Sérioví vrazi ve filmu: Nevyřešitelná záhada jménem Zodiac

 Zodiac byl sériový vrah terorizující na konci 60. let San Francisco a okolí. Snaha po jeho dopadení znamenala jedny z největších policejních manévrů v dějinách města, vyslechnutí a vyšetřování tisíců osob. Přes to všechno nebyl nikdy chycen. Svou krutostí, drzostí a cynismem si získal nezměrnou publicitu. Brutální a chladnokrevné provedení vražd a následné provokativní dopisy , šifrované zprávy a telefonáty svědčí o sexuální úchylce i vysoké inteligenci – tato kombinace děsí dodnes. Nejpovedenější filmovou adaptací Zodiacova případu je určitě film Davida Finchera se stejnojmenným názvem.

Profil vraha a jeho obětí

the_zodiac_killer_by_vinkvandal-d59n3eqZaměřoval se na milenecké páry, objektem jeho zájmu však byly zejména ženy – dva z napadených čtyř mužů útok přežili. Útočil ve večerních hodinách na odlehlejších místech většinou v okolí vody, motivem nebyla loupež. Pokaždé použil jinou střelnou zbraň, v jednom případě nůž.

První obětí, která je Zodiacovi připisována, je studentka Cheri Jo Bates, ubodaná v areálu Riverside City College 30. října 1966 cestou ze školní knihovny. Vražda vykazuje mnoho podobných znaků s pozdějšími Zodiacovými vraždami, včetně posměšných dopisů adresovaných policejnímu okrsku v Riverside a otci Cheri Jo. Koncem roku 1966 byla nalezena báseň vyrytá na školní lavici odkazující na smrt studentky a její autorství je připsáno pachateli vraždy.

Dne 20. prosince 1968 došlo pozdě večer mezi městy Benica a Vallejo k dvojnásobné vraždě, jejímiž obětmi se stali mladí milenci David Faraday a Betty Lou Jensen. Pro oba to měla být první milenecká schůzka a tak se rozhodli, že pojedou na vánoční koncert nedalo chlapcova domu. Po cestě však změnili svůj plán a místo toho zajeli do bistra na nějaké to jídlo. Poté zamířili k Lake Herman Road, věhlasnému místu milenců, kteří si zde užívali přímo v autech. Kolem jedenácté večer k nim zezadu přijelo auto, řidič vystoupil obešel vůz a začal střílet. Nejprve střelil chlapce do hlavy a dívka využila jeho nepozornosti. Začala utíkat pryč, ale vrah jí výstřelem přinutil zastavit. Faraday měl v hlavě jednu kulku, do Betty Lou vystřelil vrah pětkrát. Množství důkazů nalezených na místě bylo triskní, policie se držela verze, že šlo o plánovanou vraždu, protože měl David vědět o činnosti drogového gangu a případ policisté záhy odložili ad acta.

O půl roku později, 5.července 1969, zatelefonoval  na policejní okrsek ve Vallejo neznámý muž a ohlásil dvojnásobnou vraždu, ke které se zároveň přiznal jako pachatel. Na jím udaném místě se nacházel postřelený a krvácející Michael Megau a mrtvá Darlene Ferrin. Ti zaparkovali svůj vůz asi čtyři míle od Lake Herman Road. Dívka byla vdaná a na tomto místě si ráda užívala se svými milenci. Během krátké chvíle na místo dorazilo další auto, ale vzápětí odjelo. Během deseti minut se však vrátilo a zastavilo přímo za nimi. Řidič nechal zapnuté světla, aby tak oslnil lidi uvnitř a opět obešel vůz. Baterkou posvítil chlapci do tváře a vystřelil zbraní Luger ráže 9mm. Oba trefil celkem třikrát a chystal se odejít. Mladík se však začal hýbat a proto se vrátil a vystřelil ještě dva náboje. Poté odjel. Mageu svá zranění přežil a mohl tak popsat jak celou událost, tak i pachatele. Přesto tyto údaje k jeho dopadení nevedly.

Zodiac-killer_0Vrah dal o sobě znovu vědět dost kuriózním způsobem. 1. srpna 1969 poslal tři téměř totožné dopisy bulvárním plátkům Vallejo Times – Herold, San Francisco Chronicle a San Francisco Examiner. Ve svých dopisech detailně popsat své vraždy i to co měli oběti na sobě. Navíc jim přiložil zašifrované zprávy a příkaz, že je musí otisknout v nejnovějším vydání jinak bude zabíjet znovu. Prohlásil, že v kryptogramech je zašifrována jeho totožnost a když bude policie dost šikovná, tak ho brzy odhalí. Navíc pokud noviny nesplní jeho požadavek, tak nejbližší víkend zavraždí dalších dvanáct lidí. I přes znepokojení policejního šéfa Jack E. Stiltze, který nebyl přesvědčen, že dopisy napsal opravdu sám vrah Chronicle vydal svou třetinu šifry. Ostatní dva plátky tak neučinili hned, ale vrah nakonec nezabíjel. Místo toho obdržel 7.srpna šéfredaktor Chroniclu další dopis. V něm vrah se vrah představil jako Zodiac a reagoval na žádost policejního šéfa. Poslal obsáhlejší popis dosud nezveřejněných informací z místa druhé vraždy, které se policisté snažili ututlat. Následující ho se doslova spustil poprask. Dva obyčejní lidé manželský pár Donald a Bettye Harden Salinasovi dokázali rozluštit jeho kryptogramy a policie si tak mohla přečíst celé poselství. Vrah v něm popisuje svou touhu zabíjet lidi místo zvířat, protože z toho má větší zážitek a tím že někoho zabije, tak z něj vlastně udělá svého otroka.

Necelé dva měsíce poté, 27.září 1969, nahlásil stejný muž policejnímu okrsku Napa Valley další dvojnásobnou vraždu. Na břehu jezera Barryessa byla ubodána Cecelia Shepard, její milenec Bryan Hartnell napadení přežil. Na dveřích jejich vozu vyšetřovatelé nalezli posměšný vzkaz od vraha a typický podpis vraha – kruh přetnutý křížem. Hartnell popsal celkem podrobně celý incident, pachatel se však maskoval do oblečení vojenského typu a čtyřcípé obřadní kápě s vyšitým zodiakálním znamením. Podle Hartnella mluvil klidně, své oběti svázal a ležící na břiše je potom bodal, dokud se nedomníval, že zemřeli.

cab shooting zodiacV polovině října 1969 byl ve svém taxíku nedaleko Presidia zastřelen ranou do hlavy devětadvacetiletý Paul Stein. Na tento čin upozornili svědkové ze sousedství. Jeho hrůzný čin pozorovali z domu přes ulici tři malé děti, které policii řekli, že viděli dva muže jak se perou uvnitř taxíku a jeden z nich následně chodí kolem vozu a celý jej utírá kusem hadru. Poté odkráčel ulicí směrem dolů. Přivolaná policie byla na místě během krátké chvíle a vrah tudíž musel být někde poblíž, ale nikoho se jim chytit nepodařilo. Chybou v hlášení byl jako pachatelem označen  černoch. Díky tomu vrah o vlásek unikl – cestou z místa činu byl zastaven policejní hlídkou , chováním podezření nevzbudil a hlášení neodpovídal, proto byl pouze dotazován a poté pokračoval v cestě. Hlavním důkazem z místa činu se stal otisk ruky na dveřích Steinova taxíku, dodnes ale není jasné, zda patřil vrahovy.

Několik dní po Steinově vraždě dostal San Francisco Chronicle další dopis od vraha, který se zde představoval jako Zodiac. Obálka obsahovala cár zkrvavené Steinovi košile a pohrůžku bombovým útokem na některý ze školních autobusů. . Policie vzala jeho hrozbu vážně a několik dnů bedlivě hlídala školní autobusy. Nic se však nestalo.

Paul Stein se stal poslední obětí oficiálně připisované Zodiacovi. Mezi lety 1969 – 78 přišlo celkem 21 dopisů podepsaných Zodiacem , vždy s dvojnásobným poštovným, ve kterých se vrah hlásil k celkem 37 vraždám – což je číslo pravděpodobně nadsazené – spojitost mezi neobjasněnými vraždami, dopisy a Zodiacem nelze prokázat.

Večer 22. března 1970 jela sedm měsíců těhotná Kathleen Johnsspolečně se svou desetiměsíční dcerkou navštívit svou matku do San Bernardina v Petalumě. Blízko města Modesto na ni začalo blikat za ní jedoucí vozidlo a tak sjela ke kraji vozovky. Z auta vyšel cizí muž a řekl jí, že má uvolněné zadní kolo. Nabídl se, že jí pomůže ho utáhnout. Když s prací skončil nasedl do svého vozu a odjel. Brzy poté co se rozjela ji však kolo upadlo a znenadání se vrátil opět onen záhadný cizinec a nabídl jí, že ji odveze k nejbližší pumpě. Nešťastná Kathleen souhlasila a nastoupila do jeho vozu. Jenže po cestě minuli hned několik čerpacích stanic i autoservisů a muž pořád nezastavoval. Po delší době to začalo být ženě podezřelé a tak se zeptala proč nezastavil. Muž jí na to odvětil, že se ji chystá zabít a její dítě vyhodit z okna. Kathleen se rozhodla k riskantnímu plánu a za jízdy vyskočila z auta. Následně se schovávala v blízkém poli a čekala na nějakou pomoc. Poté autostopem dojela až k nejbližší policejní stanici, kde na nástěnce rozpoznala podobiznu muže, který ji chtěl zabít. Policisté ji tam měli od doby, kdy Zodiac zavraždil taxikáře. Následně prošla několika výpověďmi, ale mnohdy se v nich absolutně neshodla až začali mít policisté podezření, že se zřejmě nejednalo o útok samotného Zodiaca a tak tohle svědectví nebrali v potaz.

Obvyklí podezřelí

Od té doby se staly jediným hmatatelným důkazem o vrahově existenci jeho dopisy, vysmívající se policii pro její neschopnost.

Podle popisu přeživších obětí a svědků byl vrah muž mezi 25 a 30 lety, vysoký 175-180 cm, podsaditý až robustní s vystupujícím břichem. Vlasy měl hnědé nebo tmavé, vojenského střihu, zřejmě nosil brýle (nebo alespoň jako součást maskování).

Jezdil ve voze Chevrolet Corvair bílé nebo bronzové barvy a žil někde v okolí Valleja. Podle psychologů se jednalo o paranoika a sexuálního sadistu s bohatou fantazií , s vysokým IQ. V krizových okamžicích klidný a vyrovnaný. Na základě těchto indicií a nepřímých důkazů v sítu policie uvízlo několik slibných podezřelých, nikdo nebyl usvědčen.

zodiac killer allenHlavním podezřelým je v současné době Arthur Leigh Allen (1933-1992), který se do povědomí veřejnosti dostal především na základě knihy Roberta Graysmithe o Zodiacovi. Allen žil v době vražd u matky ve Valleju, studoval chemii a zevnějškem víceméně odpovídal popisu. Stranil se lidí a zajímal se o zbraně. Policie se o něj začala zajímat na základě udání jeho švagrové a bratra, se kterými se rád zaplétal do hovorů o smrti a vraždách. V listopadu 1969 u něj švagrová viděla dopis se šifrou, kterou před ní Allen spěšně schoval. V jeho voze viděla rodina v den vraždy u jezera Barryessa zkrvavený nůž, o kterém tvrdil, že ho používána porcování kuřat. Počátkem roku 1971 policie udělala prohlídku jeho přívěsu v Santa Rose, kde dočasně žil. V přívěsu sice nalezli umělé penisy a v lednici zohavené hlodavce ( ty, jak se později ukázalo, používal pro výzkum k diplomové práci a tento výzkum měl řádně povolený), důkaz, který by Allena spojoval se Zodiacem, se nalézt nepodařilo. Jeho písmo neodpovídalo písmo Zodiaca – sexuální sadisté ovšem v okamžiku vzrušení písmo mění.Jeho otec zemřel krátce před první vraždou. S otcem Allena spojovala láska k mořeplavbě (počátkem 60. let dokonce krátce u námořnictva sloužil) – podle popisu používal Zodiac převlek ze starého námořnického oblečení. Bydlel ve sklepním bytě u své matky (Zodiac se v dopise o sklepě několikrát zmiňoval) – v něm se ale prohlídka nikdy neuskutečnila. Zodiac se s dopisy odmlčel po roce 1971 a pak v letech 1974-78 – to byl Allen ve vězení pro zneužití dítěte.Mageau ho roku 1991 označil podle fotografie jako střelce. Poté byly provedeny srovnávací testy DNA ze Zodiacových dopisů – ty ovšem Allena jako pachatele vyloučily. Arthur Leight Allen zemřel na cukrovku a onemocnění srdce v roce 1992.

 

marshallPodezřelý číslo dvě je Rick Marshall (1928-2008). Žil v oblasti Riverside v době vraždy Cheri Jo Bates, poté se přestěhoval do San Francisca, kde obýval sklepní byt Scott Street nedaleko místa poslední vraždy.Údajně řekl svědkům, krátce po první vraždě, že našel něco mnohem více vzrušujícího než sex. Podle dalšího svědka pobýval v Los Angeles v době, kdy se zde staly tři vraždy a v oblasti Napa, kdy došlo k napadení u jezera Barryessa. Těšilo ho sledování němých filmů, jeho oblíbeným byl „The Red Phantom“, o kterém se Zodiac v jednom ze svých dopisů zmiňuje. Uměl psát oběma rukama a měnit tak písmo, vlastnil i psací stroj Royal, na kterém napsal vrah své dopisy v Riverside. Navzdoru množství relevantních informací znamenal Marshall pro vyšetřovatele zklamání, většina informací o jeho trestné činnosti předložených informátory byla chybná a jeho otisky se neshodovaly se žádnými , které měly patřit vrahovi. V rozhovoru v roce 1989 připustil, že on a Zodiac měli podobné zájmy, a proto se stal podezřelým. Zemřel roku 2008 v pečovatelském domě.

Pam Huckaby, sestra oběti Darlene Ferrin, tvrdila, že Darlene po několik měsíců sledoval jistý Lawrence Kane. Ten se dostal do hledáčku policie a jevil se být nadějným podezřelým hlavně poté, co ho oběť únosu paní Johns označila jako útočníka. V roce 1969, kdy byl Zodiac na vrcholu činnosti, odpovídal Kane vahou, výškou a vzhledem jeho popisu. Navíc vyšetřovatelé zjistili, že roku 1962 prodělal autonehodu, po které v důsledku masivního poškození mozku ztratil schopnost sebeovládání. Podle psychologa byl samotářský, ale bazproblémový. Byl zatčen pouhé čtyři měsíce před vraždou z prosince 1968 v Redwood City za napadení. Od počátku roku 1999 žije v Nevadě.

Mezi podezřelými se po letech ocitl i pozdější bombový atentátník Theodore Kaczynski – stejně jako on, i Zodiac uměl vyrábět bomby, koncen 60. let žil v oblasto Bay Area a měl ve zvyku posílat médiím dopisy s popisem svých činů. Jako podezřelého ho prakticky vyloučilo srovnání DNA, otisků a písma.

Čas od času se i dnes objeví někdo s více či méně  zaručenými informacemi o totožnosti Zodiaca . Od roku 2004 se skoro pravidelně každý rok objeví někdo kdo tvrdí, že jeho příbuzný byl Zodiac. V květnu 2009 přišla realitní makléřka Deborah Perez s tvrzením, že její navlastní otec Guy Ward Hendrickson (zemřel 1983) byl Zodiac. Koncem 60. let se údajně stala přímým svědkem jeho dvou útoků – v sedmi letech byla přítomna napadení Mageau a Ferrin a kupodivu měla být i u vraždy Paula Steina (svědci neuváděli, že by na místě viděli nějaké dítě). Dále uvádí, že se Hendrickson nechal vyfotografovat ve Steinových brýlích (ty se podle policejní zprávy skutečně ztratili). Tato tvrzení se nezdají příliš pravděpodobná i vzhledem k tomu, že Perez v minulosti tvrdila, že je nemanželským dítětem J.F.Kennedyho a byla s Bobby Kennedym při jeho vraždě v hotelu Ambassador.

jack-tarranceMnohem pravděpodobnějším podezřelým je Jack Tarrance(zemřel 2006) , kterého označil jeho nevlastní syn Dennis Kaufman poté, co v televizi viděl dokument o Zodiacovi. Kaufman postupně nalezl mnoho shod mezi vrahem a Tarrancem – nápadně se v době vražd podobal vrahovým policejním skicám. Tarrance se měl k vraždám přiznat v nahraném rozhovoru mezi jím a Kaufmanem, výklad jeho reakce na dotazy je ale příliš subjektivní na to, aby mohl být považován za důkaz. Jeho rukopis nevykazuje jednoznačnou shodu, ale vypadá nápadně podobně. Kaufmanovi méně než profesionální prezentační schopnosti si bohužel vysloužily mnoho kritiky a snižují tak důvěryhodnost jeho tvrzení. Přesto je Tarrance stále předmětem zájmu médií. Kaufman se chystá o svém nevlastním otci napsat knihu a provozuje vlastní tematickou webovou stránku, která obsahuje fotografie, zvukové a jiné dokumenty dokazující vinu Jacka Tarrance.

Do dnešního dne tento případ zůstal otevřený ve městech Napa County a Riverside. Podobně tomu je i ve Vallejo, které sice případ už uzavřelo, ale ochotně stále spolupracuje.

 

Knihy, dokumenty a filmy podle Zodiaca

Zodiacovy zločiny a dopisy inspirovaly k natočení několika velice zajímavých dokumentů, filmů i k napsání mnohostránkových knih. Nejznámější se stala bibliografická kniha Roberta Graysmitha (Zodiac), která se dočkala obrovských ovací po celém světě. Kniha je k mání jen v anglickém originále třeba zde.
zodiac-graysmith

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O Zodiacovi byla natočena také řada dokumentů. Jedním z nich je 45minutový dokument Serial Killers- The Zodiac Killer:

 

Zodiac movie image Jake Gyllenhaal Robert Downey JrNatočilo se i několik filmů z nich – za zmínku stojí určitě verze z roku 2005 a nejnovější od Davida Finchera (2007). Druhá jmenovaná je právem označovaná jako nejlepší. Režisér David Fincher se v rámci natáčení filmu osobně setkal s několika lidmi, kteří se v té době podíleli na vyšetřování. Ať už jako svědci či přímo vyšetřovatelé. Hodně mu pomohly i samotné policejní záznamy a hlavně svědectví těch, jenž byli tehdy uprostřed všeho dění. Mezi lidmi kteří byli ochotni spolupracovat byli například oba vyšetřovatelé Bill Armstrong, Dave Toschi, nebo přeživší Michael Mageau. A samozřejmě mnoho dalších. Režisér filmů Sedm nebo Klub rváčů tentokrát nesází jen na temnou atmosféru, ale soustředí se na pečlivé kriminalistické a novinářské rozplétání případu,  analýzu událostí a dopad mnohaletého vyšetřování na jednotlivé aktéry, kteří jsou posedlí dopadením obávaného Zodiaca. Opírá se při tom o skvělé herecké výkony Roberta Downeyho Juniora a Jacka Gyllenhaala

 

 

 

Kubin

 

Zdroj: seriovivrazi.webnode.cz/neodhaleni-vrazi/zodiac/

 

Související články:
Sérioví vrazi ve filmu: Nevyřešitelná záhada jménem Zodiac
Sérioví vrazi ve filmu: Ed Gein se stal inspirací k postavám vrahů v Psychu, Mlčení jehňátek a Masakru motorovou pilou

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

3 × 3 =