Rozhovor: Chris Evans o nové marvelovce Avengers: Age of Ultron

Už na konci dubna do kin zavítá snímek Avengers: Age of Ultron od známé společnosti Marvel Studios, a tak vám přinášíme rozhovor s Chrisem Evansem, který se Stevu Weintraubovi, redaktorovi pro webovou stránku Collider.com, povedl získat spolu se skupinou dalších několika reportérů během přestávky mezi natáčením. Dozvíte se, jestli se Captain America stále vzpamatovává z událostí v The Winter Soldier, jaké bylo pracovat s režisérem Jossem Whedonem, jestli se přímo na place měnil scénář, a mnohé další.

Jak moc se Captain America vzpamatovává z událostí z filmu Captain America: The Winter Soldier, když se tu s ním setkáváme?

ookmEVANS: Víte, je přizpůsobivý. Tým nemá nikoho, ke komu by se teď hlásil. Už tady není S.H.I.E.L.D., takže jsme na sebe všichni navzájem závislí, ale domnívám se, že právě to mu dává příležitost na sebe jaksi vzít vůdčí roli. Vzhledem k tomu, že tu není nikdo, kdo by mu dával rozkazy, nemusí zpochybňovat velení nebo číkoliv motivy, ale zároveň jeho vedoucí role také znamená, že se na svůj tým musí spoléhat o něco více, takže jde o přidání trochy napětí do aktuální dynamiky Avengers. S těmito filmy je velice těžké ponořit se do některé z postav nějak hlouběji, víte, co tím myslím? To je právě podstata toho, jak to funguje. Vybavte si nějaký jiný film, a pak ho porovnejte s Avengers. My se zabýváme skupinovým konfliktem. Je tu příliš mnoho míst a postav, takže tu není moc času zabývat se vlastními individuálními konflikty.

Z filmu Avengers: Age of Ultron získáváme dojem, že jsou postavy pospolu i mezi filmy. Nebo snad Avengers potřebují nějakou velkou událost, aby se rozhodli spojit své síly?

EVANS: Myslíte, jestli hlavní postavy mezitím bojují i v jiných bitvách?

Jestli udělali něco mezi prvním filmem Avengers a jeho pokračováním Avengers: Age of Ultron?

EVANS: Ne, dělají svou práci, „protože film je dlouhý jen pár hodin“. Máte hodně lidí, kteří se tam musí vejít, takže jsme do toho v tomto filmu opravdu šlápli. Úvodní scéna je něco jako „boom“, takže nechceme být jako „Co jsi do teď dělal?“ (smích) Pak si trochu opepříte dialog „Člověče, těch posledních pár let bylo bláznivých, ne?“ Nechcete ztrácet čas se vzpomínkami. Jen prostě chcete bojovat s těmihle lidmi společně. Vše, co Marvel dělá, je šachový tah. Nic není náhodou. Všechno se vypočte, takže někdy tam jsou věci, které se dají odhalit, a já to mám rád. „To je důvod, proč jste to udělali?“ Vy. Vy parchanti.

Mluvil jste před začátkem natáčení s Jossem o něčem, co byste si přál, aby bylo ve filmu zahrnuto?

Age-of-Ultron-TwinsEVANS: Víte, co se charakteru týče, byl první Captain America přesně to pravé a to nejen proto, že je Joss Whedon fanouškem. Miluje komiksy, takže to není jako mluvit s někým, kdo by někdy nemusel mít kliku na to, co diváci zrovna chtějí. Jediná věc, o které jsem s ním mluvil, byla Kapitánova schopnost konzistence. Co se druhého dílu Captain America týče, zatlačili jsme a byl jsem nadšený, že vidím, čeho je Kapitán schopný. V Captain America je prostě jen silný. Ale v Avengers je to podle mého názoru úder, úder, kop a kop.

KOUKNI SE  IFFKV 2020: Hvězda festivalu, jakou ani v Cannes nemají

Nemůžete být Jason Bourne. Musíme vidět toho chlapa dělat věci, kterými si zaslouží místo v týmu. V Captain America: The Winter Soldier dělá neuvěřitelné věci. Nechtěl bych dělat krok zpět, takže bychom se spíše měli ujistit, že pokračuje ve svém tréninku. Jeho bojový styl se musí vyvíjet a postupovat výše a výše. Nechci jít proti Bruceovi Lee, ale ve filmu musí být víc než jen zábavné kopy. Musí tam být konzistentní zobrazení síly.

Co stojí za tím, že se tito dva chlápci stanou spojenci?

EVANS: Je to trochu z nutnosti. Kdysi S.H.I.E.L.D. zanikl a to ovlivnilo všechny. Nevím, kolik toho můžu říct nebo co bych měl říct, ale je tu něco, co se týká nás všech a vyžaduje to, abychom se k sobě všichni vrátili a bojovali jako celek. Captain America je prostě víc než jen ochoten převzít vedoucí úlohu. Chápe dynamiku týmu a nedělá to z arogance nebo vysokého ega, ale z nutnosti.

Když jste zpět na place s tímto týmem a tímto režisérem, se kterými už jste před tím dělal, cítíte se jistější?

EVANS: Ano, trochu ano. Je podivné, že se vlastně cítíte, jako kdybyste nikdy doopravdy neodešli. Je to hrozně moc, víte, když je to váš film a je tam jakási závažnost, tlak a angažovanost. Každý den jste v každé jednotlivé scéně a sakra, je to dost. Ale tenhle film je prostě sranda. Je to jako letní tábor nebo něco podobného. Pořád je tu zodpovědnost a všichni jsou stále divoce zapojováni, ale je tu taky něco, co nás spojuje. Jsme uzamknutí v náručí a jsme tým. Jsem toho názoru, že se pak člověk cítí více bezpečně.

Změnilo se toho ve scénáři hodně od té doby, co jste na place?

avengers-age-of-ultron-joss-whedon-elizabeth-olsen1EVANS: Ano. Můj ty bože, Joss. Ještě před natáčením je to něco jako „Tady je devět nových stránek.“ Jossi, v pořádku, jo? Myslím, že to nejsou zásadní změny, ale občas se mění dialogy. Nevím, jestli je to tím, že je tam hodně hlasů a názorů, co se jednotlivých kousků dialogů týče, nebo se Joss jen probudí a má lepší představu a nápad na změnu, ale všechno je dobré. Nic není špatné a nikdy se to nezhorší. Ten chlap jen prostě nechá vyjít na povrch chytrý repertoár. A to klidně i v jednom okamžiku – „Nevím, jestli se mi to líbí.“ Na třicet sekund se zamyslí, a pak přijde se skvělou změnou. Bože, tenhle chlápek je prostě dobrý. Je v tom opravdu dobrý. Takže je tam obrovské množství změn, ale nic, co by otřáslo světem.

KOUKNI SE  IFFKV 2020: Hvězda festivalu, jakou ani v Cannes nemají

Zmínil jste se o tom, že se váš bojový styl vyvíjí. Jak se vyvinul v tomto filmu?

EVANS: Dobře, ještě jednou tu zmíním, o co se snažíme – nepřátelé jsou tu trochu větší výzvou, takže Kapitán není tak efektivní, jak bych chtěl. Někdy je nutné změřit síly vašeho nepřítele, abyste mohl vyhrát, takže sem tam dostane po bradě. Takže, buďte ten, kdo je trochu zasažen, protože tihle Ultroni jsou velmi mocní. Takže jak se jeho bojový styl vyvinul? Není to tak obsáhlé jako Wing Chun nebo Jeet Kune Do nebo něco takového. Snažím se tam začlenit mnohem více reflexů, víte, co tím myslím?

Rád bych dostal nějakou scénu, kde by se dalo pochopit, že to není jen o rychlosti a schopnosti. Je faktem, že se umí hýbat. I kdyby měl svázané ruce, nemohli byste na něj ani ukázat prstem. Může reagovat neuvěřitelně rychle, takže se to do filmu snažíme zahrnout, ale taky se tam snažíme ukázat, co mu může udělat nepřítel. Je to jen otázka zachování rychlosti, síly, hbitosti a všech těchto věcí.

Je zřejmé, že převážná část tohoto filmu bude o Ultronu. Jsme zvědaví, jestli můžete trochu mluvit o tom, co jako „darebák“ skupiny prezentuje a taky jaké bylo pracovat s Jamesem Spaderem?

EVANS: Spader. Proboha, Spader. Je fakt dobrý. Teda, myslím věci týkající se Josse. Není to o jeho síle padoucha, jeho zářivém lesku nebo schopnostech. Je to tak nějak o mentalitě darebáka. Je to opravdu Jossem. Je to velmi chytrý spisovatel, takže je to všechno o tom, jací doopravdy jste. Mohu říci – co vlastně mohu říci? Už říkám hlouposti?

Ne, jste dobrý.

EVANS: V tomhle mi nelžete, lidi.

Obecně řečeno, můžete mluvit o Ultronu.

avengers-age-of-ultron-hemsworth-downey-evansEVANS: Za Ultronem stojí ideologie, která ho dělá unikátnějším, není to prostě jen zlý chlápek. Nechce jen zabít Avengers, nechce jen zničit svět. Má tam monology a skvělé proslovy, které ztělesňují určitou mentalitu o tom, jestli je s lidstvem něco špatného. Znamená to něco víc než jen „Já jsem zlý a nemám rád dobré lidi.“ Doufejme, že je to jedna z těch věcí, která vás bude nutit se o příběh zajímat mnohem více než jen věta „Jsem zlý padouch.“

Podívejte se, jak zahrál Tom Hiddleston Lokiho. Vytvořil skutečný charakter. Vytvořil skutečný konflikt a Loki by mohl mít film, který má co dočinění se superhrdiny. Mohla by to být opravdu zajímavá studie postavy: něco jako že tenhle chlap potřebuje terapeuta. Ale je to hluboké a to je to, co je lidem putna. Myslím, že to samé budeme mít s Ultronem.

KOUKNI SE  IFFKV 2020: Hvězda festivalu, jakou ani v Cannes nemají

Mluvil jste o vedoucí roli, kterou Kapitán v nových Avengers hraje. Jak to jde s Thorem, Hulkem a Tony Starkem? Myslíme, že by nechtěli, aby jim někdo jiný velel.

EVANS: No, někteří lidé se prostě vydávají jiným směrem. A věci, které máme v tomto filmu uvnitř nás, naše bitvy, naše zápasy, naše nedostatky nebo obavy, to jsou věci, které tak trochu motivují k nějaké změně a vývoji. Takže, někdo jako je Tony, možná nechce být nic jiného než předák, ale musí se smířit s tím, že tu jsou lidé, jako je Thor.

Thor je voják. Chci tím říct, že je voják v jiném světě. Takže mezi těmito dvěma muži je porozumění – mezi Thorem a Kapitánem – to samé s Hawkeyem. Myslím tím, že všichni tito chlapi byli v nějaké bitvě, takže z velké části tu z hlediska toho, kdo bude komu šéfovat, není moc protikladných názorů. Více je to o osobních konfliktech a otázkách, kdo jsou jako lidi, co hledají, co dává smysl, co je dobré a co špatné. Není to moc o tom, kdo bude ve velení.

Samozřejmě došlo i k vizuálnímu vývoji Kapitánova obleku a toho, jak vypadá. Ale teď jen pro vás jako pro herce. O kolika věcech rozhodujete vy, když na to přijde a kolik z nich je o domluvě a kompromisu?

EVANS: Moc jsem do toho nevstupoval, to vám povím. Mám opravdu rád oblek z Captain America: The Winter Soldier, ten námořnický modrý hned na začátku. To byl můj oblíbený. Byl tak super, dobře se v tom hýbalo i dýchalo. Bylo to prostě skvělé. Neustále mi to ale mění.

Vzhledem k tomu, že je teď na vašem obleku „A“ jako znak Avengers, řekl byste, že tým se stává více a více formální organizací? Teď, když máte takové obleky, dáváte jasně najevo, že jste Avengers?

EVANS: Jistě. Myslím, že to je to. První Avengers, to je něco jako rostoucí bolest. Je to o poznávání se navzájem, hledání důvěry, porozumění našim pravidlům a rozvíjení věrnosti. Tentokrát jsme celek. V tomto filmu jsme narazili na zem a po pádu S.H.I.E.L.D. jsme nuceni spoléhat jeden na druhého, takže když přeskočíme do tohoto filmu, je tu velmi jasné porozumění a spolupráce týmu. Chystáme se vyhrát jako tým a chystáme se prohrát jako tým. Je to jakýsi druh náklonnosti. Není pochyb o loajalitě jednoho vůči druhým. Je to jen otázka toho, jak všechny překážky přeskočíme jako tým.

 

Tereza Brunerová

Zdroj: Collider.com

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

twenty − 18 =