Split – James McAvoy a 23 osobností v jeho mysli

Po necelých čtyřech letech se na česká stříbrná plátna vrátí se svou tvorbou režisér, scénárista a herec indického původu M. Night Shyamalan. Jeho filmy vždy budily kontroverzi a mnoho diskuzí. Originalita se jim ale nedá upřít. Jako například chlapec, který vidí duchy se zevnějškem jasně prozrazujícím příčinu jejich smrti. Na pomoc chlapci přichází psycholog Crowe (Bruce Willis), který má s podobným postižením u pacientů zkušenosti. Jenomže, to co Crowe nakonec zjistí, nenechá v klidu nikoho ve filmu Šestý smysl. Nebo Graham Hess (Mel G10911875_james-mcavoy-is-unhinged-in-trailer-for_t85864217ibson), kněz, který se po smrti manželky odvrátil od Boha, bude muset vše přehodnotit. S tajemnými kruhy v obilí se blíží mimozemská invaze. Střet s vetřelci změní život nejen jemu ale také jeho bratrovi a dětem. V momentech nejtěžších se mu dostane pomoci od Boha prostřednictvím jeho mrtvé manželky. Film Znamení. Či snad látka vypouštěná rostlinami, která u lidí vypíná pud sebezáchovy. Film Stalo se s Markem Wahlbergem v hlavní roli. Kromě těchto filmů má na svědomí další kousky jako Vyvolený, Vesnice, Poslední vládce větru, Po zániku Země.

Poslední Shyamalanův film, Po zániku Země (2013) strhali jak kritici, tak diváci nejen u nás. Snímek skončil špatně i po finanční stránce. Rozpočet činil 130 milionů dolarů a v USA vydělal sotva 61 milionů. Celosvětově si ale film na sebe vydělal. Film navíc vyhrál 3 Zlaté maliny (opak Oscarů). To byly hlavní důvody, proč si Shyamalan dal ve větším měřítku pauzu. V roce 2015 udělal dva malé krůčky k návratu. Nejprve hororovým thrillerem The Visit, který měl premiéru pouze v amerických kinech. A od roku 2015 vysílaným mysteriózním sci-fi thrillerovým seriálem Městečko Pines. Na začátku roku se naplno vrátí s novým počinem Split (česky Rozpolcený).

KOUKNI SE  Trailer: Marvel vítá do svého univerza Eternals

O čem vlastně bude nový hororový thriller Split? Kevin trpí disociativní poruchou identity. Podle jeho osobní psychiatričky duh9ah7fy0nsoktorky Fletcherové žije v Kevinově mysli 23 různých osobností. Existuje ale ještě jedna, která je ponořená hluboko v mysli. Má sílu se naplno zhmotnit v Kevinově mysli a ovládat všechny ostatní osobnosti. Přinucen jednou ze svých osobností, unese tři dospívající dívky v čele se svéhlavou a pozornou Casey. Dívky brzy přicházejí na to, že není úplně zdravý a postupně se setkávají s každou Kevinovou osobností. V Kevinovi dochází k boji o přežití všech, kteří bydlí v jeho hlavě. Boj se rozdmýchává také kolem něj. Dívky se samozřejmě snaží všemi prostředky dostat ven. Jak se prodlužuje doba držení dívek a jejich boj o svobodu, začíná vyplouvat na povrch Kevinova nejděsivější a nejmocnější osobnost. Tu všichni ostatní označují jednoduše jako Bestii. Podaří se dívkám obelstít muže s mnohočetnou poruchou osobnosti nebo všechny dostane Bestie?

Shyamalan obsadí do hlavní role nebo rolí minimálně jedno zkušeného a dobře známého herce. V předchozích filmech to byl kupříkladu Bruce Willis, Mel Gibson, Samuel L. Jackson, Bryce Dallas Howard nebo Mark Wahlberg. Nyní si ústřední roli Kevina zahrál skot James McAvoy (první Letopisy Narnie, Wanted, mladší verze profesora X z X-Menů). Casey si zahrála začínající hvězda filmu Čarodějnice Anya Taylor-Joy. V dalších rolích se objeví Haley Lu Richardson (třetí unesená dívka), Kim Director jako Hannah, Brad William Henke jako strýc John, Betty Buckley jako doktorka Fletcherová, Sterling K. Brown, Jessica Sula, Sebastian Arcelus13601324_10155110597763508_1247622010_n a další.

KOUKNI SE  Henry Cavill hrál v lockdownu Zaklínače na nejvyšší obtížnost

K režii si Shyamalan napsal také scénář. Film vyjde ve spolupráci s Universal Pictures a Blumhouse Productions. Natočení snímku Split považuje Shyamalan za nejnáročnější ve své kariéře. Také má jít o film s nejdelší stopáží jaký kdy režíroval. Původně měl roli Kevina hrát Joaquin Phoenix. Jenže nedošlo k vzájemné dohodě, tak roli dostal muž číslo dvě na Shyamalanově seznamu. O film se vážně zajímal Leonardo DiCaprio. Po filmu The Visit půjde o druhou spolupráci mezi M. Night Shyamalanem a Jasonem Blumem (Blumhouse Productions). Zajímavostí je, že to nebude první film, ve kterém McAvoy hraje postavu trpící roztroušenou poruchou osobnosti ani první ve kterém nosí dámské šaty. To všechno si již vyzkoušel ve filmu Sviňák z roku 2013.

Jelikož jsem velký fanoušek Shyamalanovy tvorby (neviděl jsem snad 1 nebo 2 jeho filmy) tak se hodně těším na jeho nový film Split. To by nebyl Shyamalan aby v tom nebylo něco víc, než ukazuje trailer. Koneckonců je svými hodně nečekanými zvraty pověstný. Je vidět, že i McAvoy sám si roli Kevina užívá. Jde o mu to opravdu dobře a pouští hrůzu už jen z traileru. Takže vy všichni, co jste na tom jako já, nebo jste jenom zvědaví na film, zaškrtněte si v kalendáři datum 19. ledna 2017. Přesně ten den má Split premiéru v českých kinech.

 

 

Ondřej Blahut

KOUKNI SE  Bůh je kulka: Únos dcery, vražda manželky a satanistický kult. Natáčení drsné detektivky ztěžuje pandemie

 

 

www.collider.com, www.splitmovie,com, www.imdb.com, www.comingsoon.net

 

Předchozí článekRecenze: Nejšťastnější dívka na světě
Následující článekPobřeží Slonoviny – jídlo, které živí rozesmáté oči a otevírá srdce

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

fifteen − three =