let a že tehdy zkrátka nebyly technologie, které by umožňovaly plynulý chod služby. S tímhle argumentem naprosto souhlasím, proto jsem Stadii hned nezavrhl, jelikož přece jenom, dnes dosahuje internet mnohonásobně vyšších rychlostí a i technologie šly o velký kus vpřed. Otázkou zůstávalo, jestli to bude stačit. A po prvních týdnech, kdy Stadia běží, sezdá, že nestačí.

Latence je naprosto šílená
Zatracená latence

Google Stadia u nás není zatím dostupná. Služba prozatím funguje jen ve vybraných zemích, ale jak se zdá, vůbec nám to nemusí být líto. Stadia nám měla umožnit hrát vybrané tituly na jakémkoliv zařízení, který lze připojit k sítí, bez jakýkoliv technických omezení, přímo v internetovém prohlížeči. Bohužel, ohlasy jsou většinou negativní. Pokud pomineme fakt, že velkému množství hráčů nebyl po zaplacení dodán aktivační kód, který je nutný pro spuštění služby, velkým problémem je internetové připojení. Pokud tedy nemáte špičkový internet, budete se pohybovat s velkou latencí, což je u naprosté většiny her zkrátka problém. Navíc kvalita není údajně ve slibovaném 4K a 60fps. Dokonce se nedočkáte ani plných detailů. Velké zklamání. Přidáme-li fakt, že Stadia nefunguje na bázi měsíčního předplatného, ale za každý titul platíte plnou cenu, nevidím moc důvodu přecházet se stávajících zařízení na službu od Googlu. Revoluce se zkrátka zatím nekoná. Hodně bude záležet na tom, jak se vývojáři k problémům postaví. Třeba se u nás služba představí již v dokonalé formě. Uvidíme. Zatím si užívejme klasického hraní.

KOUKNI SE  Nejlepší hry roku 2023

Martin Kudělka

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

fifteen − ten =