Report z KVIFF – Běsi ve Varech #3: Zbytečně efektní pokračování Vlaku do Pusanu

Film Vlak do Pusanu 2 se povedené jedničce nikdy nevyrovná. Společný mají snad jenom název. Originalita v podobě komorně klaustrofobního pojetí tu šla úplně stranou. Postavy, vlak ani titulní město Pusan v tomto filmu neuvidíte. Jediný výchozí bod je Jižní Korea zamořená zombie epidemií. Země je v troskách, kterým vládnou postapokalyptické gangy a hordy zombieků. Dojde na efektní bojové scény, epické bitvy a nepovedené vizuální efekty. Jako půlnoční film po pár pivech film funguje skvěle. Jako divácký zážitek ani nikoliv – film si solidně užijete, ale nic nového nebo navíc tu nečekejte. Horor rychle a zábavně uteče, ale když si necháte ujít, tak o nic nepřijdete.

Pokračování úspěšného zombie hororu Vlak do Pusanu z roku 2016 se nese ve výrazech: větší, epičtější, akčnější a rozmáchlejší. Všeho je více – zombieků, digitálních efektů, herců i akce. Korejci se tu snaží natočit akčně hororový spektákl, který ale zazdívá přesah a odkaz prvního dílu. Vlak do Pusanu byl vystavěn na jednoduchém, ale chytrém nápadu a funkčním příběhu. Komorní story o otci a dceři, kteří se bez jakéhokoliv varování ocitnou na železnici, uvěznění ve stísněných chodbách rychlovlaku s hordou zombíků fungoval překvapivě dobře. Jednička je funkční, zábavnou a divácky atraktivní zombie podívanou s přesahem. Dvojka už nemá komorní kouzlo a nápaditý scénář, který z filmu dělal něco víc nežli průměrnou béčkovou podívanou.

Děj filmu se odehrává 4 roky po vypuknutí zombie apokalypsy a motá se kolem skupiny žoldáků, kteří se vydávají zpět do nemrtvými zamořené Koreje. Parta nepravděpodobných hrdinů, které stmelil bývalý voják uprchlý z Koreje – nyní se vydávají do zombíky zamořeného města, aby se zmocnili dodávky plné peněz. Na zakázku si je objednal jeden z vysoce postavených mocnářů Jižní Koreje a skupina žoldáků se vydává v domění rychlého zisku milionů dolarů do centra epidemie.

Vlak do Pusanu 2: Asijský hororový pokus ve stylu Armády mrtvých

Námět a synopse zní zajímavě a lákavě – atraktivní heistový motiv loupeže ve spojení se zombie žánrem nebezpečně připomíná hororový megafilm Armáda mrtvých. Zack Snyder natočil netflixovský akční horor s podobným ústředním tématem, ale Vlak do Pusanu 2 si drží svoji vlastní tvář. Podobnosti mezi těmito filmy jsou pouze v základním námětu – parta žoldáků se vydává do zombíky zamořeného města pro balík prachů.

Akční sekvence, hororové pasáže a neokoukané herecké tváře jsou hlavní devízou filmu Vlak do Pusanu 2. Nicméně největším problémem je ledabyle rozpadající se příběh, který je generalizujícím postapo-hororovou výpravou do boje s nemrtvými. Klasická klišé v podobě městských gangů, kteří si chovají zombíky k vlastnímu pobavení a téměř „madmaxovské“ projížďky městem jsou až příliš kýčovité. Filmu také moc nepomáhají průměrné až béčkově zpracované digitální efekty, které jsou snad v každém záběru. Nadmíra průměrných a nedotažených trikových sekvencí kazí poměrně dobře a nápaditě zpracovanou choreografii, kterou asijští filmaři zvládají takřka dokonale. Ani nemluvě o filmovém konci, který svým klišovitým vyzněním splňuje všechny parametry hollywoodských dojáků a přímo z plátna na vás křičí, že byste teď měli plakat dojetím. Zatímco vy pláčete štěstím, že film už končí.

Hororové podobenství, moralita a nefunkční žánrovka

Čemuž také mnoho nepomáhá skoro dvouhodinová přemrštěná stopáž, kde se dobrou hodinu pouze jezdí auty po rozbořených městských ulicích a střílí se skoro více do lidí, než do nemrtvých. Klasicky se ve filmu tvůrci neumí odprostit od morální potřeby poučovat – z nemrtvých se stanou skoro až ubohé postavy k šikaně, zatímco lidé se mezi sebou vraždí k pobavení a na povrch se dostává to ústřední zlo, které plodí lidská hamižnost.

Tato pochvalná myšlenka si zaslouží propagaci, ale ne ve filmu, který mohl být účelnou a funkční žánrovkou – místo toho se ze snímku stal pokus o neúspěšné navázání na dobrou značku, nedokonalá řemeslná žánrovka a snaha skloubit divácký film s morálním a metaforickým poselstvím. Vyberte si, co vás na tom osobně zaujme – ale všechno je rozpracováno jenom z části, zatímco dotažené není ani jedno. Škoda, mohl to být nadějný příslib k nové filmové sérii, která je ale tímto dílem určena k zapomnění.

Film zrežíroval Sang-ho Yeon (animáky Stanice Soul, Král čuňat), který napsal a režíroval i první díl. Scénář napsal režisér se svým stálým scenáristickým spolupracovníkem Joo-Suk Parkem. Hlavní role ztvárnili Dong-won Kang, Jeong-hyeon Lee, Re Lee nebo Min-jae Kim.

Vlak do Pusanu 2 (r. Sang-ho Yeon, 2020, 116 min.)

Film měl premiéru v kinech v roce 2020.

Viktor H.

Předchozí článekLegendární Omar ze seriálu The Wire zemřel ve věku 53 let
Další článekPodpořte českou adventuru 1428: Shadows over Silesia

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

14 − six =