Report z KVIFF – Běsi ve Varech #3: Zbytečně efektní pokračování Vlaku do Pusanu

Film Vlak do Pusanu 2 se povedené jedničce nikdy nevyrovná. Společný mají snad jenom název. Originalita v podobě komorně klaustrofobního pojetí tu šla úplně stranou. Postavy, vlak ani titulní město Pusan v tomto filmu neuvidíte. Jediný výchozí bod je Jižní Korea zamořená zombie epidemií. Země je v troskách, kterým vládnou postapokalyptické gangy a hordy zombieků. Dojde na efektní bojové scény, epické bitvy a nepovedené vizuální efekty. Jako půlnoční film po pár pivech film funguje skvěle. Jako divácký zážitek ani nikoliv – film si solidně užijete, ale nic nového nebo navíc tu nečekejte. Horor rychle a zábavně uteče, ale když si necháte ujít, tak o nic nepřijdete.

Pokračování úspěšného zombie hororu Vlak do Pusanu z roku 2016 se nese ve výrazech: větší, epičtější, akčnější a rozmáchlejší. Všeho je více – zombieků, digitálních efektů, herců i akce. Korejci se tu snaží natočit akčně hororový spektákl, který ale zazdívá přesah a odkaz prvního dílu. Vlak do Pusanu byl vystavěn na jednoduchém, ale chytrém nápadu a funkčním příběhu. Komorní story o otci a dceři, kteří se bez jakéhokoliv varování ocitnou na železnici, uvěznění ve stísněných chodbách rychlovlaku s hordou zombíků fungoval překvapivě dobře. Jednička je funkční, zábavnou a divácky atraktivní zombie podívanou s přesahem. Dvojka už nemá komorní kouzlo a nápaditý scénář, který z filmu dělal něco víc nežli průměrnou béčkovou podívanou.

Děj filmu se odehrává 4 roky po vypuknutí zombie apokalypsy a motá se kolem skupiny žoldáků, kteří se vydávají zpět do nemrtvými zamořené Koreje. Parta nepravděpodobných hrdinů, které stmelil bývalý voják uprchlý z Koreje – nyní se vydávají do zombíky zamořeného města, aby se zmocnili dodávky plné peněz. Na zakázku si je objednal jeden z vysoce postavených mocnářů Jižní Koreje a skupina žoldáků se vydává v domění rychlého zisku milionů dolarů do centra epidemie.

KOUKNI SE  Do Česka se vrací Hollywoodské štáby ve velkém. V Praze natáčí Netflix, Amazon i Disney

Vlak do Pusanu 2: Asijský hororový pokus ve stylu Armády mrtvých

Námět a synopse zní zajímavě a lákavě – atraktivní heistový motiv loupeže ve spojení se zombie žánrem nebezpečně připomíná hororový megafilm Armáda mrtvých. Zack Snyder natočil netflixovský akční horor s podobným ústředním tématem, ale Vlak do Pusanu 2 si drží svoji vlastní tvář. Podobnosti mezi těmito filmy jsou pouze v základním námětu – parta žoldáků se vydává do zombíky zamořeného města pro balík prachů.

Akční sekvence, hororové pasáže a neokoukané herecké tváře jsou hlavní devízou filmu Vlak do Pusanu 2. Nicméně největším problémem je ledabyle rozpadající se příběh, který je generalizujícím postapo-hororovou výpravou do boje s nemrtvými. Klasická klišé v podobě městských gangů, kteří si chovají zombíky k vlastnímu pobavení a téměř „madmaxovské“ projížďky městem jsou až příliš kýčovité. Filmu také moc nepomáhají průměrné až béčkově zpracované digitální efekty, které jsou snad v každém záběru. Nadmíra průměrných a nedotažených trikových sekvencí kazí poměrně dobře a nápaditě zpracovanou choreografii, kterou asijští filmaři zvládají takřka dokonale. Ani nemluvě o filmovém konci, který svým klišovitým vyzněním splňuje všechny parametry hollywoodských dojáků a přímo z plátna na vás křičí, že byste teď měli plakat dojetím. Zatímco vy pláčete štěstím, že film už končí.

Hororové podobenství, moralita a nefunkční žánrovka

Čemuž také mnoho nepomáhá skoro dvouhodinová přemrštěná stopáž, kde se dobrou hodinu pouze jezdí auty po rozbořených městských ulicích a střílí se skoro více do lidí, než do nemrtvých. Klasicky se ve filmu tvůrci neumí odprostit od morální potřeby poučovat – z nemrtvých se stanou skoro až ubohé postavy k šikaně, zatímco lidé se mezi sebou vraždí k pobavení a na povrch se dostává to ústřední zlo, které plodí lidská hamižnost.

KOUKNI SE  TOP seriály ze středoškolského prostředí

Tato pochvalná myšlenka si zaslouží propagaci, ale ne ve filmu, který mohl být účelnou a funkční žánrovkou – místo toho se ze snímku stal pokus o neúspěšné navázání na dobrou značku, nedokonalá řemeslná žánrovka a snaha skloubit divácký film s morálním a metaforickým poselstvím. Vyberte si, co vás na tom osobně zaujme – ale všechno je rozpracováno jenom z části, zatímco dotažené není ani jedno. Škoda, mohl to být nadějný příslib k nové filmové sérii, která je ale tímto dílem určena k zapomnění.

Film zrežíroval Sang-ho Yeon (animáky Stanice Soul, Král čuňat), který napsal a režíroval i první díl. Scénář napsal režisér se svým stálým scenáristickým spolupracovníkem Joo-Suk Parkem. Hlavní role ztvárnili Dong-won Kang, Jeong-hyeon Lee, Re Lee nebo Min-jae Kim.

Vlak do Pusanu 2 (r. Sang-ho Yeon, 2020, 116 min.)

Film měl premiéru v kinech v roce 2020.

Viktor H.

Předchozí článekLegendární Omar ze seriálu The Wire zemřel ve věku 53 let
Následující článekPodpořte českou adventuru 1428: Shadows over Silesia

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

3 × two =