11. srpna 2014 herec Robin Williams spáchal sebevraždu v Paradise Cay v Kalifornii. Pitva ukázala, že měl demenci s Lewyho tělísky – vysilující onemocnění mozku.
Tři týdny před sebevraždou Robina Williamse v jeho kalifornském domě 11. srpna 2014 zveřejnil tuto fotografii na Instagramu, když oslavil své 63. narozeniny. Byl to poslední snímek, který kdy před svou tragickou smrtí sdílel se svými fanoušky.
11. srpna 2014 Robin Williams zemřel ve svém domě v Paradise Cay v Kalifornii. Herce našli s páskem kolem krku a vyšetřovatelé našli řezné rány na jeho levém zápěstí. Povrdili, že herec spáchal ve svých 63 letech sebevraždu.
Do té doby strávil Williams téměř celý svůj život tím, že lidi rozesmíval. Talentovaný komik a herec oceněný Oscarem byl za svou práci respektován a miliony fanoušků si ho vážily.
Ale i přes svou šťastnou povahu Robin Williams na začátku své kariéry bojoval s alkoholismem a drogovou závislostí. A později ve svém životě se potýkal s problémy duševního zdraví a fyzickými nemocemi.
Přesto bylo mnoho členů jeho rodiny, přátel a fanoušků ohromeno jeho náhlým skonem – a zoufale toužili po odpovědích. Jak zemřel Robin Williams? Proč si Robin Williams vzal život? Pojďme se na to podívat.
Skrytý boj, který předcházel smrti Robina Williamse
Když byl v pubertě, jeho rodina se přestěhovala do Kalifornie. V sedmdesátých letech začal dělat stand-upy. Přibližně ve stejné době se začal objevovat v mnoha televizních pořadech jako Mork & Mindy.
V roce 1980 Williams debutoval na velkém plátně ve filmu Pepek námořník, v kterém si zahrál titulní roli Pepka. Potom už přišly slavné filmy jako Dobré ráno, Vietname nebo Společnost mrtvých básníků. Lidi ohromoval svými komediálními schopnostmi.
Po celá desetiletí projasňoval plátna kin svým úsměvem. Ale pod povrchem bojoval s osobními démony. V 70. a 80. letech si Williams vyvinul závislost na kokainu. Přestal, až když jeho přítel John Belushi zemřel na předávkování – poté, co s ním večer předtím slavil.
I když se po Belushiho smrti už nikdy nedotkl kokainu, začal počátkem roku 2000 hodně pít, což ho vedlo k tomu, že trávil čas na odvykací kúře. Po celou dobu Williams také bojoval s depresemi. Přes pokračující úspěchy v profesním životě byl jeho osobní život plný vzestupů a pádů.
Přesto se zdálo, že se Williams dokáže odrazit vždy ode dna. A na začátku roku 2010 to vypadalo, že jeho nejtemnější dny jsou daleko za ním. Ale pak dostal od svého lékaře srdcervoucí diagnózu.
Jak zemřel Robin Williams?
V té době se Robin Williams snažil pochopit, proč se cítil paranoidní, úzkostný a depresivní. Neměl pocit, že by Parkinsonova diagnóza tyto problémy dostatečně vysvětlila. S manželkou tedy plánovali jít do neurokognitivního testovacího zařízení, aby zjistili, zda se neděje něco jiného. Ale nikdy se tam už nevypravil.
V noci před svou smrtí se zdálo, že Robin Williams byl v poklidné náladě. Jak Susan Schneider Williams později vysvětlila, byl zaneprázdněn iPadem a zdálo se, že se „zlepšuje“. Naposledy Susan viděla svého manžela živého kolem 22:30, těsně předtím, než šla spát.
Jeho poslední slova, která jí té noci řekl , byla: „Dobrou noc, má lásko… dobrou noc, dobrou noc.“ Šel spát do své vlastní ložnice v domě, kde naposledy vydechl.
Uvnitř našel Williamse vsedě na podlaze, k oběšení použil opasek s jedním koncem uvázaným kolem krku a druhým koncem zajištěným mezi dveřmi skříně a rámem dveří v ložnici. Policie si později všimla povrchových řezných ran na jeho levém zápěstí.
Na křesle opodál vyšetřovatelé našli Williamsův iPad (který neobsahoval žádné informace související se sebevraždou nebo sebevražednými myšlenkami), dva různé druhy antidepresiv a kapesní nůž s jeho krví – kterým si zřejmě pořezal zápěstí. Vzhledem k tomu, že byl už mrtvý, nebyl důvod jej už oživovat. Ve 12:02 byl prohlášen za mrtvého.
Na místě činu se nenašly žádné známky drok, jedinými látkami, které se našly v jeho těle byl kofein, předepsaná antidepresiva a levodopa – lék používaný k léčbě Parkinsonovy choroby. Pitva později potvrdila, že příčinou smrti Robina Williamse byla sebevražda udušením v důsledku oběšení.
Jeho blízcí a fanoušci byli zdrceni, když zjistili, jak umřel. Mezitím média vydaly prohlášení, že v poslední době bojoval s „těžkou depresí“. Takže mnozí předpokládali, že to byl hlavní důvod, proč si Robin Williams vzal život.
Ale teprve pitva odhalila skutečnou příčinu jeho trápení. Jak se ukázalo, Williamsovi byla špatně diagnostikována Parkinsonova choroba a měl jinou chorobu – která dodnes zůstává z velké části nepochopena.
Zmrzačující nemoc, která pomohla vysvětlit smrt Robina Williamse
„Lewyho tělíska“ označují abnormální shluky bílkovin, které se shromažďují v mozkových buňkách pacienta a v podstatě infiltrují mozek. Předpokládá se, že tyto shluky jsou zodpovědné až za 15 procent všech případů demence.
Nemoc silně ovlivňuje spánek, chování, pohyb, poznávání a ovládání vlastního těla. A to už Williams nedal.
Přesto lékaři tvrdí, že navzdory obtížím svedl působivý boj . „Lidé, kteří mají skvělý mozek, kteří jsou neuvěřitelně brilantní, mohou snášet degenerativní onemocnění lépe než někdo, kdo je průměrný,“ řekl Dr. Bruce Miller, odborník obeznámený s Williamsovým případem. „Robin Williams byl génius.“
Ale bohužel nikdo nevěděl, jakou nemoc Robin Williams měl, až do jeho smrti. To znamenalo, že neuvěřitelně bystrý muž trpěl něčím, co nemohl ani začít chápat – což vysvětlovalo, proč byl tak frustrovaný, když došlo na vyšetřování vlastních příznaků.
A přestože měl Robin Williams navštívit neurokognitivní testovací zařízení, jeho vdova sdělila, že nadcházející návšteva zařízení ho mohla v osudných dnech ještě víc vystresovat.
Proč si Robin Williams vzal život?
Zatímco Robin Williams se v minulosti potýkal s drogovou závislostí a alkoholismem, osm posledních let života byl čistý a abstinoval.
Takže jeho manželku rozzlobily zvěsti, že se její manžel před svou smrtí znovu vrátil ke svým starým závislostem.
Pokud jde o tvrzení, že si Robin Williams vzal život, protože trpěl depresemi, řekla: „Nebyla to deprese, co Robina zabilo. Deprese byla jedním z řekněme 50 příznaků a nebyla stěžejní.“
Poté, co vdova zjistila, jakou nemocí v době smrti trpěl, zveřejnila detaily jmenované příšerné nemoci.
Lékaři se shodují, že demence s Lewyho tělísky je zničující nemoc. Je to zabiják. Je to rychlé, je to progresivní. Bylo překvapivé, že Robin vůbec mohl chodit nebo se pohybovat.
Zatímco Robin Williams se bohužel nikdy nedozvěděl, jakou nemocí trpí, jeho vdově se ulevilo, že to mohla alespoň pojmenovat. Od té doby si dala za své poslání dozvědět se o nemoci co nejvíce, vzdělávat ostatní, kteří mohou být o ní nic neví, a uvádět na pravou míru okolnosti smrti manžela.
Charlie Brown