Sérioví vrazi ve filmu: Klaun zabiják Gacy

Klaunova poslední slova zněla: „Polibte mi prdel!“

John Wayne Gacy (17.3.1942 – 10.5.1994), Klaun zabiják

Gacy patří mezi legendy americké vraždy. Ctihodný občan, který se dokonce nechal vyfotit s první dámou USA Rosalynn Carter, přes den nemocniční klaun, oblažující děti svými klaunskými triky, v noci vraždící monstrum, oblažující své tělo mučením jen o málo starších obětí triky s pouty a provazem.

American Dream

Není mnoho sériových vrahů, kteří by byli během své zabijácké kariéry schopni vybudovat i tu pracovní. John Wayne Gacy byl jedním z nich. Narodil se v polsko-dánské rodině, jejíž hlavou byl despotický alkoholik John Gacy Samuel (1900 – 1969). Na Gacyho kladl vysoké nároky a čím úspěšnější John byl, tím více ho tyranizoval a vybíjel si na něm svoji frustraci z vlastního mizerného života. Později při výsleších na policii Gacy uvedl, že mu otec často nadával a říkal mu, že z něj „stejně jednou bude buzerant“. Možná věděl, že mladý Gacy chodí do školy v kalhotkách své sestry. Nicméně nešetrné otcovo chování zanechalo v Gacym hořkou pilulku, kterou nebyl až do smrti schopen spolknout.

V roce 1962 utekl z domu a pracoval v Las Vegas v místní márnici. Po návratu zpět do rodného Chicaga vystudoval obchodní akademii a v roce 1964 potkal svoji první manželku Marlynn Myersovou, se kterou zplodil syna a dceru.

V pracovním životě se Gacymu velice dařilo. Tchán Gacymu zprostředkoval pozici manažera tří restaurací KFC. Už tehdy se mezi zaměstnanci špitalo o tom, že měl Gacy údajně udržovat homosexuální styk s několika mladšími kolegy. V roce 1968 byl Gacy poprvé zatčen za zneužívání mladistvého Donalda Voorheesa. Za tento čin byl odsouzen k 10 letům odnětí svobody a pro manželku Marlynn bylo toto odsouzení důvodem k žádosti o rozvod. Ani ji, ani jeho dvě děti Gacy již nikdy nespatřil. I ve vězení byl Gacy velice aktivní. Studoval psychologii, aktivně se podílel na chodu věznice a po podmíněném propuštění v roce 1971 založil firmu PDM (Painting, Decorating and Maintaining – Malování, dekorování a údržba), která mu vynášela služné výdělky.

V roce 1972 si vzal Carole Hoffovou, která měla dvě malé děti z předchozího manželství. Carol věděla o Gacyho minulosti, ale ani to ji překvapivě neodradilo od sňatku. Manželství se však brzy dostalo do slepé uličky, a to když začal Gacy komentovat „pevný zadek“ jejího syna a odmítl s ní spát.

Zatímco jeho osobní život provázely problémy, ten pracovní Gacymu fungoval na jedničku. Byl aktivní v polské komunitě (v Chicagu největší v celých USA), ve volných chvílích pak vystupoval jako nemocniční klaun. Jeho klaun měl však dvě polohy. Klaun Pogo byl ten hodný, zatímco klaun Patches byl temnější a vážnější.

Nechte maličkých přijíti ke mně (Matouš 19, 14)

2. ledna 1972 se znuděný Gacy projížděl po ulicích Chicaga, když tu mu padl do oka 18 letý Tim McCoy čekající na autobus. Chlapce pozval domů, kde spolu pili alkohol a měli pohlavní styk. Nad ránem vzal Gacy kuchyňský nůž a vrazil ho chlapci do hrudi. U výslechu uvedl, že to bylo naopak McCoy, který ho napadl jako prvního. Tak či tak, uvedl také, že ho umírání chlapce nesmírně vzrušilo. Tělo zakopal ve sklepě pod podlahou.

Po své první vraždě si dal Gacy na tři roky pokoj, než udeřil znova. Chloroformem omámil, poté znásilnil, mučil a udusil 17 letého Johna Butkovitze. A po rozvodu s Carole v roce 1976 přišel Gacy o zbytek zábran, které dosud měl.

11. prosince 1978 se ztratil 15 letý Robert Piest. V lékárně, kam chodil na brigádu, zanechal vzkaz, že jde za Gacym ohledně pracovní nabídky. Když se chlapec nevracel domů, rozhodla se policie pro domovní prohlídku v Gacyho domě. Zjistila totiž, že i když Gacy jakýkoliv kontakt s Piestem popřel, měl v záznamech odsouzení za zneužívání nezletilého.

Při této prohlídce pak policisté našli lidské kosti pod podlahou. Dne 22. prosince 1978 se John Wayne Gacy přiznal k 25 až 30 vraždám. Nepamatoval si totiž přesně, kolik mladíků zavraždil.

Ke spoutání chlapců, kteří byli mnohdy fyzicky silnější než obtloustlý Gacy, používal dvě metody. Metodu „trik s pouty“, kdy chlapcům, kteří již byli pod vlivem alkoholu či drog, ukazoval, jak rychle se umí dostat ze zacvaknutých pout. V momentě, kdy Gacy svoji oběť vybídl, aby trik vyzkoušela také, zaútočil. Chloroformem oběť omámil a přivázal (stejně jako jeho idol, sériový vrah Dean Corll, přezdívaný „Cukrář“) k podomácku vybavenému mučícímu stolu, který připomínal stoly v pitevnách. Druhou metodou byl „trik s provazem“. Gacy uvázal oběti kolem krku provaz, jehož konce navázal na topůrko od sekery. To postupně utahoval a povoloval, čímž mohl kontrolovat přívod vzduchu. Zejména tato metoda Gacyho velice vzrušovala a jak uvedl, byl schopen si s obětí „hrát“ až dvě hodiny, dokud nevydechla naposled.

Byl jednou jeden dům

Vše se odehrávalo v Gacyho domě, chrámu tortury. Oběti připoutal na mučící stůl. Počkal, až se probraly z opojení chloroformem či drogami. Poté začal svoji noční směnu. Oběti opakovaně znásilňoval, dusil, řezal, dokud nebyl patřičně ukojen. Celkem 29 těl pohřbil ve sklepě pod podlahou, ale později, když už pod podlahou pro mrtvoly prostor, hodil 4 další těla do nedaleké řeky Des Plaines.

Dne 12. března 1980 byl uznán vinným ze 33 vražd a odsouzen k trestu smrti. U soudu, jak je tomu v obdobných případech obvyklé, snažil se Gacy vzbudit dojem nepříčetnosti, což ovšem porota nevzala v potaz. Na svoji obhajobu pouze uvedl, že „je vinen pouze tím, že provozoval hřbitov bez povolení“.

Trest smrti byl vykonán 10. května 1994 smrtící injekcí. Z technických důvodů, kdy smrtící koktejl v injekční stříkačce zhoustl natolik, že musel být aplikovaný dvakrát. Gacyho cesta do říše mrtvých trvala celých 18 minut.

 

Inspiraci Gacym bychom v literatuře a filmu vzhledem k jeho celkem „běžnému“ modu operandi rozeznávali těžko. Byl to však jeho koníček, vystupování jako klaun Pogo a klaun Patches, který inspiroval génia literatury Stephena Kinga k napsání románu „It“ („To“), který vyšel v roce 1986 (v ČR poprvé vyšel v roce 1993 v překladu Gabriela Gössela). V tomto románu vystupuje postava děsivého klauna jménem Pennywise, který vraždí děti v městečku Derry a je ztělesněním věčného zla.

Knihu „To“ můžete zakoupit zde:

https://www.dobre-knihy.cz/to-jubilejni-vydani-v-boxu-306761.html

 

Román „To“ byl celkem úspěšně zfilmován v roce 1990 režisérem Tommy Lee Wallacem.

Více o filmu včetně traileru k nalezení zde:

http://www.csfd.cz/film/9509-to/prehled/

 

V roce 2017 vejde do kin nová adaptace tohoto legendárního příběhu opět pod názvem „To“.

Informace o castu a režisérovi Andresi Muschiettiim si můžete přečíst zde:

http://www.csfd.cz/film/277943-to/prehled/

Husí kůži vám pak spolehlivě zařídí následující trailer:

 

Dokumentů o Gacym nalezneme na internetu několik, mezi nejlepší patří následující (v angličtině):

 

Celovečerní film o Gacym natočil v roce 2003 režisér Clive Saunders, více informací naleznete zde:

http://www.csfd.cz/film/117380-gacy/prehled/

Trailer k filmu zde:

Celý film v angličtině ke zhlédnutí online zde:

 

Zde naleznete první z pěti interview přímo s Gacym (v angličtině):

Unikátní obrázky z Gacyho domu uveřejněné policií můžete zhlédnout zde:

 

Fotografie pořízené při odkrývání těl obětí jsou uveřejněny zde:

https://www.documentingreality.com/forum/f237/rare-john-wayne-gacy-crime-scene-photos-44364/

 

 

Včelař

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

twenty + 16 =